Exterieur Interieur De heer de J. de Vries, architect te Sneek, over de houw van het City Theater te Steenwijk Zaal Op het braakliggende terrein aan de Goeman Borge- siusstraat hoek Doelenstraat te Steenwijk, wenste Bio scoop- en Theaterbedrijf Joh. Miedema N.V. te Sneek, een nieuwe bioscoop, met ongeveer 500 zitplaatsen, zon der balkon. Het terrein had een eigenaardige vorm, namelijk na genoeg vijfhoekig, met een zijde van 20 m. De ge meentelijke autoriteiten stelden als eis, dat de ingang van het theater in de Doelenstraat moest komen. Door de bij zondere vorm van het terrein en bovengenoemde eis, is de hal langs de zijwand van de zaal geplaatst. Alvorens tot een beschrijving van dit theater over te gaan, meen ik te moeten melden, dat ik veel steun heb ondervonden van mijn opdrachtgeefster, met haar erva ring op filmgebied. Het gebouw is opgetrokken uit bruin-rode handvorm- steen, met banden van gele steen. Boven in de linker- en rechter-zijwand bevindt zich een brede gele band, waar in een meander gemetseld is van rode steen. De wand aan de Goeman Borgesiusstraat vroeg om een levendige oplossing, welke is verkregen door het uit bouwen van het filmdoek, boven en beneden gesteund door kolommen. Op dit vlak van 10 m. breedte en 4.5 m. hoogte, is door de heer H. Tieman van „De Porceleyne Fles" te Delft een mozaïek ontworpen, namelijk een schip op de golven, uitgevoerd in keramiek. Het vlak en de ko lommen zijn in lichtgrijze kleur met dekora behandeld Uit deze foto blijkt hoe de architect de mogelijkheden heeft weten te benutten, welke een hoeklig- ging aan een bioscoop kan bieden. Werkt de 's avonds helder ver lichte, grotendeels glazen entree reeds als een uitstekende blikvanger, in niet mindere mate doet dit het grote, met zijn lichte achtergrond fel tegen de anthraciet- kleurige zijwand van het theater afsteken de, mozaïek aan de Goeman Borgesius straat, dat 's avonds door verborgen lam pen wordt aange straald. en het metselwerk rondom dit vlak is anthracietkleurig gekeimd, waardoor de mozaïek met dekora zeer goed tot zijn recht komt. 's Avonds wordt deze gevelwand aangestraald door lampen, welke in de erf scheidingspaaltjes zijn inge bouwd, wat een fraai effect sorteert. De gevels van de entree en grotendeels ook de hal, zijn van glas, behalve de vitrines, welke van geanodiseerd aluminium zijn en dienen voor de aankondiging van het programma. Aan de straatzij de wordt het fotomateriaal van de „draaiende" en aan de hal-kant van de te ver wachten film aangebracht. Onder deze glaspuien bevindt zich mozaïek en boven een fries van aluminium. Boven de hardglazen deuren is een luifel met lichtbak aangebracht. De naam „City" is uitgevoerd in een tweekleurige me talen letter, met rode neon. Door de genoemde hardglazen deuren komt men in een tochtsluis, waarin de kassa met twee loketten tegen de zaalwand is gebouwd. Een tweede stel hardglazen deuren geeft toegang tot de hal. De kassawand is doorgetrokken tot voorbij de ingang van de zaal; dit heeft het voordeel, dat bij het openen der zaaldeuren tijdens de voorstelling, hinderlijke licht inval vermeden wordt. Rechts van deze ingangsdeuren is een klein buffet geplaatst, voor de verkoop van ijs, snoep, enz. In de hal bevindt zich de trap naar het bordes, dat aansluit op het verhoogde gedeelte van de zaal. Tevens is vanaf dit bordes, via een overdekte gang, de cabine bereikbaar. Toiletten en vestiaire zijn onder het verhoogde gedeel te van de zaal en het bordes gebracht. Het plafond is gedeeltelijk van akoustisch zachtboard, in zacht gele kleur, met stroken van eternitboard in donkergrijs, afgezet met witte lijsten. De linkerzijwand (zaalwand) is tot 3 m. hoogte be kleed met stroken van essenhout, afgewisseld met in fraise kleur geschilderde lijsten. Als bedekking op de vloer zijn Salc- (Italiaanse mar mer) tegels met biezen van zwart glasmozaïek gekozen. Voor aankleding zijn bloembakken met in hoofdzaak groene planten opgesteld. De verlichting wordt gevormd door vierkante glazen kokers met dekoratie van gekleurde vlakjes. Door een lage wand is de zaal als het ware in tweeën gedeeld. De vloer van het voorste gedeelte van de zaal loopt enigszins op, om de afstand van onderkant doek en gezichtshoogte te beperken. Het achterste gedeelte is traps gewijs tot 3 m. hoogte uitgevoerd en bereikbaar via trap en bordes. Het plafond bestaat uit een middengedeelte in zig-zag- vorm, uitgevoerd in suwide-doek van grijze kleur, met anthracietkleurige biezen. De vlakke zijstukken zijn van stucwerk, in fraise kleur. Zowel het middengedeelte als de zij stukken lopen door op de voor- en achterwand, op de voorwand onderbroken door het filmdoek. De zijwanden zijn bekleed met essenhouten platen, in zogenaamd halfsteens verband, waartussen horizontaal suwide bespanning in fraise kleur en verticaal witte lijs ten, alles in één vlak. Het filmdoek is gevat in een gele omlijsting, het voor doek is zachtgroen van kleur met witte figuratie. Het filmdoek is geschikt voor normaalfilm, wide-screen en cinemascope. In de achterwt d zijn de onregelmatige projectie-openingen samen in één zwart vlak opgenomen. De bedekking van de vloer is grijs marmoleum, de looppaden groen klanolith, met kurkment onderlaag vooi geluidsisolatie. Langs de wanden zijn koven op 2y2 m. beneden het plafond, met vierkante openingen, waarin T.L.-buizen, die voor een indirecte verlichting zorgen, waardoor een gezellige sfeer ontstaat. Overzicht van de zaal, die door een lage wand in tweeën wordt gedeeld en plaats biedt aan ongeveer 500 toeschouwers THEITEIOIIV IN KLEINE GEMEENTEN

Film | 1959 | | pagina 8