Fundering Het Ingenieursbureau voor Bouwwezen en Industrie van Wijk de Vries- Wierenga te Rotterdam, over de bouw en de inrichting van het Harmonie Theater te Tilburg Zaal In het najaar van 1957 werd ons bureau aangezocht door de firma Biemans Bioscopen te Oisterwijk voor de bouw van een bioscoop op een terrein, gelegen achter de sociëteit Nieuwe Koninklijke Harmonie aan de Stations straat te Tilburg. Op dit terrein was voorheen een bio scoop geëxploiteerd doch in het najaar van 1944 werd tijdens de frontwisseling dit theater door middel van een tijdbom volkomen verwoest. Daar grondboringen voordien niet wel doenlijk wa ren, gezien het feit, dat sinds 1944 een compleet bos op De ruime hal, welke onder het staand balkon is gelegen. de plaats, waar voorheen de bioscoop had gestaan, was gegroeid, moesten na sloping van een centrale verwar- mingskelder en rooiing der bomen eerst de ontgravingen van de bovengrond plaats vinden. Om het snelste tot een goed succes te komen werd de gehele bouwplaats ontgra ven tot op de vaste grond, soms wel drie meter diep. Daar na werd het gehele terrein van de uitvoering van de bouw aangeaard met schoon zand, welk zand zo goed mogelijk werd ingewaterd. Op deze wijze werd dus een ingeslempt zandmassief verkregen waarvan men kon zeggen, dat de schuifspannin- gen die het te verrijzen gebouw zou kunnen verwerken PLATTE GSOMD in dat grondmassief niet te hoog zouden zijn, zodat kans op zetting zo gering mogelijk bleef. Deze methode van werken moest wel gekozen worden, daar met de bouw eerst in Mei 1958 werd aangevangen en het geheel einde November van dat jaar gereed moest zijn. Om zekerheid te hebben dat de fundering zo stijf moge lijk werd, is de gehele ringbalk van de gewapende beton nen fundering als stijve T-balk uitgevoerd. De windkrach ten door de staalconstructie overgebracht op de gewapend betonnen fundering werden opgenomen door gewapende betonnen blokken bij de oplegging van ieder spant. De af metingen van deze blokken zijn 4x1x1 m3, zodat der halve elk blok van 4 m3 gewapende beton inklemmings- krachten van de winddruk kon opnemen. Het dak van de biocoop is uitgevoerd in bimsbeton, rus tend op de stalen spanten en gordingen. De ruimte tussen plafond en dak werd benut voor de leidingen van aircon- ditionnering. Bij deze airconditionnering werd uitgegaan van de eis, dat het publiek niet gehinderd mag worden door tochtstromen. Te dien einde werd in samenwerking met de N.V. Caliqua te Tilburg gestreefd naar een gelijk matige toevoer van lucht en evenzeer naar een gelijkmati ge afvoer van de lucht, terwijl bij het rotatiesysteem der verwarming meervoudige benutting van de verwarmde lucht mogelijk werd gemaakt. De bioscoopzaal heeft een lengte van 35 meter, een breedte van 16 meter en een hoogte van 7.75 meter, plaats biedende aan 630 personen. Door het aanbrengen van een staand balkon werd de mogelijkheid geschapen een ruime hal te creëren, welke men betreedt via een brede toegangs corridor aan de Stationsstraat. Na het passeren van deze hal, welke dus onder het staand balkon is gelegen, bereikt men de zaal middels twee brede trappen, één ter linker en één ter rechter zijde. De entree ligt derhalve ongeveer in hel midden van de zaal. In dit theater is men afgestapt van de traditionele to- neelmond en is deze vervangen door een gordijn ter groot te van 20 x 7.75 meter, wegschuivend naar één zijde. Wan neer deze gordijnwand geopend is, wordt een tweede gor dijn zichtbaar, hetwelk naar twee zijden geopend wordt en waarachter zich het projectiescherm bevindt. De zaal met het staand balkon biedt ruimte aan 630 toeschouwers. DMCMTECT AM HET WOORD

Film | 1959 | | pagina 8