Een voorbeeld van een geslaagde restauratie Op Donderdag 26 Maart j.1. werd in Purmerend de practisch geheel herbouwde Cinema Schinkel heropend. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de gedaantewisse ling volkomen is. Wanneer men alleen al de hierbij afgedrukte foto's van de gevel in de oude en nieuwe toestand bekijkt, dan zou men zeker veronderstellen met een geheel andere bio scoop te doen te hebben. In feite is dit ook zo, want het interieur werd eveneens totaal gewijzigd. Vrijwel het gehele bestaande gebouw is gesloopt en door de mogelijkheid om een aangrenzend pand in de wederopbouw te betrekken en de zaal bovendien met 8 m te verlengen, wist de architect J. Plas de verouderde smalle zaal te transformeren in een ruim en modern ge outilleerde toeschouwersruimte, alwaar men in de juiste sfeer, gemakkelijk zittend en met een goed zicht op het beeld, de films onder optimale omstandigheden kan gaan zien. Het behoeft geen nader betoog, dat deze laatste fak- toren onder de huidige omstandigheden van zeer groot belang zijn. Ondanks het feit dat hier dus heel wat werK verzet moest worden is de architect er in geslaagd om in samen werking met de aannemersfirma J. de Groot Zn., als mede de diverse onder-aannemers voor schilderwerk, stucwerk, meubilair, electrische installatie, verwarming enz., de gehele transformatie in iets meer dan een half jaar gereed te krijgen. Voor wat betreft het interieur kan worden vermeld dat in ruime mate plastic is toegepast. De wanden zijn met citroenkleurig plastic bekleed, het plafond is lichtblauw gehouden en wordt gebroken door een lichtbak in een zeer lichte kleur. De afscheiding tussen wand en plafond is in zwart uitgevoerd. Ook de stoelen, die oplopend en verspringend zijn ge plaatst, zijn voorzien van een plastic bekleding en wel in verschillende kleuren. De kleuren vormen tevens de rang indeling, hetgeen een zeer praktisch systeem is, dat reeds in verschillende bioscopen toepassing heeft gevonden. De zaalverlichting bestaat verder uit metalen wand- ornamenten, die voor een indirecte verspreiding van het licht zorgen. De deuren zijn van een bij het interieur pas sende formicabekleding voorzien. Boven: De gevel van de voormalige Cinema Schinkel te Purmerend, een verouderde smalle zaal, die door het bijtrekken van het links gelegen pand aanzienlijk kon worden verbreed. Onder: De metamorfose is volkomen. Het nieuwe, zakelijke, goed- uitgebalanceerde front, nog eens geaccentueerd door een aan de bovenkant over de gehele breedte aangebrachte smalle luifel, trekt de aandacht van iedere voorbijganger. Voor de verwarming van de zaal wordt een met olie gestookt hete-lucht-circulatiesysteem toegepast, dat in de zomermaanden tevens kan dienen voor de aanvoer van koele lucht. De cabine was reeds in de oude toestand modern inge richt en is dit uiteraard gebleven. Aan de opstelling en afmetingen van het projectie scherm is grote zorg besteed en er is hier practisch sprake van grootbeeldprojectie van wand tot wand, hetgeen de panoramische effecten sterk ondersteunt. Het van onderen „aangelichte" voordoek vormt voor en na de voorstelling een fraaie afsluiting van het geheel. Aan de nevenruimten is zeker evenveel aandacht be steed als aan de zaal en zo heeft de bioscoop Schinkel een zeer originele kassahall gekregen, waarin de kassa, zoals uit de hierbij opgenomen foto te zien is, de vorm van een oog heeft. De toch al ruime hall lijkt nog veel groter door toepassing van een spiegelwand, hetgeen ook weer een mogelijkheid is die navolging verdient. Hier zowel als elders in het gebouw heeft de architect met succes ge streefd naar het scheppen van een ruimtelijke sfeer. De vloer van de hall bestaat uit ruwe grafietsteen, dat in een soort mozaïkvorm is gelegd. De gevel tenslotte is voor een groot deel uit glas opge trokken en heeft ver diepte ingangenhij wordt aan de boven zijde begrensd door een witte luifel en daarboven is een hou ten latwerk aange bracht, dat de boven de bioscoop gelegen woning camoufleert en tevens de naam van de bioscoop draagt. De kassa heeft de vorm van een oog en geeft de kassière ook uit zicht naar de zijkanten. Resumerende kan worden vastgesteld, dat hier sprake is van een zeer geslaagd voorbeeld van een grondige restauratie, waardoor dank zij de activiteit van ons lid de heer H. Schinkel, en niet te vergeten diens echtgenote, de gemeente Purmerend de beschikking heeft gekregen over een zeer fraaie en moderne bioscoop. Wij kunnen slechts vertrouwen dat het publiek deze aanwinst door een veelvuldig bezoek naar waarde zal weten te schatten. De geleidelijk oplopende zaal biedt plaats aan 350 toeschouwers en is uit gevoerd in goed harmo niërende tinten. Het pro- jectiedoek wordt afgeslo ten met een goudkleurig gordijn. 18 VERNIEUWINGEN

Film | 1959 | | pagina 19