Filmprijs van de Raad van Europa Oprichting van een internationale organisatie der filmtechnische bedrijven De Raad van Beheer van de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten (F.LA .P.F.) kwam op 7 Februari j.1. wederom in Parijs bijeen om zich onder meer te beraden over de festivalkalender voor 1958. Tijdens de vorige van 13 tot en met 15 November 1957 te Parijs gehouden bijeenkomst had de Raad met algemene stemmen vast moeten stellen, dat het onmogelijk zou zijn alle zeventien aanvragen welke waren ingediend voor de dit jaar te organiseren internationale festivals, in te willigen. Dit zou immers de onherroepelijke deva luatie van het festival als internationaal filmevenement ten gevolge hebben. Het zou bijvoorbeeld onmogelijk zijn voor zoveel festivals tegelijk voldoende films te vinden, welke als uitzonderlijke cinematografische producten in wereldpremière vertoond zouden kunnen worden. De Raad besloot daarom de volgende twee categorieën van festivals te erkennen, welke evenwel aan de door de Fede^ ratie gestelde internationale regels zullen moeten voldoen: a) Aanbevolen festivals, waaronder te verstaan de festivals welker reglement als zodanig door de Raad van Beheer is goedgekeurd en ten aanzien waarvan de bij de Federatie aangesloten nationale organisaties worden aangespoord films in te zenden en naar beste krachten medewerking te verlenen b) Erkende festivals, welker reglement eveneens de goedkeuring in de Raad behoeft, maar ten opzichte waarvan de leden der Federatie niet tot deelneming wor den aangespoord. De nationale organisaties zullen dan in geval van uitnodiging zelf moeten beslissen of zij een deelneming van hun leden verantwoord achten. Als aanbevolen festivals werden ingedeeldhet Xle Internationale Filmfestival van Cannes (2 tot 18 Mei 1958), het Ille Belgische Wereldfestival van de Film te Brussel (voor korte films van 20 tot 27 Mei en voor lange speelfilms van 30 Mei tot 13 Juni 1958), het VUIe Internationale Filmfestival van Berlijn (27 Juni tot 8 Juli 1958) en het XlXe Internationale Festival voor Speel films te Venetië van 24 Augustus tot 7 September. Erkend werden onder meer als zogenaamde B-festivals de Vlle Mannheimer Kultur- und Dokumentarfilm- woche (van 12 tot 17 Mei) het Xle Internationale Filmfestival van Karlovy Vary (van 12 tot 17 Juli) het Vle Internationale Filmfestival van San Sebastian (van 19 tot 29 Juli); het Filmfestival van San Francisco (tweede helft 1958); het Filmfestival van Leningrad (tweede helft 1958) hel Xlle Internationale Filmfestival van Edinburgh (van 24 Augustus tot 14 September). Verdere filmmanifestaties: de He Internationale Filmwetenschappelijke Week te Wenen (van 28 Mei tot 3 Juni) het Filmfestival van Melbourne (Australië) (van 26 Mei tot 15 Juni) het Ie Internationale Festival van Films over Kunst te Venetië (van 10 tot 12 Juni) het 11e Internationale Filmfestival van Stratford (Canada) (van 30 Juni tot 12 Juli); het Xe Internationale Festival van Kinderfilms en het IXe Internationale Festival voor Documentai res en Smalfilms te Venetië (van 17 tot 27 Juli) het Internationale Festival van Vancouver (Brit. Columbia) (van 20 Juli tot 3 Augustus) het Xlle Internationale Filmfestival van Locarno (van 26 Juli tot 10 Augustus) de lVe Internationale Tentoonstelling van Boeken en Tijdschriften over Films te Venetië (van 15 Augus tus tot 15 September) het He Internationale Festival van Journaalfilms te Venetië (22 Augustus) het Ve Internationale Festival van de Reclamefilm te Venetië (van 20 tot 25 September) het Festival van Cork (Ierland) (van 22 tot 29 Sep tember de VUIe Internationale Week van de Touristische en Folkloristische Film te Brussel (van 25 September tot 2 October) het Vlle Internationale Festival van Films over Berg sport en Ontdekkingstochten te Trente (van 6 tot 12 October) de Confrontatie van de beste Films van alle Tijden te Brussel (van 12 tot 18 October); het Ille Internationale Festival van Wetenschappelijke en Onderwijsfilms te Venetië (van 30 October tot 4 November). De Commissie van Culturele Deskundigen van de Raad van Europa heeft besloten, dat de Filmprijs van de Raad van Europa zal worden uitgereikt op het in het kader van de Wereldtentoonstelling te Brussel te houden Ille Bel gische Wereldfestival van de Film. De prijs, die aan de producent van de film wordt toe gekend, bestaat uit een medaille op welker voorzijde liet embleem van de Raad van Europa gegraveerd staat, ter wijl de keerzijde een inscriptie draagt, welke aan de uit reiking van de prijs herinnert. Voor deze onderscheiding kunnen uitsluitend die films in aanmerking komen, welke niet alleen een artistieke waarde hebben, maar bovendien de fundamentele begrippen van de Europese beschaving belichten of een bijdrage leveren tot een beter begrijpen van de leefwijze van de bevolking van een of meer landen, die de Europese Culturele Conventie ondertekend hebben. Vertegenwoordigers van de kinolechnische industrieën in België, Duitsland, Frankrijk en Italië kwamen op 15 en 16 Januari j.1. te Parijs bijeen voor een eerste oriën terende bespreking van de problemen, welke zich met betrekking tot de oprichting van de Europese Economi sche Gemeenschap en de instelling van een Gemeenschap pelijke Markt voor hun bedrijven voordoen. Besloten werd tot de oprichting van een „Industriegroep 15

Film | 1958 | | pagina 16