Zwitserland Fe§trval van Locarno manisme in de Filmkunst, voor Vrede en Vriendschap tussen de Volkeren" wil dit festival ter aanmoediging het beste werk onder de aandacht brengen, de samenwer king tussen de filmers van verschilende landen bevorde ren en de vriendschap onder de volkeren verstevigen. Niet slechts de 65 landen, waarmede Moskou diploma tieke betrekkingen onderhoudt, zijn uitgenodigd, maar ook nog achttien andere landen. Aanvankelijk had de Inter nationale Federatie van Verenigingen van Filmproducen ten haar goedkeuring aan dit festival onthouden, maar de Raad van Beheer dezer organisatie heeft in haar laat ste, tijdens het festival te Cannes gehouden, vergadering besloten het Moskovische festival te erkennen, omdat alle reglementair vereiste garanties waren gegeven. Daarmede is dit festival in feite erkend als een festival van de eerste categorie, wat zeggen wil als een festival met competitie, waarbij als toelatingseis gesteld mag worden, dat de deel nemende films voordien nog niet op een internationale filmmanifestatie mogen zijn vertoond. Per land worden' een speelfilm en twee korte films toegelaten in de oorspronkelijke versie, zo mogelijk met Russische voettitels. Op kosten van het festival wordt verder van ieder deelnemend land een officiële delegatie uitgenodigd, bestaande uit drie vertegenwoordigers van de leidende en van de artistieke persoonlijkheden van zijn nationale filmindustrie. De overige deelnemersvoorwaar- den zijn dezelfde als die van Berlijn, Cannes of Venetië. Uitgeloofd worden: a) „De Grote Gouden Prijs" voor de beste speelfilm; b) drie „Gouden Prijzen" voor speel films van bijzondere kunstzinnige verdienste; c) „Zil veren Prijzen!" voor: de beste documentaire film; de beste tekenfilm; de beste poppenfilm; de beste jeugdfilm; de beste regie; het beste scenario; de beste vrouwelijke rol; de beste mannelijke rol; de beste muziek; het beste decor- werk en het beste camerawerk. De Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten heeft haar goedkeuring gehecht aan het reglement van het Xlle Internationale Filmfestival van Locarno. dat van 9 tot 19 Juli zal worden gehouden. Dit festival is erkend als een festival, aan welks deelneming niet de eis wordt gesteld dat de in te zenden films buiten het land van oorsprong nog niet vertoond mogen zijn, maar welke manifestatie toch het karakter van een inter nationale competitie heeft. Tot deelneming worden toegelaten films, welke na 1 Januari 1958 haar wereldpremière hebben gehad en in Zwitserland nog niet zijn uitgebracht, en wel in de vol gende categorieën: speelfilms, avondvullende documen taires en culturele films, korte documentaires en korte culturele- en tekenfilms. Zuivere instructiefilms, onderwijs- films en reclamefilms zijn van deelneming uitgesloten, terwijl alleen 35 mm kopieën voor vertoning worden ge accepteerd. Impressie uit de door Han van Gelder voor Marten Toonder Film N.V. in opdracht van de Koninklijke IS heli- groep vervaardigde film, „Paleontologie", welke op Zondag 21 Juni te Arnhem wordt vertoond. 23

Film | 1959 | | pagina 24