fig. 4b Gebogen projectieschermen Protektor Projektor fig 5 fig- 4 cale ribbels of komvormige „putjes", die in bepaalde groeperingen in het scherm zijn geperst, waarna een metaalbespuiting plaatsvindt. Op deze wijze ontstaan in het laatstbedoelde geval een zeer groot aantal holle spie geltjes op het scherm, die al naar gelang van hun plaat sing het licht in bepaalde mate verstrooien. Deze verstrooiing wordt steeds zodanig gekozen, dal zo min mogelijk licht naar de zijkanten respectievelijk naar het plafond verloren gaat, waardoor de nuttige licht opbrengst groter is dan bij diffuse schermen. Tevens volgt uit het vorenstaande, dat ook de geprofi leerde schermen gerekend moeten worden tot de groep van de gemetalliseerde schermen. Meestal bestaat er een keuze-mogelijkheid uit enige typen, waarvan het ene geschikt is voor zalen zonder balcon, het andere voor zalen met balcon waarbij de profilering zodanig is gekozen, dat een zeker gedeelte van het licht in de richting van het balcon wordt ge reflecteerd en weer een ander type is geschikt voor extra brede en lange zalen. Bij de toepassing van gepro fileerde schermen met gerichte reflectie zal steeds ter dege re kening gehouden moeten wor den met de omstandigheden ter plaatse. Uit het vorenstaande kan worden geconcludeerd. dat wanneer het om diffuse scher men gaat, een gebogen opstel ling van het doek uit lichttech- nische overwegingen geen zin heeft, aangezien de reflectie opbrengst daardoor niet ver betert. Bij de projectie onder een hellingshoek van enige be tekenis verergert gebogen op stelling de beeldvertekening, vooral wanneer het om zeer brede beelden gaal. De zo vaak gehoorde bewering, dat gebogen opstelling van een projectiescherm het panoramisch effect sterk ondersteunt, is onjuist met uitzondering misschien van enkele zitplaatsen, die zich op een bepaalde afstand in het hart van het scherm bevinden. Slechts bij zeer diep gebogen en bijzonder brede scher men, zoals die onder andere worden toegepast bij het Cinerama en Todd AO-systeem, ligt deze situatie enigszins anders, hoewel ook hier de plaats vanwaar men het beeld bekijkt, van grote invloed is. Bij projectieschermen met gerichte reflectie geldt hel bezwaar van beeldvertekening evenzeer, doch hier staat tegenover, dat een grotere nuttige lichtopbrengst mogelijk is. In de figuren 4 en 5 wordt dit nader geïllustreerd. Figuur 4 laat zien, dat bij gerichte reflectie de helderheid naar de zijkant van het scherm snel afneemt. Bij de pijlen zijn willekeurige getallen geplaatst, die de lichthelderheid fig. 4a 25

Film | 1958 | | pagina 26