Toon Hermans alias Monsieur Moutarde danst met Miss Helen (Phyllis Lane) naar een gelukkig slot van zijn eerste speelfilm in productie bij City Film Den Haag. Uiteraard heeft het Hoofdbestuur van Uw organisatie de ontwikkeling van de laatste tijd nauwkeurig gade geslagen. Het College is tot de overtuiging gekomen, dat wij de problemen, waarvoor wij ons nu gesteld zien ten gevolge van de verscherpte concurrentie, onder de aan dacht moeten brengen van de Regering teneinde te trach ten een gunstiger fiscaal klimaat te scheppen. Ter in leiding hiervan heeft een onderhoud plaats gevonden met de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Voorts hebben wij contact gehad met de televisie met het oogmerk een zekere vorm van coördinatie in de programmering te bewerkstelligen. Het behoeft geen betoog, dat men van deze voorbereidende stappen geen onmiddellijke resultaten moet verwachten. In ieder geval heeft het Hoofdbestuur er een begin mee gemaakt bij de Overheid begrip te vragen voor onze gewijzigde positie, waardoor de fiscale lasten die op onze bedrijven drukken een factor van buitengewone be tekenis zijn gaan vormen. In het kader van het streven van de Bondsleiding moet U ook zien de opstelling var een ontwerp-adres, hetwelk inmiddels aan alle exploi tanten is verzonden. Dit ontwerp is bedoeld als een hand leiding voor de exploitanten, wanneer zij zich in de ge meente hunner vestiging tot de plaatselijke overheid wenden ter verkrijging van een verdere herziening van de vermakelijkheidsbelasting. Het Hoofdbestuur wenst de taken, die de Bond op zich heeft genomen met kracht voort te zetten. Onze be drijfsorganisatie heeft aan deze onderscheiden activiteiten grotere behoefte dan organisaties in andere landen, om dat de Bond alle takken van het film- en bioscoopbedrijf omvat. Aan de andere kant kunnen wij deze activiteiten als stimulansen voor onze toekomstige plaats niet ont beren. In dit opzicht zou ik vooral willen noemen de steun aan de Nederlandse filmproductie en de studio. De offers, die wij hiervoor hebben gebracht, zijn niet vergeefs geweest. Ondanks het vallen en opstaan, dat zich bij het streven naar een continue filmproductie voordoet, bewijst het simpele feit, dat de opbrengst van slechts drie Nederlandse films 41/2 van de totale recettes heeft uitgemaakt, dat is evenveel als gemiddeld 25 bui tenlandse films, hoezeer het bedrijf profijt trekt van de maatregelen ten behoeve van de nationale filmindustrie. Ofschoon er moeilijk voorspellingen gedaan kunnen wor den omtrent de verdere ontwikkeling van de eigen pro ductie, is het toch alleszins noodzakelijk te achten met kracht op de ingeslagen weg verder te gaan. Dames en Heren, wij moeten er op bedacht zijn dat wij het in de naaste toekomst niet gemakkelijk zullen heb ben. Ik hoop echter sterk dat, nu de dingen wat moei lijker worden, U zich niet zult verliezen in vrees, die een slechte raadgever is, of dat U zich zult laten ver leiden tot gemopper over allerlei detailkwesties. Een dergelijke houding is alleen maar onvruchtbaar. Wij zul len duidelijk moeten tonen, dat wij ons vak verstaan en dat wij, ook nu ons bedrijf is geëvolueerd en wij voor een totaal gewijzigde situatie staan met volkomen andere eisen dan vroeger aan ons werden gesteld, tegen de nieuwe problemen opgewassen zijn. Wij zullen met ondernemings geest te werk moeten gaan en de risico's moeten aan durven, die aan het karakter van onze bedrijven, meer dan bij welk ander bedrijf ook, zijn verbonden. Wij zul len nauwkeurig moeten nagaan, ieder voor ons zelf, of wij wat onze wijze van exploiteren betreft niet lijden aan een bepaald conservatisme. Wij zullen bijvoorbeeld moe ten onderzoeken, of onze aanvangstijden nog wel juist liggen. Wij zullen scherp moeten controleren, of ons personeel de nodige service biedt aan de bezoekers en s

Film | 1959 | | pagina 7