Groei Tan het filmbedrijf Internationaal Filmfestival Tan San Sebastian Amerikaans conflict vakbekwame filmers heeft opgeleid, zodat het het Spaan se filmbedrijf zeker niet aan deskundige en creatieve krachten ontbreekt. Een opmerkelijke poging om enerzijds de economische grondslagen der filmindustrie te verbeteren en tegelijker tijd door nauwere samenwerking met filmvaklieden uit het buitenland het Spaanse ..filmisolement" te verbreken, werd in 1950 ingezet met het stimuleren van de co-pro ductie, welke na een aarzelend begin geleidelijk tot ont wikkeling komt, vooral na het sluiten van overeenkomsten terzake met Frankrijk en Italië in 1953 en met Duitsland in 1956. De Overheid beoogt met het bevorderen van de co-productie niet slechts een uitbreiding van de produc tie, maar vooral ook een noodzakelijke verbetering van de kwaliteit van het Spaanse product, dat voor het over grote deel nog niet voldoet aan de normen welke aan de huidige internationale filmvervaardiging worden gesteld. Door de samenwerking met buitenlandse filmvaklieden en de daarmede gepaard gaande uitwisseling van kennis en ideeën, krijgen Spaanse filmers gelegenheid zich op te werken tot een internationaal niveau. De productie van hoofdfilms steeg van 31 films in 1945 lot 77 in 1956. waarvan 23 co-producties. Deze stijging van de productie was mede het gevolg van een snelle groei van de bioscoopexploitatie. Hoewel over de voorgaande jaren geen preciese statistische gege vens beschikbaar zijn. staat het vast, dat het bioscooppark zich het laatste decennium sterk heeft uitgebreid. Het aan tal commerciële permanente 35 mm. bioscopen bedroeg einde 1957 bijna 4700 met in totaal 2.565.000 zitplaatsen, waarvan ongeveer 700 openluchttheaters, welke alleen in de zomer open zijn. In verband met deze groei heeft het bioscoopwezen in de jaren 1955 en 1956 een belangrijke reorganisatie on dergaan. Alle exploitanten zijn thans verenigd in de Grupo nacional de Exhibicion, welke een autonoom, economisch-administratief karakter heeft, en met de groepen, ,.Produccion" en „Distribucion" deel uit maakt van het Sindicato del Espectaculo. Als een der middelen om het contact tussen het Spaanse filmbedrijf en de filmbedrijven in andere landen te be vorderen ziet de Overheid het jaarlijkse Internationale Filmfestival van San Sebastian, dat van 19 tot 29 Juli a.s. voor de zesde maal zal worden gehouden en dat inmiddels de erkenning heeft weten te verwerven van de Internatio nale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten. Aan dit festival kan per land worden deelgenomen met een hoofdfilm en een korte film of, indien er geen hoofd film is, met twee korte films, welke in de twaalf vooraf gaande maanden zijn voltooid en buiten het land van oorsprong in Europa nog niet commercieel geëxploiteerd of op een festival vertoond zijn. De voorwaarden tot deel neming wijken practisch niet af van die van de overige festivals met uitzondering van de bepaling, dat van de met hoofdprijzen bekroonde films een kopie moet worden afgestaan aan de filmotheek van het festival. Aangezien de Amerikanen zich sedert enige jaren van deelneming aan dit festival hadden onthouden, verwekte het in April j.1. verschenen bericht, dat zij wederom tot het inzenden van films besloten hadden in Spaanse film- kringen nog al enige sensatie. Hiermede werd namelijk geruisloos" een einde gemaakt aan een voor Spanjaarden noch Amerikanen gelukkige situatie, welke enige jaren geleden was ontstaan naar aanleiding van een „conflict". Op 14 Juli 1955 was namelijk een besluit van het Minis terie van Voorlichting verschenen, waarbij de filmver huurders verplicht werden op iedere vier geïmporteerde hoofdfilms één Spaanse film in distributie te nemen. Servaas Wildschut als Pieter van Taeke, een van de zoons van Dr. van Taeke.de centrale figuur in de nieuwe Nederlandse speel film in productie .,DORP AAN DE RI VIER" (N.V. Natio nale Filmproductie Mij.).

Film | 1958 | | pagina 22