Proefdraaien in de Cinetone Studio's Sluiting eerste cursusjaar lesgeven een redelijk resultaat hadden opgeleverd. De resultaten van dit tentamen gaven aanleiding tot een advies aan een vijftal cursisten om de studie op te geven of ervoor te zorgen, dat er een aanmerkelijke verbetering in hun prestaties zou komen. Aan het einde van dit eerste cursusjaar half Maart 1959 werden de eindtentamina afgenomen, welker resultaten mede bepalend zullen zijn voor de toekenning van de beschikbare gelegenheden tot het lopen van een praktijkstage. Voor het vinden van een voldoend aantal plaatsen voor de stagiaires is de medewerking van het filmbedrijf ingeroepen. Aangezien het leerplan voor de cursus „Scenario en Draaiboek" uiteraard ook omvat de kennis van de grond beginselen van camera-, montage-, belichtings-, decor-, trucage-, regie- en laboratoriumtechniek, werd het eerste lesjaar van deze leergang besloten met het maken van proefopnamen in de Cinetone Studio's, niet op de laatste plaats om de adspirant-scenaristen ervan te doordringen, dat de filmvervaardiging vóór alles „teamwork" vereist. Deze opnamen werden door twee ploegen cursisten ge maakt, waarbij alle rollen en functies door de leerlingen zelf werden vervuld: acteurs, actrices, cameracrew, be lichters, opnameleider, assistent-regisseur, geluid, requi- siteur, scriptgirl enz., zulks onder het wakend oog van de docenten Antoon Koolhaas (regie), Nico van Baerle (decor), Frans van Laeken (camera) en Lien d'Oliveyra (montage). Het Polygoon-Profilti-filmjournaal maakte van deze activiteiten een reportage, welke inmiddels in de bio scopen wordt vertoond, en zeker geen onjuiste voorstel ling geeft bij de gang van zaken bij deze vakopleiding. Het journaal „Spiegel van Nederland" heeft intussen de eursisten uitgenodigd voor een excursie naar Haghe- Frans van Lachen demonstreert de werking van een ^rote studio- camera. film met een bezoek aan Madurodam, naar aanleiding waarvan de deelnemers elk een scenario in journaal- trant van minuut zullen schrijven, waarvan het beste een week later zal worden verfilmd. Zoals reeds opgemerkt werd het eerste cursusjaar op Maandag 23 Maart j.1. officieel gesloten met een bijeen komst van alle cursisten en docenten in Hotel Krasna- polsky. Aanwezig waren hierbij van bedrijfszijde onder meer de heren H. S. Boekman, Vice-Voorzitter van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en Voorzitter van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders, B. Uges, Secretaris van het Hoofdbestuur en Voorzitter san de Afdeling 's-Gravenhage, W. K. G. van Boyen, Penningmeester van het Hoofdbestuur en Vice-Voorzitter van de Afdeling Amsterdam, J. Nijland Jr., Voorziller van de Afdeling Het Oosten, alsmede de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman, die Secretaris-Penningmeester is van het Nederlands Filminstituut. Van de in het filmbe drijf werkende docenten waren onder meer aanwezig de heren H. G. C. Bergman, C. Bouwhuis, L. Claassen, H. W. Hagenberg, H. L. Ingenhoes, P. Kijzer, mej. L. d'Oliveyra, en F. van Laeken. Dr. J. M. L. Peters. Directeur van het Nederlands Filminstituut, die de aanwezigen welkom heette, schetste in het kort het verloop van het eerste cursusjaar, waarin cursusleiding en docenten een schat van ervaring hebben opgedaan, op basis waarvan het leerplan voor het tweede cursusjaar kan worden ontworpen. Voorlopig zijn alleen de studieresultaten van de af deling „Scenario en Draaiboek" bekend, omdat voor p!e cursus „Filmhandel" nog enkele tentamina moeten wor den afgenomen. Van de 35 cursisten, die in October 1958 waren ingeschreven voor de eerstgenoemde leer gang hebben er uiteindelijk 28 deelgenomen aan hel eindtentamen van het eerste cursusjaar. Bij die 28 is er nog een, die de lessen maar gedeeltelijk heeft kunnen volgen; aan hem kon natuurlijk geen gewoon eind rapport worden uitgereikt, omdat hij in vele vak-onder delen helemaal geen tentamen heeft kunnen doen. Van de overblijvende 27 cursisten zijn er 7 door de vergade ring van docenten niet toegelaten voor het tweede cur susjaar. Sommigen van hen zijn blijkbaar niet in staal geweest voldoende lijd voor deze studie vrij te maken: anderen hebben de nadelen ondervonden van een niet voldoende vooropleiding; en enkelen van hen blijken andere capaciteiten op filmgebied te bezitten dan die welke nu juist voor de toekomstige scenarioschrijver van belang zijn. Getracht zal worden om de laatsten toch verder te helpen; op een afdeling „Camera en Montage" zouden deze cursisten zeker geen slecht figuur geslagen hebben. Zij allen krijgen overigens de kans om het eerste cursusjaar nog eens over te doen, omdat zij het eerste jaar hebben moeten meemaken, dat in vele opzichten ook voor de docenten een proefjaar was. Van de nog overblijvende twintig cursisten zijn er tien onvoorwaardelijk toegelaten tot het tweede cursus jaar. Dan zijn er zes cursisten die zullen worden toe gelaten als zij middels een herexamen een voldoende weten te behalen voor het vak of het vak-onderdeel waar in zij tekort zijn geschoten. Er blijven tenslotte nog vier cursisten over, die niet alleen een herexamen in een of meer onderdelen hebben gekregen, maar die men boven dien slechts voorwaardelijk meent Ie moeten toelaten lol het tweede jaar. 2*

Film | 1959 | | pagina 26