Operateur sexam en 1957 Keuringskaarten Voorstuk Fedi XII T projector niet revolverkop voor de verschil lende objectieven. Ook de knoppen voor de verstelling van het beeldvenster in hoogte en/oj breedte zijn zichtbaar. systeem kunnen overgaan. De anamorphotische lens is draaibaar om een as aan de projector bevestigd en kan op eenvoudige wijze voor de basislens worden geklapt. Een wel zeer practische uitvoering, waarvan de hierbij afgedrukte reproductie (afbeelding 2) een indruk geeft. Het filmvensler bevat voorts drie-voudige aandruk- scheentjes, waarvan de druk aan de bedieningszijde van de projector ingesteld kan worden (zie afbeelding 1). Een bijkomstig voordeel van de mogelijkheid om de linker- en rechterzijde van het beeldvenster afzonderlijk te kunnen instellen is. dat men kleine afwijkingen van het beeldformaat in de film. welke bij de projectie een hinder lijke lichte streep gewoonlijk aan de linkerzijde van hel beeld, kunnen veroorzaken, tijdens de voorstelling kan corrigeren. Daar bij deze projector een booglamp wordt toegepast, die tot 100 Ampère kan worden belast, is extra zorg be steed aan de koelmethode, teneinde vervorming van het filmmateriaal en uitdroging daarvan te verhinderen. Er wordt een waterkoelsysteem toegepast, dat op afbeelding 1 gedeeltelijk zichtbaar is. Het valt op. dat de koelhuizen meerdere slagen om het filmvenster zijn gelegd, waarmede wordt beoogd de gehele omgeving van het venster koel te houden. Voor koeling van de film is waterkoeling zoals be kend onvoldoende en past men gewoonlijk luchtkoeling toe. Bij zeer sterke lichtbronnen is echter ook deze vorm van koeling onvoldoende en maakt men in sommige ge vallen gebruik van speciale filters, die de onzichthare infrarode lichtstralen, welke een sterke verhitting ver oorzaken, afvoeren. Hij cle Fedi XII T projector heeft men nu infra-rood- filters geplaatst in de open gedeelten van de vlakke vlin der. De zogenaamde afdek- en tussenvleugel zijn verder uitgerust met schoepen, waardoor in het vlinderhuis een sterke luchtcirculatie ontstaat, welke ervoor zorgt, dat de warmte, die door de filters wordt geabsorbeerd, dadelijk wordt afgevoerd. Aldus is bereikt, dat zonder het gebruik van luchtkoe ling. welke nu eenmaal het bezwaar heeft van pijpleidin gen, reinigingsfilters en het nodige lawaai, een zeer effectieve koeling van de films wordt verkregen. De bij toepa=sing van filters onvermijdelijk optredende licht- verliezen zijn door een zorgvuldige keuze van het filter- materiaal (speciaal glas) gering. De practische ervaringen met de projectoren, die deze aantrekkelijke bijzonderheden bezitten, zien wij met be langstelling tegemoet. Naar wij vernemen zal het schriftelijk gedeelte van het operateursexamen 1957 plaatsvinden op Dinsdag 9 en \v oensdag 10 Juli a.s. Het mondeling examen wordt ver volgens afgenomen op 27. 28 of 29 Augustus. Het examen ter verkrijging van hel practijkcertificaat vindt eveneens op laatstgenoemde data plaats. Een bijzonderheid van dit examen is, dat de candidaten, die in het bezit willen komen van het practijkcertificaat. verplicht zullen zijn zich tevoren te onderwerpen aan een schriftelijk tentamen. Gebleken is namelijk, dat vele opera teurs zich onvoldoende voorbereid aan dit examen onder werpen, hetgeen niet alleen tot nodeloze teleurstellingen. maar ook tot aanzienlijke tijdverspilling leidt. Door mid del van de onderhavige voor-selectie zal ditmaal nog bij wijze van uroef - worden getracht hierin verbetering te brengen. De inschrijving voor de examens is inmiddels openge steld en sluit op 29 Juni a.s. Aan alle leden-exploitanten is een circulaire, waarin de nodige bijzonderheden zijn opgenomen, alsmede een aanmeldingsformulier toegezonden. Daarbij is verzocht de inhoud van deze circulaire ter kennis te brengen van het cabinepersoneel. Reeds meermalen is in deze kolommen gewezen op de moeilijkheden, die kunnen ontstaan, indien de exploitant verzuimt om na beëindiging van de vertoning van een film de bij die film behorende keuringskaart onmiddellijk aan de desbetreffende verhuurder te retourneren. Naar ons wordt medegedeeld komt het de laatste tijd wederom herhaaldelijk voor. dat de keuringskaarten niel worden teruggezonden. Wij achten het derhalve juist an dermaal de aandacht te vestigen op hel bepaalde in artikel 20 van de Bondsvoorwaarden. luidende als volgt: De huurder is verplicht onmiddellijk na beëindi ging van de vertoning der films, doch in ieder geval vóór twaalf uur in de ochtend van de Vrijdag, onmiddellijk volgende op de geëindigde vertoningsweek. de keuringskaarten van de films, waarvan de vertoning is afgelopen, per brief aan het adres van de verhuurder terug te zenden. W ij dringen er nogmaals op aan deze bepaling stipt na te leven. 24

Film | 1957 | | pagina 24