Een hoopvol begin Het verloop ran het eerste cursusjaar filmvak- opleiding wekt goede verwachtingen Algemeen overzicht j-[et eerste leerjaar van de in de vorige herfst door het Nederlands Filminstituut gestarte eerste filmvakopleiding in Nederland werd op Maandag 23 Maart j.1. afgesloten met de uitreiking aan de cursisten van de cijfers, door hen in de onderscheiden leervakken behaald. Voorzover al niet reeds werkzaam in het filmbedrijf, zal een aantal van deze cursisten in de periode April tot September met de practijk van de filmproductie kennis maken, omdat hun werkzaamheid in een der onderdelen van liet pro- ductieproces voor hen van groot nut kan zijn. Na een interne voorbereiding en overleg met het Hoofd bestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, de Raad van Beheer van het Nederlands Filminstituut, het Bestuur van de Bedrijfsafdeling Filmproducenten en Filmfabrikanten (>n vele individuele personen uit de kringen van film productie en filmhandel, kon op 20 October 1958 de ope ning plaats vinden van de beide eerste leergangen van een Nederlandse filmvakopleiding, namelijk een leergang „Scenario en Draaiboek" en een leergang „Filmhandel". Naast deze beide afdelingen zou op den duur dat wil zeggen zodra leerplannen, docenten, ruimte en fi nanciële middelen daarvoor aanwezig zouden zijn een afdeling „Camera en Montage", een afdeling „Pro ductie en Regie" en een afdeling „Laboratorium- en ge luidstechniek" moeten ontstaan. De nu gestarte leergangen zullen beide twee jaar duren, gedurende welke tijd tweemaal twintig weken lang lessen zullen worden gegeven, terwijl tussen beide periodes van twintig weken voor de cursisten gelegen heid zal worden gezocht om practijkstages te lopen. De leergang „Scenario en Draaiboek" begon met 33 cursisten, die na een voorselectie waren toegelaten. De leergang „Filmhandel" begon met 9 cursisten. Van dit totale aantal van 42 zijn er tenslotte 37 overgebleven. Eén cursist moest wegens ziekte zijn studie opgeven, maar meldde zich al weer aan voor hel volgend jaar, twee cursisten bleven na 14 dagen weg, nog twee andere besloten, mede op advies van de docenten, na het Kerst- lentamen met hun studie op te houden. In beide leergangen tezamen werden elke week in totaal 30 lessen gegeven, welke in het algemeen zeer trouw door de cursisten werden bezocht. In totaal werden er dus 600 lessen gegeven, inclusief enkele lessen van gastdocenten. Voor de leergang „Scenario en Draaiboek" werden deze lessen gegeven door 16 docenten, voor de afdeling „Filmhandel" eveneens door 16 verschillende docenten. In totaal verleenden 24 gewone en 3 gast docenten hun medewerking gedurende dit eerste jaar. De meeste docenten gaven per week natuurlijk slechts een of twee uren les; enkele gaven drie tot vijf uren per week. Bovendien werd op de docenten een beroep ge daan voor een vijftal docenten-vergaderingen, diverse be- behandelde stof en de tot dan toe gevolgde methode van Hen tVOHveyra (links) en Antoon Koolhaas geven, geassisteerd door ven slttdiosecretaiesse (Claire Heart), instituties aan een adspirant-scriptgirl. sprekingen in kleinere kring en voor een drietal excur sies naar filmbedrijven. Diverse docenten gaven zich voorts de moeite om van hun lessen van tijd tot tijd schriftelijke resumé's te verstrekken aan de cursisten. De leerprogramma's voor beide leergangen onder gingen in de loop van de cursus wel enige wijzigingen doordat het mogelijk en noodzakelijk bleek hier en daar een betere coördinatie tussen de afzonderlijke vak gebieden tot stand te brengen - maar over het geheel genomen is hel ontworpen programma getrouwelijk af gewerkt. Wat leslokaliteiten aangaat, heeft men zich voorlopig moeten behelpen met de showroom van het Instituut, een in hetzelfde gebouw van het Gewestelijk Arbeids bureau gehuurd lokaal en een lokaliteit in de Doelen zaal op de Kloveniersburgwal. Een aantal lessen kon dank zij de medewerking van de Directie van Cinetone gegeven worden in een der showrooms, in de montage kamer en in de studioruimte van de Cinetone studio's in Duivendrecht. Van diverse filmverhuurkantoren werd medewerking verkregen door het beschikbaar stellen van films, die in de lessen moesten worden vertoond. Ook het Nederlands Filmmuseum verleende aan het Filminstituut in dit op zicht in zeer belangrijke mate steun. Het verleende de cursisten bovendien aanzienlijke reductie op zijn gewone voorstellingen. De bibliotheek werd uitgebreid met een aanzienlijk aantal studieboeken, waarvan door vele cur sisten vrij regelmatig gebruik werd gemaakt. Tegen Kerstmis 1.958 werd een eerste, voorlopig ten tamen afgenomen om vast te stellen of de tot dan toe ;V '■"'■V 23

Film | 1959 | | pagina 25