Filmbeschadigmgen in codeletters m?^% De „Centrale' van de cabine automaat, vervaardigd door de heer J. P. Kunkels, eerste operateur van de Royal bioscoop te Roermond. Zoals wij reeds in voorgaande afleveringen van dit orgaan schreven behoort gehele of gedeeltelijke automa tisering van de cabine tot de moderne technische moge lijkheden, doch het is een tamelijk gecompliceerde aan gelegenheid. Niettemin heeft de eerste operateur van de Royal bioscoop te Roermond, de heer J. P. Kunkels, het aan gedurfd zelf een „cabine-automaat" te ontwerpen en te vervaardigen waarmede de volgende handelingen worden geautomatiseerd zaallicht verduistering; doekkader instelling voor drie formaten compressor luchtkoeling; aandrijfmotoren van de projectoren; inschakeling gelijkrichters en ontsteking van de boog- lampen (met behulp van een stukje koperdraad tussen de kolen) overneeminrichting pauzelicht. Het geheel werkt uitstekend en de „centrale" is ge monteerd in een kastje met drie laden volgens de hierbij afgedrukte foto. De maker heeft voor de verschillende schakelmanipulaties 22 relais en vijf zogenaamde stappen- relais toegepast. Met de schakelaars aan de voorzijde kan het aantal te vertonen acten worden ingesteld en kunnen de impulsen voor de stappenrelais worden geregeld, zodat het over nemen sneller of langzamer kan geschieden. Voorts wordt daarmede de instelling van het doekkader bepaald. Aan de zijkant zijn kleine raampjes met opschrift ge monteerd waarachter controlelampjes kunnen branden, aangevende welke acte wordt vertoond. Verder zijn er flikkerlichtjes die in bedrijf komen wanneer de linker of rechter projector „leeg" is. Bovendien heeft de constructeur twee electrische tellers ingebouwd waarvan de een het aantal vertoonde hoofd films telt en de ander het aantal acten. Het geheel is fraai afgewerkt en wij stellen er prijs op de heer Kunkels hier een compliment te maken voor het geen hij op dit zeker niet eenvoudige terrein heeft ge presteerd. In Duitsland waar men, evenals trouwens overal elders ter wereld, nog steeds worstelt met het probleem der film- beschadigingen, heeft men zich geruime tijd bezig ge houden met een genormaliseerde aanduiding van de ver schillende soorten van beschadigingen. 35 Automatisering

Film | 1960 | | pagina 35