Het voltallige Bonds personeel luistert naar de toespraak van de Bondsdirecteur. met het oog op de besprekingen inzake een mogelijke opheffing van kwalitatieve beperkingen, welke op 1 Sep tember a.s. in Genève in het kader van de Al g e m e n e Overeenkomst inzake Tarieven en Han del (G.A.T.T.) zullen worden geopend, heeft de Presi dent van de Motion Picture Association of America, Eric Johnston, einde Maart in een nota bij zijn regering met klem aangedrongen om met kracht de opheffing te be vorderen van de nog bestaande filminvoerbeperkingen en in het bijzonder ook van restricties van andere aard als bijvoorbeeld in de vorm van een extra synchronisatie heffing voor buitenlandse films (Frankrijk), van een spe ciale heffing op filmroyalties (Italië) of van een blok kering daarvan enz. Volgens Johnston's mededeling is de Amerikaanse filmindustrie op het ogenblik voor 53 van haar ontvangsten afhankelijk van de export. Jaarlijks ontvangt zij honderden millioenen dollars uit het buiten land, welke voor het overgrote deel opnieuw in producties geïnvesteerd worden. Daarom heeft Johnston medio April in een brief aan het Bondsministerie van Economische Zaken met vreugde het plan van de Bondsrepubliek Duitsland begroet tot het realiseren van een filmliberaliseringsprogram. Met uit zondering van de invoer uit Frankrijk en Italië zal name lijk de invoer van hoofdfilms in de Bondsrepubliek in de volgende maanden van beperkingen van welke aard ook practisch volledig worden bevrijd. De noodzakelijkheid van het vragen van een invoervergunning per film wordt evenwel gehandhaafd als een mogelijke rem tegen even tuele crisisverschijnselen, welke zich ten gevolge van deze liberalisering op de Duitse filmmarkt zullen kunnen open baren. Afgezien van de invoer van Franse en Italiaanse films zullen alle filmcontingenteringen worden opge heven. Bonn heeft zich in Maart j.1. te Parijs ten over staan van genoemde landen opnieuw bereid verklaard tot algehele filmliberalisering mits Parijs en Rome zich hunnerzijds in beginsel bereid verklaren tot opheffing van de protectionistische maatregelen, welke zij ten gunste van hun nationale filmindustrieën handhaven, maatregelen, die volgens de mening van de Bondsrepubliek ten opzichte van de Euromarktpartners geen reden van bestaan meer kunnen hebben. Voor de Verenigde Staten betekent deze belangrijke stap van Bonn en de opheffing per 1 September a.s. van de vrijwillige beperking, welke de Motion Picture Export Association zich had opgelegd om per jaar niet meer dan 200 speelfilms naar de Bondsrepubliek uit te voeren. Voor Oostenrijk houdt dit een algehele liberalisering in van de in- en uitvoer als het huidige verdrag einde December expireert. Engeland verkrijgt in feite eveneens een volle dige vrijheid van filmuitvoer naar de Bondsrepubliek, hoe wel voorlopig officieel een formeel-juridisch contingent van 30 speelfilms wordt gehandhaafd, dat evenwel door een dispensatieclausule volgens nadrukkelijke toezegging van de Bondsregering zodanig kan worden opgevoerd, dat men practisch van een vrije invoer van Britse films kan spreken. Ook aan Zweden, Zwitserland, Argentinië, Spanje, Japan, Mexico en India wordt een vrije invoer van hun films gewaarborgd. Daarentegen wordt terzake van de Franse filmindustrie een jaarlijks invoercontingent van 30 hoofdfilms gehand haafd, welk contingent naar evenredigheid van de Duitse filminvoer in Frankrijk kan worden verhoogd. In het kader van de thans bestaande, twee jaren durende, over eenkomst met Italië wordt eveneens een contingent van 30 hoofdfilms gehandhaafd, zij het met sterk verzachte condities inzake eventuele co-producties. Blijkens berichten in de vakpers wordt deze liberali satiepoging van Bonn door de Franse en Italiaanse film industrieën niet bepaald met enthousiasme begroet. Zij zien daarin terecht een handhaving van het Duitse standpunt, dat een volledige filminvoerliberalisering ten opzichte van de Euromarktpartners pas gerealiseerd kan worden, wanneer er op dit punt een volledige gelijkheid van con currentieverhoudingen tussen de filmindustrieën in de leden-staten bestaat. En dat zal pas het geval zijn, wan neer de Franse en Italiaanse regeringen de door haar tot dusver angstvallig gehandhaafde filmprotectionistische maatregelen geheel zullen hebben opgeheven. Volgens uitlatingen in regeringskringen te Bonn verwacht men geen wijziging in deze situatie vóór 1 Januari 1962. 29

Film | 1960 | | pagina 29