Cineac Rotterdam „flitst" Resumerende kan worden gesteld, dat speciaal de jour naalproductie een- kwestie is van grote vaardigheid, die alleen in combinatie met een geperfectionneerde techni sche outillage tot een snelle creatie van het eindproduct kan voeren zonder dat de kwaliteit daaronder lijdt. Deze laatste factoren zijn hier mede van betekenis met het oog op de internationale journaaldienst volgens het uitwis selingssysteem, waarvan een afdeling in het Cinecentrum- complex is ondergebracht. Bij de vervaardiging van kopieën van hoofdfilms, spe ciaal wanneer het kleurenfilms betreft, doen zich weer allerlei andere problemen voor, waarbij echter dikwijls het element tijd een niet zó voorname plaats inneemt. Hier kan voorts de bij de journaalproductie omschreven eerste fase tot en met de totstandkoming van de werkcopie worden overgeslagen. Dit neemt echter niet weg, dat ook de productie van bioscoopkopieën een gecompliceerde bewerking vereist, waarvoor een groot deel van het ma chinepark in beweging moet komen. De hierbij opgeno men foto toont een tweetal copiëermachines, waarmede 35 mm kopieën verkleind kunnen worden tot 16 mm for maat, of waarmede 16 mm films vergroot kunnen wor den tot 35 mm films. Ook het ontwikkelen en kopiëren van kleurenfilms is bij Cinecentrum mogelijk zodat men ook voor wat dez facet betreft, niet langer van het buiten land afhankelijk is. Over de trucage-afdeling zou zeker ook nog het nodige zijn te vermelden, doch wij stellen ons voor hieraan, ge zien het gespecialiseerde karakter van dit onderdeel, in een volgende aflevering een afzonderlijke beschouwing te wijden. Voor wat betreft de organisatie van het geheel kan nog worden opgemerkt, dat de chefs van dediverse afde lingen zijn samengebracht in een centrale kantoorruimte, die men heel toepasselijk het „chefarium" heeft gedoopt. Door deze centralisatie is een voortdurend contact ten aanzien van de steeds nauw met elkaar verband houdende werkzaamheden mogelijk, hetgeen een belangrijke voor waarde is om tot een goed eindresultaat te komen. Een tweede voorbeeld van de toegepaste efficiency is de speciale oproepinstallatie, die bij Cinecentrum in gebruik is. Men kan daar onder andere met het oog op geluidsopnamen geen oproepsysteem door middel van luidsprekers toepassen en het zoeken naar medewerkers per telefoon is in een dergelijk uitgestrekt complex al evenmin acceptabel. Iedere medewerker is daarom uitge rust met een zeer klein ontvangapparaatje ,.Teletracer" genaamd, dat men gemakkelijk in de zak kan steken. Via een centrale kan men de gewenste ontvanger radio grafische een zachte zoemtoon laten geven, hetgeen voor de drager van het apparaatje een teken is, dat hij zich via de dichtstbijzijnde telefoon met de centrale in verbin ding moet stellen. Ook deze en nog vele andere details demonstreren dat alles is gedaan om te komen tot een doeltreffende orga nisatie met behulp waarvan een bedrijf als het onderha vige tot grote prestaties in staat is hetgeen onder andere met het oog op de steeds groeiende Euromarktgedachte en de daaruit voortvloeiende internationale concurrentie verhoudingen van nationaal belang is. Wij geloven zeker te mogen stellen, dat ons land en ons bedrijf trots kan zijn op hetgeen er op dit gebied ondanks de minder rooskleurige tijdsomstandigheden door durf en ondernemingsgeest van een aantal Bondsleden in Hilversum tot stand is gebracht. De Cineac te Rotterdam is de eerste bioscoop in ons land, welke werd uitgerust met de nieuwste Philips FP 20 S projectoren waarvan wij in de November/December editie reeds uitvoerig melding maakten. In de wandeling spreekt men al van „flitsprojectoren", hetgeen een aanduiding is voor de nieuwe lichtbron die hier wordt toegepast en die bestaat uit een zeer klein gas ontladingsbuisje, dat 72 sterke lichtimpulsen per seconde levert. Door deze methode is de vlinder in de projector over bodig geworden daar de lichtimpulsen zorgvuldig met de beeldwisselingen zijn gesynchroniseerd. Verder wordt een zeer rustige (flikkervrije) beeldbelichting verkregen. Uit de hierbij afgedrukte afbeelding blijken duidelijk de kleine afmetingen van het nieuwe lampehuis. Een tweede opvallend verschil is het ontbreken van de boog- lampschoorstenen, die hier niet meer nodig zijn. Verder hebben de projectoren qua vorm een geheel nieuw aanzien gekregen. In Rotterdam worden 1800 meter trommels toegepast en de installatie is voorzien van een geautomatiseerde overneeminrichting. 16

Film | 1959 | | pagina 17