Uniform dienstrooster Italiaanse beurs voor Nederlandse filmer Een hoopvol begin Vraagt men zich af of men met deze resultaten te vreden of ontevreden moet zijn en of het falen van som mige cursisten niet ten dele ook voortkomt uit het falen van de leerkrachten, dan dient men zich te realiseren, dat dit een eerste leerjaar was met alle moeilijkheden van dien. De leerstof die dit jaar gedoceerd is op deze vak opleiding, was nog nooit eerder in Nederland gedoceerd in deze vorm en omvang. De docenten hadden dit werk nog nooit eerder gedaan, althans weer niet in deze vorm en omvang. Ook aan ervaring in het beoordelen van de talenten en bekwaamheden van de cursisten ontbrak het de meeste docenten nog. Niettemin moet het oordeel van zeventien leerkrachten samen toch een zekere mate van objectiviteit waarborgen. Als er andere oorzaken voor de geconstateerde tekort komingen moeten gezocht worden, dient men vooral in aanmerking te nemen de grootte van de groep, waardoor de docenten niet aan iedereen even veel en regelmatig aandacht hebben kunnen besteden; de gebrekkige be huizing en outillage van de leslokaliteiten; het ontbreken van voldoende studieboeken in de Nederlandse taal enz., maar toch ook wel een hier en daar geconstateerd gebrek aan ernstige studiezin. Sommige cursisten hebben zich de zaken toch wel wat al te gemakkelijk voorgesteld. Na de uitreiking van de rapporten betuigde Dr. Peters zijn erkentelijkheid aan de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die het Filminstituut zijn voortdurende financiële en mo rele steun heeft gegeven en zonder wiens hulp het niet mogelijk geweest zou zijn deze leergangen te organi seren. Spreker dankte het Bestuur van de Bedrijfsafde ling Filmfabrikanten en Filmproducenten voor zijn be reidheid de leden aan te sporen om de cursisten in de gelegenheid te stellen in de practijk van het filmproduc tieproces ervaring op te doen; de Directie van de Cine- tone Studio's voor de ter beschikkingstelling van docen ten en lesruimten, de Stichting Nederlands Filmmuseum voor haar spontane medewerking en de ter beschikking stelling van filmmateriaal en tenslotte allen, zowel do centen als leerlingen voor de in dit eerste cursusjaar verrichte prestaties, daarbij de hoop uitsprekend, dat aan de geslaagden na een met succes gevolgd tweede leerjaar een diploma zal kunnen worden uitgereikt. De toepassing van de in artikel 9 van het, bij Konink lijk Besluit van 30 Januari 1958 (Staatsblad 128) op 1 Juni d.a.v. in werking getreden, Werktijdenbesluit voor Bioscopen bedoelde arbeidslijsten respectievelijk arbeids- roosters heeft aanleiding gegeven tot practische moei lijkheden. Dit heeft ertoe geleid, dat op instigatie van de Arbeids inspectie een dienstrooster is ontworpen, speciaal bestemd voor bioscopen, welk rooster dient ter vervanging van genoemde arbeidslijst, zulks echter met uitzondering van de zogenaamde „jeugdige personen', zijnde werknemers jonger dan 18 jaar. Uitsluitend voor deze categorie van werknemers meestal zullen dat alleen leerling-opera- teurs zijn moet de bekende arbeidslijst worden in gevuld. Het Arbeidsregister dat, zoals bekend, bij de kantoor boekhandel verkrijgbaar is, moet in iedere onderneming gehandhaafd blijven. Weliswaar is in artikel 10, sub 4, Nico van Baerle maakt enige adspirant-filmers vertrouwd met de techniek van de décormontage. van het Werktijdenbesluit bepaald, dat in ondernemingen waar niet meer dan vier arbeiders werken, geen Arbeids register aanwezig behoeft te zijn, althans indien voor deze werknemers eenzelfde werktijdregeling geldt, doch het verdient ter wille van de uniformiteit en teneinde het onderhavige werkrooster naar behoren te kunnen hanteren aanbeveling, dat de leden, waarop dit van toepassing is, eveneens overgaan tot het aanschaffen en invullen van een arbeidsregister. Van het genoemde uniforme dienstrooster is inmiddels aan alle leden een exemplaar in tweevoud, vergezeld van een uitvoerige toelichting betreffende de wijze van in vulling, toegezonden. Verdere exemplaren kunnen tegen de prijs van 0,25 per stel bij het Bondsbureau worden betrokken. De Italiaanse regering stelt opnieuw voor de duur van twee jaar een studiebeurs ter beschikking van een Neder landse filmer. De beurs, bestaande uit 40.000 lires per maand plus één maaltijd per dag, is bestemd voor een studie in filmregie of een opleiding als cameraman aan het „Centro Spirimentale di Cinematografia" te Rome. De candidaten moeten voldoende kennis van de Ita liaanse taal bezitten om de lessen met vrucht te kunnen volgen, terwijl zij tevens practische ervaring op film technisch gebied moeten hebben opgedaan. Sollicitaties dienen vóór 1 mei a.s. te worden ingediend bij het hoofd van de onder-afdeling Film van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. 25

Film | 1959 | | pagina 27