A\mV;7AÏ.?vVAV Toepassing van plastic bij verbonwingen Thermoplastische film met te strak ingestelde boven- of onderfrictie raakt de perforatie ingetikt, hetgeen wil zeggen dat zich kleine in scheuringen vormen. De tandvorm is als het ware in de perforatierand te zien. In het derde stadium is er werkelijk sprake van duidelijke inscheuringen welke dikwijls naar de zijkanten verlopen. Het is duidelijk dat wanneer de perforatie eenmaal is ingetikt en dus is verzwakt, extra moet worden opgepast voor overmatige „trek", omdat anders inscheuring snel het gevolg zal zijn. De overige beschadigingen behoeven geen nadere toe lichting, misschien met uitzondering van de zogenaamde slagkabels. Deze typische vorm van bekabeling of bekrassing ont staat wanneer bijv. een te grote onderlus wordt gemaakt en de film dus steeds tegen de onderkant van het venster- huis of tegen een ander onderdeel kan aanslaan. Op een bepaalde plaats in het beeld of eventueel op het geluids spoor ontstaan dan beschadigingen. Ook spreekt men van slagkabels wanneer bijv. een schroef uit een transportaal is losgelopen en bij iedere omwenteling van de rol ergens het beeld raakt. In het algemeen kan men dus stellen dat niet doorlopende, dus onderbroken, beschadigingen welke zich doorgaans ongeveer op dezelfde plaats in de respec tieve filmbeelden bevinden, slagkabels genoemd kunnen worden. Ten besluite nog de opmerking dat een genormaliseerde benaming van de verschillende beschadigingsmogelijk- heden ongetwijfeld een nuttige zaak kan worden genoemd, doch dat het natuurlijk steeds beter is het streven volledig te richten op het voorkomen van filmbeschadigingen. Wanneer er sprake is van de verbouwing van een be staand pand tot bioscoop dan stuit men in vele gevallen op hoge kosten verbonden aan een redelijke modernisering van het gebouw en in het bijzonder van de zaal in kwestie. Veel kan echter op het ogenblik worden bereikt door de toepassing van geschikte plastic bespanningen. Dit materiaal, dat niet al te duur is, kan men in allerlei kleuren, afmetingen en dessins verkrijgen, er bestaan vrij wel onbrandbare soorten en het gebruik ervan zal dikwijls kostbare bouwtechnische ingrepen, duur schilderwerk en allerlei brekerijen kunnen voorkomen. De hierbij afgedrukte tekeningen geven een duidelijk beeld van wat met plastic bespanning in een bestaande lokaliteit te bereiken valt. Weliswaar is hier sprake van een min of meer wille keurig voorbeeld, waarbij het ging om een zaal met een lelijke balkconstructie, met trekstangen en met ramen in de zijwanden, doch ook in veel minder ongeschikte zalen kan men met behulp van plastic wonderen verrichten. Daarbij dient er speciaal op te worden gewezen dat door een juiste kleurencombinatie en door toepassing van een bepaalde lijnenwerking sterke ruimtelijke effecten te weeg gebracht kunnen worden. Een en ander berust slechts op gezichtsbedrog, doch het resultaat is daarom dikwijls niet minder verrassend. Zo kan bijvoorbeeld een bijzonder brede zaal door twee of meer banen in verschillende kleuren in de lengterichting te gebruiken, schijnbaar langer worden gemaakt. Omge keerd kan men een lange, smalle zaal door de zoldering overdwars van verschillend gekleurde banen te voorzien breder doen lijken. Een te hoge en daardoor ongezellig aandoende ruimte, kan een intiemer karakter worden gegeven door het in spannen van een plastic plafond, waarmede tegen be trekkelijk geringe kosten ook weer allerlei effecten te bereiken zijn, o.a. door middel van een geschikte verlich ting en waarmede bovendien acoustische voordelen zijn te verkrijgen. Dit alles is voor wat de uitvoering betreft niet zó een voudig als uit vorenstaande regels zou kunnen worden geconcludeerd, daar de ervaring ten aanzien van kleuren combinaties, decoratiemogelijkheden en lijnenwerking hier een zeer voorname rol speelt. Men kan bij gebruikmaking van dezelfde materialen, dezelfde kleuren en dezelfde zaalafmetingen, door een verschillende hantering van de beschikbare middelen totaal verschillende resultaten be reiken. Daarenboven kan men ook met licht op dikwijls eenvoudige wijze bijzondere resultaten boeken. Gezien het specialistische karakter van dit terrein ver dient het wel aanbeveling om ook bij restauratieplannen in de onderhavige trant de vakman te hulp te roepen, liefst na eerst eens zijn licht te hebben opgestoken bij een of meer van de collegae die met weinig kostbare middelen op dit gebied reeds fraaie resultaten hebben weten te bereiken. In het Duitse weekblad Filmwoche troffen wij onlangs een publicatie aan over een nieuw Amerikaans filmop namesysteem waarbij sprake is van het gebruik van „ther moplastische" film. Naast de optische en magnetische beeldvastlegging is dit dus de derde mogelijkheid. Geen van de drie systemen kan tot dusverre het ander geheel vervangen, doch het is voorlopig nog een open vraag welke richting het in de toekomst uit zal gaan. Als voornaamste bijzonderheden van de nieuwe thermo- film van General Electric werd in de Filmwoche het vol gende vermeld: Het beeld wordt niet vastgelegd zoals bij het foto- Een willekeurig voorbeeld van de metamorphose die men in een bestaande (ongeschikte) zaal met plastic-bespanning kan bereiken. (foto Filmwoche)

Film | 1960 | | pagina 37