Klangfilm-Euromat De bijbehorende H.I. 170 booglamp is van een zeer speciale uitvoering. Hij is geschikt voor een belasting tot 180 ampère en met het oog daarop was het noodzakelijk de horizontale stand van de koolstaven los te laten (zie afbeelding). Een verdere bijzonderheid is, dat zowel het ontsteken als de verdere kolenregeling volautomatisch geschiedt en wel langs electronische weg. De genomen maatregelen zijn zelfs zodanig, dat ook bij fouten in de koolspitsen of bij netschommelingen de daardoor op tredende afwijkingen automatisch worden hersteld, zodat op het doek steeds een gelijkblijvende lichthoeveelheid beschikbaar is. De uiteraard vrij gecompliceerde stuurinrichting is ingebouwd in de bodem van het lampehuis en wordt door een metalen afdekking tegen vervuiling beschermd. Het inwendige van het lampehuis kan derhalve gemak kelijk worden schoongehouden. Bij toepassing van genoemde hoge stroomsterkte is men aangewezen op een bijzondere houder voor de posi tieve kool. Deze is in het onderhavige lampehuis roterend uitgevoerd en bovendien watergekoeld. Teneinde een in sommige gevallen vrij kostbare aanleg van een water toe- en afvoer overbodig te maken, levert Bauer bij deze projector een afzonderlijk watercirculatiesysteem, dat door middel van een aangebouwde pompinstallatie de koelwatervoorziening regelt. De lamp is verder uitgerust met een koudlichtspiegel, die een diameter heeft van 457 mm. Deze spiegel maakt het mogelijk, dat zelfs bij de zeer hoge stroomsterkten tussen 160 en 180 ampère geen overmatige verhitting van het filmmateriaal optreedt. Het behoeft geen nader betoog, dat deze bijzondere projector uitsluitend bedoeld en geschikt is voor zeer grote bioscopen, waar men werkt met beelden van meer dan 20 meter breed. Het ziet er niet naar uit, dat wij op de Nederlandse markt binnen afzienbare tijd veel van dergelijke projectoren zullen aantreffen, hetgeen echter niet wegneemt, dat men bewondering moet hebben voor dr doortastende en serieuze wijze, waarop de fabrikanten van bioscooplechnische apparatuur zich aanpassen aan de mogelijke toekomstige ontwikkelingen. Zoals de meeste andere fabrikanten van projectie-in stallaties heeft ook de Firma Bauer een projectie-auto maat in haar leveringsprogramma opgenomen en deze automaat wijkt op verschillende punten af van de inrich tingen, welke wij bij vorige gelegenheden reeds in deze kolommen hebben beschreven. In de eerste plaats is de stuurinrichting (bij Zeiss Ikon de schakelwals) evenals de Klangfilm versterkers uit- De uit kunststof bestaande aandrukbanden in het venster voegen zich gemakkelijk naar de bolle filmbaan Detailopname van de schakelwals van de Euromat t> 19 clir met H..1170 lampehuis

Film | 1959 | | pagina 21