Nieuwe extra lichtsterke 35 mm objectieven Operateurscursus ANW B-prijzen voor publicistische prestaties Culturele betrekkingen met het buitenland V er sterker techniek Eenvoudige electronentheorie; samenstelling en wer king versterkerbuizenhet plaatstroomapparaat; geluids versterking, geluidskwaliteit, beïnvloeding van de geluids kwaliteit; diverse schakelmogelijkheden in versterkers; balans-eindversterking; rendement buizen en versterkers; volumeregeling; geluidsregistratie en reproduktie; soor ten luidsprekers, werking en doel; magnetisch geluid; metingen en storingen; transistoren. De Franse firma Ets. B. Berthiot te Parijs heeft blijkens mededelingen in de vakpers onder de naam Cine-Star nieuwe projectie-objectieven op de markt gebracht, die opvallen door hun bijzonder grote lichtsterkte, speciaal bij korte brandpuntsafstanden. Dit laatste is voornamelijk van belang met het oog op de allerwege toegepaste wide- screen projectie. Bij vele soorten objectieven ondervindt men de moei lijkheid, dat wanneer het om korte brandpuntsafstanden gaat slechts een kleine lensopening beschikbaar is, zodat men zijn toevlucht moet nemen tot hulpmiddelen, zoals beeldvensterlenzen. De Cine-Star objectieven maken dit overbodig. De ob jectieven bestaan uit een combinatie van zes lenzen, die een optimale randscherpte en een grote lichtsterkte garan deren. De gebruikelijke lichtsterkte van goede objectieven met korte brandpuntsafstand, die tot dusver niet lager ging dan ongeveer F/2 is bij het nieuwe type terugge bracht tot F/1,55, hetgeen een belangrijke verbetering is. Voor de op dit terrein geïnteresseerden laten wij hier nog enkele practische gegevens volgen: de lensopening bedraagt bij f 60 mm reeds 33 mm; de afstand tussen objectief en film is door de constructie van het lenzenstel- sel verkleind en bedraagt bij f 50 mm slechts 26,5 mm en bij f 60 niet meer dan 32 mm; objectieven boven f 110 mm bestaande uit vijf lenzen; beide typen kun nen in diameters van 52,4 en 62,4 mm geleverd worden. Een bijzonderheid is tenslotte nog, dat alleen de voorste glaslichamen aan elkaar zijn gekit, zodat er veel minder risico bestaat, dat door oververhitting afwijkingen zullen optreden. Op 7 Januari 1960 is wederom een nieuwe schriftelijke operateurscursus begonnen. De deelnemers aan deze cur sus kunnen bij regelmatige en serieuze studie nog juist op tijd gereed komen voor het examen ter verkrijging van het praktijkcertificaat, dat in de tweede helft van Augus tus a.s. zal plaatsvinden. Naar wij vernemen kunnen aan deze cursus nog deel nemers worden toegevoegd, mits men zich zo spoedig mo gelijk na het verschijnen van deze publicatie aanmeldt. Inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij het Se cretariaat van het Opleidingsinstituut, dat op het Bonds bureau is gevestigd. Met ingang van 1 Januari j.1. heeft de afdeling Buiten landse Betrekkingen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een reorganisatie ondergaan met dien verstande, dat de werkzaamheden, die tot 1 Januari 1960 door het „Nederlands Instituut voor Inter nationale Culturele Betrekkingen" werden verricht, sedert dien worden voortgezet door genoemde afdeling, welke thans vier onder-afdelingen telt, te weten: I. Algemene Zaken, II. Bilaterale Zaken, III. Multilaterale Zaken en IV. Congressen, cursussen en studiereizen. De onderafdeling Algemene Zaken is onder meer belast met de technisch-juridische voorbereiding van af te slui ten culturele verdragendocumentatie over op het buiten land gerichte werkzaamheden van instellingen en organi saties die contacten met het buitenland onderhouden en het verstrekken van inlichtingen aan buitenlandse aanvra gers over het Nederlandse onderwijs, de kunsten enz. De onderafdeling Bilaterale Zaken is belast met de uit voering der culturele verdragen, die Nederland met ver schillende landen heeft afgesloten en met het bevorderen van de culturele contacten met die landen, waarmee nog geen verdrag gesloten is De onderafdeling Multilaterale Zaken behandelt de cul turele kwesties, voortvloeiend uit het lidmaatschap van Nederland van intergouvernementele organisaties als de Unesco, de Raad van Europa en de West-Europese Unie. Voorts behartigt zij de coördinatie van het Nederlandse aandeel in de wetenschappelijke en culturele werkzaam heden van Euratom, E.E.G., O.E.E.S. en NAVO met soort gelijke werkzaamheden in het kader van de Unesco, Raad van Europa en West-Europese Unie. Tenslotte is de onderafdeling Congressen, cursussen en studiereizen belast met de technische organisatie van con gressen, zomercursussen en studiereizen en met het samen stellen van bezoekprogramma's voor groepen buitenlan ders. De afdeling ressorteert onder de directeur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkingen, Mr. H. J. Reinink. Voor de derde maal zullen in de loop van 1960 de ANWB-Prijzen worden toegekend voor publicistische prestaties op het gebied van de letteren, de journalistiek, de f il m, radio en televisie, welke een bijzondere stimu lans voor het toerisme vormen en de kwalificatie „bijzon der goed" verdienen. De ANWB-Prijzen bestaan uit een speciale penning en een geldbedrag van 1000 elk; jaar lijks worden er hoogstens drie toegekend. In de beide eer ste jaren worden zowel litterair als journalistiek werk en films bekroond. De toekenning zal verband houden met in 1959 in de openbaarheid naar voren gekomen werk, eventueel tegen de achtergrond van reeds eerder verschenen oeuvre. Evenals vorig jaar zal de Adviescommissie bestaan uit de heren Dr H. J. Prakke, B. J. Bertina, Mr. E. Elias, B. van Eysselsteijn, D. Verel, W. Vogt en J. Winkler. Zowel de makers als hun uitgevers resp. opdrachtgevers kunnen werk inzenden bij de adviescommissie of de aan dacht van deze commissie vestigen op bepaald werk; ook zal de commissie werk uit eigen initiatief beoordelen. liet adres van de Advies-Commissie ANWB-prijs is Parkstraat 1826 te 's-Gravenhage. 25

Film | 1960 | | pagina 25