Filmfestivals 1959 Nederlandse films in het buitenland In de door de Raad van Beheer van de Internatio nale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten (F.LA.P.F.) aan de aangeslo ten organisaties toegezonden richtlijnen voor de in 1959 te houden filmfestivals worden ditmaal onderscheiden: 1. Festivals, die in hun reglement de voorwaarde opnemen, dat de te vertonen films nog niet buiten het land van oorsprong gepresenteerd mogen zijn; 2. Festivals, die deze voorwaarde tot deelneming niet stellen, maar niettemin toch het karakter van een concours hebben; 3. Festivals zonder enig wedstrijdkarakter; 4. Filmmanifestaties aan welker reglementen de Internationale Federatie voorlopig haar goedkeuring heeft onthouden en welke dientenge volge door de producenten der aangesloten organisaties niet als internationale festivals worden erkend; 5. Mani festaties ten aanzien waarvan nog geen beslissing door de Raad van Beheer van de F.LA.P.F. is genomen. 1. Onder de eerste categorie, waartoe inzonderheid de vier festivals behoren welke worden aanbevolen, behoren het Xlle Internationale Filmfestival van Cannes (van 30 April tot 15 Mei) het IXe Internationale Filmfestival van Berlijn (26 Juni tot 7 Juli) het Vlle Internationale Filmfestival van San Se- bastian (van 11 tot 20 Juli) het XXe Internationale Festival voor Speelfilms (Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica) te Venetië (van 23 Augustus tot 6 September). In het kader van de Biënnale te Venetië zullen verder plaats vinden: het He Internationale Festival van Films over Kunst (van 11 tot 14 Juni) het He Internationale Festival van Kinderfilms en het Xe Internationale Festival voor Documentaires en Korte Films (van 2 tot 12 Juli) de Ve Internationale Tentoonstelling van Boeken en Tijdschriften over Films (van 1 Augustus tot 6 September) het Ille Internationale Festival van Journaalfilms (van 20 tot 21 Augustus) „Internationale Rondetafelconferentie" over „De Muziek in de Film" (van 24 tot 27 Augustus) Internationaal Congres over „Film en Beschaving" (op het eiland San Giorgio van 6 tot 11 Septem ber) het IVe Internationale Festival van Wetenschappe lijke en Onderwijsfilms (in samenwerking met de Universiteit van Padua, van 30 October tot 4 No vember) 2. De festivals, aan welker deelneming niet de eis wordt gesteld dat de in te zenden films buiten het land van oorsprong nog niet vertoond mogen zijn, maar welke manifestaties toch het karakter van een internationale competitie hebben, zijn: het Xlle Internationale Filmfestival van Locarno (oorspronkelijk vastgesteld van 9 tot 19 Juli; de datum is thans gewijzigd van 9 tot 11 Juli in ver band met het festival van San Sebastian) het He Internationale Concours van de Film over Kunst en de Filmkunst van Bergamo (van 7 - 13 September) het He Festival van San Francisco (van 29 October tot 11 November). (Het reglement van dit festival zal alsnog in overeenstemming worden gebracht met de door de F.LA.P.F. terzake gegeven richt lijnen) 3. 'Erkende festivals zonder competitie-element: het Festival van Mar del Plata (Argentinië) (van 10 tot 20 Maart) de VUIe Mannheimer Kultur- und Dokumentar- filmwoche (van 25 tot 30 Mei) het Australian Film Festival 1959 (Melbourne, Sydney, Canberra, Adelaide) (MeiJuni) het He Internationale Festival van Vancouver (Brit. Columbia) (van 27 Juli tot 8 Augustus) het Ille Internationale Filmfestival van Stratford (Canada) (van 10 Augustus tot 5 September) het XHIe Internationale Filmfestival van Edin- burgh (van 23 Augustus tot 12 September) het IVe Internationale Filmfestival van Cork (Ier land) (van 21 tot 27 September) het „Festival der Festivals" van Londen (van 12 tot 25 October) 4. Manifestaties, waaraan de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten haar goedkeuring heeft onthouden: het Filmfestival van Las Vegas (U.S.A.) (geen festivalreglement) het Xlle Internationale Filmfestival van Karlovy Vary, dat van 5 tot 19 Juni gehouden zou worden, maar inmiddels is afgelast. (Hoewel de F.I.A.P.F. dit festival in 1957 en 1958 beeft gesteund, waren een bij de laatste prijsuitreiking gehouden redevoe ring en rendentieus commentaar bij het uitloven der prijzen aanleiding om de erkenning voor 1959 te onthouden). het Filmfestival van Moskou (22 September tot 11 October) het Filmfestival van Yorkton (uitsluitend smal- filmformaat). Andere manifestaties van bijzondere aard zijn: het He Festival voor Films in dienst van het Be drijfsleven te Harrogate (van 21 tot 24 April) het Vle Internationale Festival van de Reclame film te Cannes (van 9 tot 13 Juni) de Industrie-Messe te Hannover (van 26 April tot 5 Mei), welke dit jaar voor het bioscoopbedrijf van bijzondere betekenis zal zijn in verband met een grote deelneming van kinoteermische, stook- technische en bouwtechnische industrieën. Aan de van 2 tot 8 Februari te Oberhausen voor de vijfde maal gehouden Westdeutsche Kurzfilm- t a g e werd dit jaar ook door een Nederlandse inzending deelgenomen. Er werden rond 150 korte films speel films, documentaires, tekenfilms, experimentele films vertoond uit enige tientallen landen. 11

Film | 1959 | | pagina 13