Ook daar kwam het namelijk veelvuldig voor, dat wat de ene operateur in zijn filmrapport aangaf met perfo ratieschade zonder meer, door de ander nader werd gedefinieerd als aangetikte, of ingetrokken perforatie. Weer een ander volstond met de aantekening perforatie slecht enz. enz. Dit gebrek aan uniformiteit leidde er dik wijls toe dat over het al dan niet aanwezig zijn van een filmbeschadiging allerlei misverstanden ontstonden waar van dikwijls nodeloze inspecties, correspondentie e.d. het gevolg waren. Vandaar dat nu een van de Duitse Normalisatiecom missies de meest voorkomende soorten van filmbeschadi- Code Aanduiding schade gingen nader heeft omschreven en deze met wat men zou kunnen noemen codeletters heeft aangeduid. Het is de bedoeling dat de Duitse exploitanten en verhuurders steeds van deze genormaliseerde omschrijvingen of van de code letters gebruik zullen maken, hetgeen ongetwijfeld voor delen oplevert. Het is zeker een overweging waard zich hieraan ook in ons land te conformeren en wij laten daarom een vertaling van het desbetreffende normalisatievoorschrift volgen. De codeletters zijn door ons aan de Nederlandse tekst aan gepast en achter de aanduiding van de schade zijn de Duitse coderingen tussen haakjes vermeld. Omschrijving PA 1. Perforatie aangetikt (PA) PB(*) 2. Perforatie ingetikt (beschadigd) PI 3. Perforatie ingescheurd (PE) PK 4. Perforatie bij geknipt (PS) PD 5. Perforatie doorgetrokken (PZ) TF 6. Tanding in de film (FG) LP 7. Loopstrepen over de perforatie (LP) IP 8. Insnijdingen over de perforatie (SP) KB 9. Kabels in het beeld (LB) KG 10. Kabels op het geluid (LT) DB 11. Dwarse bekrassing (QuS) SB 12. Schuine bekrassing (SchS) BF 13. Beregening van de film (FS) SK 14. Slagkabels (SpS) VF 15. Vuil (bijv. olie) op de film SL 16. Slechte lassen FV 17. Film vervormd OF 18. Ontbrekende filmgedeelten De met gemerkte beschadiging onder 2 komt niet in het Duitse Normaalblad voor. Wij hebben deze echter als tussenvorm (die nog al eens voorkomt) van de beschadi gingen 1 en 3 toegevoegd. De eerste beschadiging: het aantikken van de perforatie, kan men bij oppervlakkige Randen van de perforatiegaatjes zijn als gevolg van te grote trek door de tanden van de transportrollen vervormd. Randen van de perforatiegaatjes zijn als gevolg van te grote trek door de tanden van de transportrollen licht beschadigd. Randen van de perforatie zijn als gevolg van te grote trek door de tanden van de transportrollen ingescheurd. Beschadigde perforatiegedeelten zijn aan de buitenkanten bij geknipt om te voorkomen dat de film in de projector blijft haken. Bij meerdere opeenvolgende perforatiegaatjes is de film tussen de perforaties doorgescheurd (doorgetrokken). Beschadiging van de film doordat de tanden van een der transportrollen naast de perforatie hebben gelopen. Streepvormige beschadiging van de film aan de gladde of de doffe (emulsie) kant over of aan de buitenzijde van de perforatie. Diepe, de sterkte van het perforatiegedeelte van de film aantastende, kabels over de perforatie. Lijn- of streepvormige beschadiging van de gladde of doffe (emulsie) kant van de film in de lengterichting en in het beeldgedeelte. Idem over het geluidsspoor. Streepvormige krassen over het beeldgedeelte van de film in de breedterichting. Idem diagonaal over het beeld. Vele, meestal dunne, kabeltjes en krassen in diverse rich tingen in het filmbeeld; geen doorlopende bekabeling. Streepvormige onderbroken bekabeling of bekrassing van het beeldgedeelte in verschillende richtingen. Bijv. door oververhitting bolstaande of gegolfde film; „knakken" in de film door foutieve behandeling e.d. De start en/of uitloopstukken ontbreken. beschouwing nauwelijks zien. De perforatierand is een weinig opgedrukt op de plaats waar de tanden aangrijpen. Laat men de perforatierand tussen de vingers doorlopen dan kan men deze afwijking duidelijk voelen. Bij voort gezette projectie met te zware scheendruk bijvoorbeeld, of 36

Film | 1960 | | pagina 36