Een der synchroni satie studio s. Op de voorgrond de com mentator. Achter de dubbele ruit de op- nametechnicus aan de mengtafel. Het ge luid wordt op geper foreerde magneetfilms opgenomen. schade zou leiden. Voor dit doel staat een speciaal con- trölelaboratorium ten dienste. Wanneer eenmaal de negatieven van bijvoorbeeld het journaal beschikbaar zijn, dan gaan deze na montage naar de kopiëerafdeling alwaar via speciale, zeer snelle, kopieermachines (continu-printers) niet minder dan ca. 6000 m positieve journaalfilm per uur gedrukt kan wor den. De journaalproductie is echter allerminst zo een voudig als uit deze regels zou kunnen worden opgemaakt en het lijkt ons daarom juist om daaraan in dit kader wat meer aandacht te schenken, temeer waar de wekelijk se journaals voor het merendeel van onze lezers een be kend begrip vormen. De te maken journaalopnamen worden zo nauwkeurig mogelijk tevoren gepland, waarbij natuurlijk steeds reke ning moet worden gehouden met plotselinge eventuali teiten die voor opneming in het journaal in aanmerking komen. Wanneer eenmaal de negatieven van de gewenste opna men binnen zijn, worden deze ontwikkeld en wordt per opname een zogenaamde werkcopie gemaakt waarvoor dus de ontwikkel- en afdrukmachines in bedrijf komen. Deze werkcopie wordt vervolgens geprojecteerd en men beoordeelt welke gedeelten daarvan voor het journaal gebruikt zullen worden. De volgende stap is de montage van de gekozen gedeelten, waarbij dus de montageruim ten in werking komen. Er vindt vervolgens weer projec tie en beoordeling plaats van de aldus samengestelde en reeds bekorte opname waarbij voortdurend rekening moet worden gehouden met de beschikbare totale jour naallengte van circa 250 m en met het aantal en de importantie van de te verwerken onderwerpen. Het kan aldus gebeuren, dat wegens de noodzakelijke lengte van sommige onderwerpen, andere reeds gemonteerde opnamen bekort moeten worden om de totaallengte van het journaal niet teveel te overschrijden. In derge lijke gevallen moet hermontage plaats vinden. Is tenslotte een onderwerp in de gewenste samenstelling gereed ge komen, hetgeen met het oog op het voorafgaande niet zelden een tijdrovende en gecompliceerde aangelegen heid is, dan wordt beoordeeld welk commentaar daarbij nodig is, welk deel van de eventueel ter plaatse vastge legde geluiden gebezigd zal worden, of er geluidsef fecten, respectievelijk bij sommige journaals tussen teksten gemaakt moeten worden en of er nog andere spe ciale bewerkingen nodig zijn. Voor al deze werkzaamhe den komt een groot deel van de hierboven opgesomde studio's en laboratoria in werking en verder is het bij het journaaiwerk bijna steeds een vechten tegen de tijd. Wanneer uiteindelijk de diverse geluiden op de magneet band tot een lopend geheel zijn verenigd, vindt over schrijving op negatief filmmateriaal plaats en wordt de negatieve geluidsband na ontwikkeling „gelijk- gelegd" met het naar de werkkopie gemonteerde beeld negatief. Er wordt dan een eerste complete beeld/geluid kopie gemaakt om het eindresultaat te kunnen beoordelen. Na eventuele correcties kunnen dan tenslotte de snelle copiëermachines, die hierbij zijn afgebeeld, met hun werk beginnen. In deze machines worden de negatieve beeld en geluidsfilm met grote snelheid afgedrukt op het posi tieve filmmateriaal, dat na de reeds besproken ontwik- keimachines te zijn gepasseerd de uiteindelijke theater kopieën oplevert. Het valt te begrijpen, dat al deze werkzaamheden niet op één dag uitgevoerd kunnen worden en met de voor bereiding en verdere afwerking der onderwerpen wordt dan ook zo vroeg mogelijk in de desbetreffende week be gonnen, ten einde de journaals op Donderdag verzend klaar te kunnen hebben. Doet zich bijvoorbeeld op een Donderdag nog een bijzonderheid voor, die ter wille van de actualiteit in het journaal van de betrokken week moet komen, dan wordt dit onderwerp afzonderlijk en zo snel mogelijk afgewerkt teneinde tijdige aflevering d.w.z. vóór of op Vrijdag te kunnen waarborgen. 15

Film | 1959 | | pagina 16