Benoemingen Raad voor de Kunst Zoals reeds in de vorige aflevering van „Film" ver meld, heeft de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen besloten voor 1959 drie prijzen be schikbaar te stellen ter onderscheiding van vervaardigers van korte films, waaronder begrepen teken- en poppen- films, en wel: een eerste prijs ten bedrage van 1.000, een tweede prijs ten bedrage van 750, een derde prijs ten bedrage van 500, Hiervoor heeft hij het volgende reglement vastgesteld: 1. Voor de toekenning van een der prijzen worden in beschouwing genomen films die door beroepsfilmers vervaardigd zijn in de periode van 1 Juni 1957 tot en met 1 Juni 1959, ongeacht of de films als vrije films moe ten worden aangemerkt, dan wel zijn ontstaan op last van derden, al dan niet met een rechtstreekse reclame-op dracht. 2. Over de toekenning van de prijzen wint de Staats secretaris het oordeel in van een door hem op voorstel van de Raad voor de Kunst te benoemen jury, bestaande uit tenminste drie en ten hoogste vijf leden, zij kan desge wenst deskundigen op bepaalde terreinen raadplegen. 3. a. Een ieder heeft het recht vóór 1 Juni 1959 films die voor een der prijzen in aanmerking zouden kunnen komen, ter beoordeling aan de jury voor te leggen, dan wel daarop haar aandacht te vestigen. b. Deze aanmeldingen dienen te geschieden bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Afdeling Kunsten, Onderafdeling Film, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage en moeten vergezeld gaan van de volgende gegevens (a) titel van de film; (b) naam, voornamen en adres van de vervaardiger(s) (c) lijst van medewerkers aan de film; (d) datum van de eerste vertoning van de film aan pers of publiek; (e) vertoningsduur. c. Kopieën van de aangemelde films dienen uiterlijk 6 Juni 1959 op het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontvangen te zijn. De filmdozen beho ren het opschrift „Prijzen voor filmkunst-1959" te dragen en duidelijk aan te geven de titel van de film en het adres, waarnaar de film moet worden teruggezonden. d. Aanmeldingen van films die niet in overeenstem ming zijn met de voorwaarden van dit reglement, worden terzijde gelegd. 4. De prijzen worden toegekend aan degenen die als de meest verantwoordelijke persoon voor een film moeten worden aangemerkt. Wanneer de jury niet kan uitmaken, wie artistiek de meest verantwoordelijke persoon voor een film is, kan zij voorstellen de prijs toe te kennen aan de film en het geldbedrag ter beschikking te stellen van de genen, die naar haar oordeel gezamenlijk als de voor naamste vervaardigers van de film kunnen worden be schouwd. 5. a. Wanneer daartoe naar het oordeel van de jury aanleiding bestaat, kan toekenning van de eerste prijs achterwege blijven. b. De prijzen mogen niet worden gesplitst. c. De jury kan voorstellen doen tot het toekennen van een of meer eervolle vermeldingen. 6. Buiten beschouwing blijven: a. films die vóór de in artikel 1 aangegeven periode zijn vervaardigd b. films, waaraan een of meer juryleden hebben meege werkt c. films, die in strijd zijn met een of meer bepalingen van de auteurswet 1912; d. films, met een vertoningsduur van minder dan 4 mi nuten e. speelfilms van hoofdfilmlengte; f. films, die niet als Nederlandse films kunnen worden beschouwd. 7. Na ontvangst van het juryrapport beslist de Staats secretaris over het al dan niet toekennen der prijzen. Hij zal niet van het voorstel van de jury afwijken, dan na overleg met de jury. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. De uitslag zal aan de pers bekend worden gemaakt. 8. De uitreiking van de prijzen vindt plaats tijdens de „Filmweek-1959". 9. In gevallen, waarin dit reglement niet voorziet, be slist de Staatssecretaris op advies van de jury. De jury is samengesteld als volgt: E. J. Verschueren, lid en Voorzitter; Pater J. P. Dirkse, J. J. L. Gielisse, .B. Haanstra, A. Koolhaas, leden; J. C. Schuller, Secretaris. Bij Koninklijk be luit dd. 5 Maart 1959, no. 10, is aan de heer A. H. Wegerif te Wassenaar op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad voor de Kunst. Bij hetzelfde Koninklijk Besluit is benoemd tot lid de heer W. Povel te Haarlem, Voorzitter van de Neder landse Beroepsvereniging van Filmers, die de plaats van de heer Wegerif in de Afdeling Filmkunst heeft inge nomen. x Nationale Filmprijs 1959

Film | 1959 | | pagina 22