Voorgerel De buitenmuren zijn opgebouwd uit halfsteense bui tenmuren en een 20 cm dikke uit ,,Durisol" blokken samengestelde binnenmuur. Aan de binnenkant zijn deze muren bekleed met willekeurige stukken zacht board ter dikte van 1 cm, ter verhoging van het acoustisch effect. De vloeren van zaal en galerij en het balkon zijn uit gevoerd in gewapend beton, evenals de fundering en de pijlers waarop gedeeltelijk het balkon en de galerij vloer dragen. Waar deze betonnen kolommen, vloeren enz. niet door afzonderlijke bekledingen aan het oog worden ont trokken of b.v. zoals bij plafonds zachtboardbekleding is voorgeschreven, zijn de betonconstructies door mevriet- platen omgeven, welke vóór het storten tegen de bekis ting zijn aangebracht. Aan de geluidsisolatie is alle zorg besteed. Tegen de onderkant van de gordingen boven zaalruimte en balcon zijn steenwoldekens ter dikte van 4 cm aangebracht, evenals in de spouw van alle buitenmuren en van de cabine. Het aanbrengen van willekeurige stukken zacht board tegen de binnenzijde der buitenmuren ter isolatie van het geluid en ter verkrijging van een behoorlijk acous tisch effect, is hiervoor reeds genoemd. Ook de plafonds, zowel boven zaalruimte en balkon als de onderkant van het balcon, zijn terwille van de acoustiek met vierkante gipsplaten bekleed. De overige plafonds zijn vrijwel ge heel uitgevoerd in zachtboard, met uitzondering van het in de hal zichtbare gedeelte van het galerijplafond, dat in acoustisch pleisterwerk is uitgevoerd. De verwarming van een dergelijke grote ruimte kan vrijwel uitsluitend met hete lucht geschieden. De kel derruimte voor deze hete lucht verwarming bevindt zich onder het podium, vanwaaruit de warme lucht door kanalen en stijgleidingen naar de diverse ruimten wordt getransporteerd en van bovenaf wordt ingeblazen. Op bepaalde plaatsen in de zijmuren en in de optreden van de trapvormige balkonvloer wordt de verbruikte lucht afgezogen. De isolatie van de buitenspouwmuren en de cabine- wanden is hiervoor reeds genoemd. Alle verwarmings kanalen zijn of worden nog door steenwoldekens ter dikte van 4 cm geïsoleerd, teneinde het rendement van de verwarmingsinstallatie zo hoog mogelijk op te voeren. Ook aan de verlichting is alle aandacht geschonken, waarbij de lichtornamenten zijn ingebouwd in de pla- fondconstructie en hiermede als het ware één geheel vormen, zonder de plafondvlakte te onderbreken. Langs de zijwanden is het plafond onderbroken door een licht- sleuf, samengesteld uit kwartcirkelvormige schenkels met boardbekleding en aan de onderzijde afgewerkt met op hun kant geplaatste latten. Hiermede is een uitzonder lijk effect bereikt, waarbij het plafond lijkt te zweven zonder steun op de omringende wanden. Bij het ontwerpen van het voorfront is gezocht naar een de aandacht trekkende oplossing, mede in verband met de betrekkelijk geringe breedte van de aan de voorkant gelegen Dommelstraat. Met behoud van de rooilijn kon het eigenlijke voor front van de benedenruimte teruggebracht worden, zo dat de bioscoopbezoekers bij het bezichtigen van foto etalages en het nemen van toegangskaarten het trottoir vrij kunnen laten en enigszins door de uitstekende luifel zijn beschut. In de vrij smalle Dommelstraat was deze oplossing absoluut noodzakelijk. Het boven de luifel gelegen, vrijwel gesloten gehou den gedeelte van de voorgevel is bekleed met mozaiek- steentjes, terwijl de terugliggende banden zwart geverfd zijn. Vanzelfsprekend is aan de veiligheid tegen brand alle aandacht geschonken, in overleg met de dienst van ge meentewerken en de gemeentelijke brandweer. FRANS KORTEWEG H.B.O., Architect B.N.A. De sterk functionele gevel, die ondanks de betrekkelijk geringe breedte van de Dom melstraat de blikken van de voorbijgangers weet te vangen.

Film | 1959 | | pagina 12