Centrum Leersum Casino Leiden Overzicht van de gemetamorfoseerde zaal van het Centrum Theater te Leersum (eigen foto) Op Donderdag 14 Mei j.1. werd in Leersum het inwen dig geheel gerestaureerde Centrum Theater door de bur gemeester, de heer Martens, heropend. Bij vergelijking van de hierbij afgedrukte foto's van de oude en de nieuwe toestand blijkt het verschil wel zeer duidelijk. Toch is de nieuwe exploitant, de heer C. J. Jelles, erin geslaagd de transformatie voor minder dan 20.000, tot stand te brengen, hetgeen in deze tijd wel iets zeer bijzonders is. Het spreekt wel vanzelf dat daartoe alle werk zaamheden in eigen be heer verricht moesten worden. Verder is voor een deel gebruik gemaakt van oude materialen, zo als deuren, sponningen en dergelijke, die met behulp van board, verf en andere bekledings- materialen zodanig wer den opgeknapt dat zij vrijwel niet van nieuw zijn te onderscheiden. Overigens is voor de bespanning van de zaal- wanden ook hier plastic in ruime mate toegepast. De foto van de zaal in de oude toestand laat zien dat voor deze bespan ning een deugdelijke ondergrond nodig zou zijn, waar in heel wat hout verwerkt zou moeten worden. Een ty perende bijzonderheid voor de efficiency waarmede in het onderhavige geval tewerk is gegaan, is het feit dat de heer Jelles tezamen met zijn operateurs er niet tegenop hebben gezien het oorspronkelijk massief houten plafond na verwijdering van het stucwerk te slopen op een regel werk na, dat voldoende sterk was om daaraan een uit celotex-platen bestaande zoldering te kunnen bevestigen. Het aldus vrijkomende hout werd benut om de zaalwanden zodanig te bewerken dat daarop genoemde plastic bespan ning aangebracht kon worden. Zo zijn er nog diverse frappante staaltjes op te sommen, waarbij ogenschijnlijk waardeloze mate rialen zijn toege past, die na be werking weer zeer goed dienst bleken te kunnen doen en die men zelfs als insider niet als opgeknapt oud materiaal zou kun nen aanwijzen. Kortom de Cen trum bioscoop te Leersum is een voorbeeld van hoe Gezicht op het pro jectiescherm van het Centrum. Theater te Leersum, dat plaats biedt aan 210 perso nen (eigen foto). men met zeer bescheiden middelen en ecu zeer grote dosis werklust een bioscoopzaal, die niel langer aan de eisen des tijds beantwoordt, ineen fris en modern interieur kan veranderen. Natuurlijk gaat een en ander slechts op zo lang men niet te maken krijgt met ingrijpende constructieve verande ringen, waaraan specia listen te pas moeten ko men. Wanneer echter, \ooral in de kleinere plaatsen alwaar de in komsten geen kostbare moderniseringen toela ten, de gewijzigde tijdsomstandigheden een verfraaiing van liet interieur van de bioscoop noodzakelijk maken, verdient het zeker aanbeveling eens een kijkje in Leersum te gaan nemen, teneinde te zien hoe men daar de zaak heeft aan gepakt. Wij spreken op deze plaats, evenals de heer J. Nij- land namens het Hoofdbestuur bij de opening reeds heeft gedaan, gaarne onze bewondering uit voor het geen de heer Jelles en zijn medewerkers hier tot stand hebben weten te brengen, en wel in het bijzonder voor de wijze waarop dat is gebeurd. Het bioscoop-publiek van Leersum en omgeving zal hem hiervoor ongetwijfeld erkentelijk zijn. Een ander voor beeld van een in- terne restauratie is te zien in de Casino bioscoop te Leiden. Deze zaak had in de zaal een uilbouw waaraan de ex ploitant, de heer G. H. Groenewe- gen, zich reeds lans ergerde. Bo- vendien achtte hij hel ter verbetering van hel zicht op het projectiescherm uewensl de zaal- De geheel gerestau reerde zaal van het Casino Theater te Leiden. De zaal heeft een moderne vorm en een oplopende vloer gekregen (eigen foto). üe oude toestand in Leersum. Verbetering was hier bepaald geen weelde. vloer oplopend te maken, waardoor echter levens de pro jectiecabine omhoog zou moeten. Verder zou het dak van de zaal verbeterd moeten worden. Voorwaarde bij dit alles was echter dat de voorstel lingen ook tijdens de verbouwingen zoveel mogelijk doorgang moesten vinden. Daar het grootste deel van de bouwwerkzaamheden achter in de zaal moest plaats vinden, werd de zaal door een schotwerk in twee delen gesplitst en in dat schot- werk werd een spiegelruit aangebracht, waardoorheen geprojecteerd kon worden. De zitplaatsencapaciteit werd hierdoor weliswaar ongeveer gehalveerd, doch de bio- VERNIEUWINGEN

Film | 1959 | | pagina 28