Handboek der Bioscooptechniek gereed Op 18 November j.1. werd ter gelegenheid van het ge reedkomen van het Handboek der Bioscooptechniek door het Hoofdbestuur een lunch aangeboden aan de leden van het Stichtingsbestuur en van de Redactie-Commissie. Tijdens deze lunch schetste de Voorzitter van het Stich tingsbestuur en van de Redactie-Commissie, de heer W. F. Dubbeldeman, in een geestige conférence de talrijke pro blemen welke overwonnen moesten worden om te komen tot een verantwoord Handboek en naslagwerk op bioscoop- technisch terrein. Hij bracht dank aan de heer D. C. van Reijendam die de samenstelling van de ontwerptekst ver zorgde en aan de leden van de Redactie-Commissie voor de toewijding waarmede zij zich twee en een half jaar lang van hun zeker niet eenvoudige taak hadden gekwe ten en kwam tot de conclusie, dat alle betrokkenen met voldoening op hun werk konden terugzien. Namens de Redactie-Commissie voerde vervolgens de heer E. F. W. Trijssenaar het woord. Hij bracht de be wondering en waardering van de Commissie-leden tot uit drukking voor de eminente wijze waarop de heer Dubbel deman de talrijke vergaderingen steeds heeft weten te lei den, en met name voor de wijze waarop hij de dikwijls verwoede technische debatten in de hand wist te houden. Het was hierdoor voor allen een genoegen om in deze Commissie samen te werken. De Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman, bracht ten slotte de dank en erkentelijkheid van het Hoofdbestuur tot uitdrukking voor het vele werk dat door het Bestuur van de Stichting Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel en in het bijzonder door de Redactie- Commissie is verzet om te geraken tot een bioscooptech- nisch handboek. Hij huldigde hierbij in het bijzonder de Voorzitter, de heer W. F. Dubbeldeman, voor de toewij ding, de kunde en het coördinerend vermogen, waarmede deze dit moeilijke werk tot een succes had gemaakt. Het is het Hoofdbestuur niet ontgaan, dat hier een werk tot stand is gebracht dat in zijn soort beslist uniek mag wor den genoemd, omdat de wereldliteratuur op dit gebied geen vergelijkbare werken telt van deze omvang en deze afwerking. Daarbij komt dan nog dat de losbladige uit voering de mogelijkheid opent om het boekwerk voort durend up to date te houden. De heer Bosman schetste de verantwoordelijke taak van het technisch bioscooppersoneel, een taak die al te veel wordt onderschat. Dit personeel heeft immers de pen danten te hanteren van het gereedschap, waarmede een film wordt gemaakt. De film is pas af op het ogenblik dat zij gezien wordt. Iedere tekortkoming bij de projectie belemmert daarom de voltooiing van het filmproces, is een vergrijp aan de film zelf en haar maker en benadeelt be drijf en publiek. Hij die aan het filmproces deel wil heb ben, behoort het filmgereedschap perfect te kennen, om dat een tekort aan kennis hetzij in studio en laboratorium, hetzij in de cabine en bij alles wat verder met de pro jectie verband houdt, aan het geheel afdoet. Het behoeft geen betoog, dat de nodige kennis voortdurend moet wor den aangevuld, vooral wanneer men zich de bijzonder snelle technische ontwikkelingen van de laatste jaren reali seert, ontwikkelingen die naar het zich laat aanzien nog niet tot een bepaald eindstadium zijn gekomen. Het kan daarom door het Hoofdbestuur en ongetwijfeld eveneens door het bedrijf, slechts worden toegejuicht dat er thans een standaardwerk in de landstaal is verschenen, waarmede niet alleen de beginner maar zeker ook de ge vorderde in het vak een schat van gegevens en ervaring ter beschikking wordt gesteld, dienende om het technische peil van de bioscoopvoorstelling zo hoog mogelijk te kun nen opvoeren. Het hoofdbestuur heeft met voldoening vernomen dat het Stichtingsbestuur, respectievelijk de Redactie-Commis sie, ook in de toekomst diligent zal blijven, teneinde even tuele nieuwe technische ontwikkelingen steeds zo snel mo gelijk in het boek te verwerken, respectievelijk daaraan toe te voegen. Van zijn kant zal het Hoofdbestuur er gaarne aan medewerken om het boekwerk op zo ruim mogelijke schaal onder de bedrijfsgenoten te verspreiden. Wij maken gaarne van deze gelegenheid gebruik om aan het beknopte verslag van deze bijeenkomst nog een aantal gegevens omtrent het Handboek toe te voegen, die voor de lezer wetenswaardig kunnen zijn. Het boek dat uit twee delen bestaat omvat tot nu toe 1.055 pagina's tekst, verlucht met honderden afbeeldingen, tekeningen, schema's, grafieken e.d. Het behandelt in het eerste deel de onderwerpen: projectiepraktijk, bioscoop- en cabineinrichting, filmbehandeling, storingen en brand beveiligingsvoorschriften en bevat voorts een volledige be schrijving van praktisch alle in gebruik zijnde bioscoop- technische apparaten. In het tweede deel treft men vervol gens toegepaste theorie aan over de onderwerpen: licht- techniek, electrotechniek, electrotechnische voorschriften en bepalingen en versterkertechniek. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling het boek werk binnenkort in de vorm van bijlagen nog te comple teren met diverse tabellen en overzichten, waarin men 23

Film | 1959 | | pagina 23