Koninklijke onderscheidingen lografip betrekking hebbende attributen. In een speciaal daartoe ingericht zaaltje zullen filmfragmenten uit het verleden worden vertoond. Onderscheiden congressen van zowel internationaal als nationaal karakter zullen tijdens de filmweek in Den Haag en Scheveningen worden gehouden. De Nederlandsche Bioscoop-Bond houdt op Maandag 17 Juni in de bioscoopzaal van het Gemeentemuseum een congres over het thema: de plaats van het filmbedrijf te midden van de overige ontspanningsmedia. Onderschei den aspecten van dit thema zullen door deskundigen wor den ingeleid, welke tezamen een forum vormen, dat de door de congressisten te stellen vragen zal beantwoorden. Inleidingen zullen onder meer gehouden worden over: de plaats van het bedrijf volgens zijn culturele betekenis en van sociaal-economisch standpunt uit bezien, toekomstmo gelijkheden van de exploitatie, publiciteit van producent en distributeur en van de bioscooponderneming, alsmede de filmpubliciteit vergeleken bij die van andere ontspan ningsmedia. Op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Juni vindt in het Kur- haus te Scheveningen de jaarlijkse algemene ledenverga dering plaats van de Internationale Unie van Bioscoop exploitanten (Union Internationale de PExploitation Ci- nématographique), waaraan onder meer deelgenomen wordt door delegaties uit België, Duitsland. Frankrijk. Groot-Brittannië, Italië, Spanje. Zweden en Zwitserland. In hoeverre Israël, Portugal, de Verenigde Staten en Zuid- Slavië vertegenwoordigd zullen zijn is nog niet bekend. Eveneens op 18 Juni valt de contactdag van de Katho lieke Film Actie, welke in het Gemeentemuseum wordt gehouden. De Stichting Instituut Film en Jeugd organiseert op Woensdag 19 Juni des morgens in de aula van het Ge meentemuseum een speciale voorstelling van nieuwe ont- spanningsfilms voor de jeugd, welke bij deze gelegenheid haar Nederlandse première beleven. In de namiddag in troduceert het Instituut enige korte films, welke er op ge richt zijn de jeugd meer bekend en vertrouwd te maken met de betekenis en werkwijze van publieke diensten en maatschappelijke instellingen. In onderscheiden landen bestaat tegenwoordig grote belangstelling voor dit soort films, welke men noch tot de onderwijsfilms noch tot de algemeen-informatieve documentaires rekent, maar die niettemin ten doel hebben de jeugd te confronteren met zaken, die van essentieel belang zijn voor de samenleving, waarin de jeugd ook zelf nu of later heeft deel te nemen. De Stichting Filmcentrum, waarbij tal van Protestantse en Protestants-Christelijke organisaties zijn aangesloten, herdenkt op Donderdag 20 Juni haar tienjarig bestaan met een feestelijke vergadering in de aula van het ge meentemuseum. In de namiddag houdt Bert Haanstra voor het Centrum een causerie over zijn werk. waarbij enkele van zijn films worden vertoond. Op Vrijdag 21 Juni organiseert het Nederlands Film instituut in een der zalen van hel Kurhaus een congresdag over het thema ..Film en vrijetijdsbesteding". Des morgens zullen inleidingen worden gehouden door Prof. Dr. T. T. ten Have over „Film en vrijetijdsbesteding, sociaal-paeda- gogisch bezien"; P. Thoenes, soc. drs. over ..Filmvoorkeur als projectie van beroepsafkeer" en Dr. J. B. Knipping over ,.Het ludieke element in de film". De namiddagzit ting zal worden gewijd aan een forumdiscussie over het 's ochtends ingeleide onderwerp. Behalve de drie deel nemers zullen in het forum, dat vragen van de congres deelnemers zal behandelen, zitting nemen de heren D. van Staveren, A. van Domburg en J. L. van Leeuwen. De achtste Reclame-Filmdag van het Genootschap voor Reclame wordt, eveneens op Vrijdag 21 Juni. in het Sein post Theater te Scheveningen gehouden. Deze reclame filmdag omvat de vertoning van een groot aantal Neder landse reclamefilms uit de productie 1956, waaruit door een jury de winnaars worden gekozen voor de drie gelijk waardige prijzen voor producenten en opdrachtgevers, welke jaarlijks door het Genootschap worden uitgeloofd. Tevens wordt nog een aantal buitenlandse reclamefilms vertoond. Voordrachten zullen worden gehouden door Gerard Holdsworth van Rank Screen Service Ltd. en Arthur Dreifuss. de Amerikaanse regisseur en producent, welke op 'het ogenblik voor het opnemen van televisie films in ons land werkzaam is. Maar niet alleen in ons land. ook in het buitenland groeit de belangstelling. Verschillende prominente figuren uit de internationale filmproductie zullen zich naar Den Haag begeven. Zo zijn er toezeggingen ontvangen van ver tegenwoordigers van de Duitse. Engelse en Franse produc tiecentra, welke bovendien door regisseurs zowel als door acteurs en actrices acte de présence zullen geven op deze filmweek. welke niet pretendeert een filmfestival te zijn. maar slechts ten doel heeft de film in haar veelheid van aspecten onder de aandacht van een zo groot mogelijk publiek te brengen. De buitengewone Nederlandse Staatscourant van Maan dag 29 April j.1. vermeldde onder meer de volgende be noemingen- J. van Drooge, wonende te Harlingen, directeur van de N.V. Noord-Nederlandse Wegenbouw Maatschappij en medefirmant van de Firma Harlinger Bioscoop, exploi- tante van de Schouwburg Bioscoop, aldaar, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; E. J. Verschueren, wonende te Hilversum, directeur van de N.V. Multifilm, exploitante van een filmfabriek en filmproductiezaak te Haarlem, lot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aan de talrijke gelukwensen, welke de heren Van Drooge en Verschueren, ter gelegenheid van de hun ver leende Koninklijke onderscheidingen hebben bereikt, voegen wij gaarne de onze. Met genoegen delen wij verder mede, dat Prof. Dr. R. A. Vroom. oud-Hoofd van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, thans Directeur van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, bij bevordering benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Wij wensen de heer Vroom van harte geluk met deze Koninklijke onderscheiding.

Film | 1957 | | pagina 9