Operateursexamens Handboek der Bioscooptechniek dergelijke op het toneel tocht, in zoverre dat lucht uit de zaal door het projectiedoek wordt afgezogen. Het pro jectiedoek gaat in dat geval namelijk als een soort stof filter werken, hetgeen tot nodeloos snelle vervuiling zal leiden. Al met al is het projectiescherm een onderdeel van de outillage, dat alle aandacht verdient en wij willen dit artikel daarom besluiten met het advies vooral niet na te laten het doek regelmatig te controleren. YUj zijn ons ervan bewust, dat het dikwijls moeilijk is om op het oog te beoordelen, of het scherm een belangrijk deel van zijn reflectievermogen heeft verloren en wij weten ook, dat lang niet een ieder beschikt over meetinstrumen ten om de terugloop van bijvoorbeeld het reflectievermo gen nauwkeurig te bepalen. Met behulp van de reeds ge noemde reflectie-proefstroken, van een niet te klein vel stevig wit papier of van een liefst op een raamwerk gespannen stuk wit linnen van bijvoorbeeld 60 X 60 cm. kan men echter van tijd tot tijd gemakkelijk nagaan, of het projectiescherm nog aan de te stellen eisen voldoet. Men houdt dit hulpmiddel dan bij belicht projectiescherm zonder film eenvoudig ergens in het midden van het scherm en kan dan gemakkelijk vaststellen in hoeverre de helderheid van het doek afwijkt van de proefstrook. Het behoeft zeker geen nader betoog dat men dit verge lijkingsobject stofvrij en liefst in het donker moet be waren, teneinde te voorkomen dat ook dit verkleurt of vervuilt. Bij dit alles moet steeds worden bedacht, dat alleen wanneer ook het projectiedoek aan de hoogste eisen vol doet, het mogelijk is het publiek een technisch perfecte beeldkwaliteit te bieden. Van het Bestuur der Stichting Instituut voor Oplei ding van Technische Bioscooppersoneel" vernemen wij, dat het schriftelijk gedeelte van het jaarlijks operateurs examen ditmaal zal worden afgenomen in de laatste week van Juni en wel zeer waarschijnlijk op 24 en 25 Juni te Amsterdam Het mondeling examen vindt vervolgens plaats in de tweede helft van Augustus. De juiste data zijn nog niet definitief vastgesteld, doch vermoedelijk zullen 19, 20 en 21 Augustus worden gekozen. Het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat zal eveneens op laatstgenoemde data worden afgenomen. Naar wij vernemen zal de inschrijving voor de exa mens worden opengesteld in de tweede helft van Mei en zullen alle leden-exploitanten daarvan rechtstreeks be richt ontvangen. Het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat zal evenals het vorig jaar worden voorafgegaan door een verplicht schriftelijk tentamen. De werkzaamheden aan het Handboek der Bioscoop techniek vorderen gestadig, hoewel inmiddels wel is ge bleken, dat met de voltooiing van het omvangrijke werk meer tijd gemoeid is dan aanvankelijk was verondersteld. Van het nog ontbrekende Hoofdstuk IX van deel I, dat handelt over de verschillende bioscooptechnische appa raten die in ons land worden gebruikt, zullen binnenkort de eerste drie gedeelten verschijnen en tevens zal dan het alfabetisch trefwoordenregister beschikbaar zijn. Voor wat betreft deel II van het Handboek vernemen wij, dat het onderwerp lichttechniek practisch is voltooid en dat waarschijnlijk in de loop van de maand Juni met de verzending van dit gedeelte aan de voor-intekenaars zal worden begonnen. Zij ontvangen dan tevens de bij het tweede deel behorende ringband. Degenen onder onze lezers, die dit unieke werk op bio- scooptechnisch gebied nog niet hebben besteld, kunnen zulks alsnog doen door overschrijving van een bedrag ad 45.op de postgirorekening van de Bond. Het reeds verschenen eerste deel wordt hun dan direct toe gezonden en het tweede deel onmiddellijk na verschijning. Nieuwe bewoners. Scène uit Ytzen Brus- se's „OASE AAN DE STADSRAND", een film over de Amster damse volkstuinen. 28

Film | 1958 | | pagina 29