De jeugd amuseert zich kostelijk. kaarten alleen waren voorzien van een codenummer, zo dat de houders niet van te voren wisten in welke bioscoop zij terecht zouden komen. Een uitzondering hierop vorm den enige buurttheaters, waar de kinderen (met kaart) op eigen gelegenheid heen konden gaan. Verder schijnt er naar te zijn gestreefd om hier en daar aan „bekende" bel hamels in ieder geval een entreebewijs uit te reiken ten einde hen van de straat te krijgen. Bij een en ander werd geredeneerd, dat de jeugd blijkens de ervaringen voor vier uur in de ochtend nog niet al te baldadig is en dat zij in de kritieke tijd tussen ongeveer vijf en zeven uur van de straat zou zijn, daar na die tijd wegens het dan al op gang komende verkeer, niet al te veel kwaad meer zou kunnen worden aangericht. Gebleken is, dat deze opzet volledig is geslaagd en dat het aantal baldadigheden ten opzichte van vorige jaren bijzonder laag kon worden genoemd. Weliswaar liet de jeugd zich de luilakpret niet helemaal ontgaan, want het was opvallend dat het lawaai ditmaal nog een uur vroeger begon dan anders. Niet alleen de autoriteiten zijn over dit resultaat enthou siast, doch ook de jeugd zelf heeft zich over het algemeen uitstekend vermaakt en, voor zover wij hebben kunnen na gaan, zeker geen spijt gehad van dit wel zer matineuze bioscoopje. Zij was zich daarbij onbewust van het feit, dat het tijdstip en de omvang van dit bijzondere bioscoop bezoek als een wereldprimeur beschouwd kan worden. Het was overigens wel een zeer bijzondere belevenis om in de nog praktisch geheel verlaten stad te omstreeks vijf uur in de ochtend van alle kanten optochten met muziek voorop, onder andere in de richting van het centrum te zien en vooral te horen trekken. Voor de bioscopen was -het op dit ongebruikelijke uur een drukte van belang en veel „lieverdjes" (algemene aanduiding voor de Amster damse jeugd) die geen kaart hadden weten te bemachtigen, waren toch naar de bioscopen getrokken om te proberen met hun vriendjes binnen te komen. Vele anderen schenen er de voorkeur aan te geven om, nu zij voor de bioscoop niet waren „ingeloot", dan maar liever nog een poosje in bed te blijven, want het was in de stad tussen ongeveer vijf en zeven uur in vergelijking met andere jaren zeer rustig. Beter dan een uitvoerig relaas geven de hierbij op genomen foto's een indruk van de gang van zaken bij deze, met behulp van het bioscoopbedrijf, op succesvolle wijze gekanaliseerde luilakviering. 22

Film | 1959 | | pagina 21