Buitengewone Ledenvergadering Zij, die heengingen Terugloop van het bioscoopbezoek 1 In verband met de op Maandag 30 Mei 1960 te houden 1 1 van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, zal 1 I de Filmbeurs die dag worden gehouden f I van 12.00 tot 15.30 uur. j Encounter" zal blijven, maar dat .,This Happy Breed" zo „Spellbound" zal zijn van „The Good Earth" in Utrecht, dat men een volgend jaar op de vraag „Quo Vadis" met „Fanfare(s)" zal zeggen: „Un Ëternel Retour a Utrecht". Deze toespraak werd door de vergadering met een harte lijk applaus beloond. De heren Wolf f en Nijland deden vervolgens de Bur gemeester van Utrecht uitgeleide, waarna de Bondsvoor zitter zijn openingsrede voortzette. Hij bracht dank aan het Bestuur van de Afdeling Het Centrum, dat het initiatief had genomen voor de ontvangst die de leden 's ochtends ten deel was gevallen en voor de organisatie van deze vergadering. Hij sprak de hoop uit, dat de band tussen de Nederlandsche Bioscoop-Bond enerzijds en de Afdeling Het Centrum en in het bijzonder de Utrechtse bioscoop bedrijven anderzijds nog verstevigd moge worden. „Voor ik mijn beschouwing aanvang over hetgeen vorig jaar in organisatorisch opzicht is verricht", zo vervolgde de Bondsvoorzitter, „heb ik de dure plicht hen te her denken, die sedert de jaarvergadering 1959 door de dood van ons zijn gescheiden. Dit zijn: mej. E. C. de Haan, firmante van de Firma Erven van de Weduwe T. de Haan- Luyt te Wieringen; mevrouw H. Oenen-Bergers, exploi- tante van de Centrum Bioscoop te Zaandam; mr. K. Blom, commissaris van de N.V. Maatschappij Tuschinski met haar dochter- en zustermaatschappijen en bestuurder van de daarmede gelieerde filmverhuurkantoren; W. Kossen, exploitant van de Apollo Bioscoop te Anna Paulowna; G. Fopma, exploitant van het Victoria Theater te Alkmaar; Mr. H. Wilton, directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het City Theater te 's-Gravenhage, gedele geerd commissaris van de N.V. City Film en de N.V. Royal Film, alsmede gedelegeerde in de CV. Adex; J. A. L. Kemps, directeur van de N.V. Standaardfilms en N.V. Standaardfilms Productie MaatschappijB. A. M. Baars, exploitant van het Centraal Theater te Geertruidenberg; H. A. Rolloos, voorzitter van de Stichting Gereformeerde Jeugdactie te Zwijndrecht; P. Klabou, exploitant van de Parisien Cinema te Amsterdam; mevrouw Th. P. A. Desmet, bedrijfsdirectrice van de N.V. Utrechtse Maat schappij tot Exploitatie van Bioscooptheaters te Eind hoven. Ik zou speciaal even willen stilstaan bij het zeer tra gische overlijden van de heren Wilton en Kemps, die ook in de organisatie belangrijke verdiensten hebben gehad en die veel te vroeg uit ons midden en uit hun familiekring zijn weggerukt. Hun verscheiden heeft alom grote ver slagenheid gewekt. In het bijzonder is het mij een behoefte de nestor van ons Hoofdbestuur, de heer Desmet, van deze plaats deelneming te betuigen met het verlies, dat hem juist dezer dagen zo zwaar heeft getroffen." Op verzoek van de Bondsvoorzitter nam de vergadering staande enige ogenblikken stilte in acht. „Als wij in deze vergadering terugblikken op het afge lopen jaar," aldus de heer Miedema, „dan moeten wij vaststellen, dat dit voor ons bedrijf zorgelijke sporen heeft achtergelaten. De objectiviteit gebiedt om een onder scheid te maken tussen de teruggang, veroorzaakt door abnormale weersomstandigheden in de winter en vooral in de zomer van 1959 en die, welke geweten kan worden aan het algemene conjunctuurverloop in onze bedrijfstak. Wanneer wij bijvoorbeeld de zomermaanden buiten be schouwing laten, dan bedraagt de terugloop in het bezoek over 1959 11,5 procent. Wij kunnen dus zeggen, dat de totale achteruitgang van 13,5 procent over het gehele jaar zeker voor tachtig procent op rekening is te schrijven van de conjunctuur, waarin wij ons bevinden. Vooral de grote steden hebben zware klappen te incasseren gekregen en het is geenszins uitgesloten, dat deze teruggaande tendens in deze steden zich in dit jaar zal voortzetten in andere plaatsen. Wat de beoordeling van de cijfers betreft, is het goed met beide benen op de grond te blijven staan en zich noch aan illusies over te geven de cijfers laten daartoe trou wens weinig ruimte noch een soort noodlotsgedachte op te roepen. De uitkomsten over 1960 geven al weer een ander, gunstiger beeld, zonder dat ik wil pretenderen, dat zij iets zeggen omtrent het hele jaar. De netto-recettes zijn over de eerste tien weken van dit jaar landelijk met 2,6 procent teruggelopen, terwijl bijvoorbeeld Amsterdam een vooruitgang heeft geboekt van 31/o procent. De vergelijking is uiteraard gebaseerd op 1959, dat een ongunstig jaar was, maar zij toont toch aan, dat wij voortdurend rekening hebben te houden met schommelingen, iets wat wij ook in het verleden meermalen hebben geconstateerd. Wij hebben vorig jaar terrein prijs moeten geven aan concurrerende vormen van ontspanning, maar er kunnen allerlei oorzaken zijn, die de gang van zaken sterk kunnen beïnvloeden. Het kan het weer zijn, een politieke situatie, een nieuwe bestedingsbeperking, het kan ook een toe vallige situatie zijn, die ontleend wordt aan de betekenis van het produkt. Wij hebben niet iets van constante waarde aan te bieden, maar een artikel, dat sterk fluctueert en dat altijd zijn invloed op onze zaken zal uitoefenen. Het komt zeker gewenst voor met het maken van prognoses de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Het jaarverslag, dat u allen tijdig in uw bezit hebt ge kregen, vergemakkelijkt mijn taak u een overzicht te geven van wat de organisatie in het jaar 1959 voor de leden heeft betekend. Het ligt voor de hand, dat de grotere zorgen hun neerslag hebben gehad in het organisatorische bestel en het bestuursbeleid. In het verslag vindt u een hele serie vraagstukken, die door het hoofdbestuur moesten worden bekeken, vraagstukken, die niet alleen betreffen de kwestie van de lasten, als vermakelijkheidsbelasting en omzetbelasting, maar ook de invoerrechten, de verhouding met de televisie, speciaal de filmleverantie aan de televisie, de kwestie van de commerciële televisie, het vestigings beleid, de produktie van Nederlandse films, de stimulering van het bioscoopbezoek, voorzover niet liggende op het individuele terrein van de leden, de internationale samen werking en in het bijzonder de Europese integratie in ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiii]JiiiiiiiiiiiiiiiriiTififiiJ)r)fiiriEii[Miriiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iJJïiiiMiiMiiiiiiiiiiiiiitiiLiiiiiiiiiitti[iiii_F rïiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiifiTifiiiTiJiiiiifiiiiiiiiiifiiiiiiiiTitfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiMiiiii}jiiirirTiiriirrïiti[itriitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Film | 1960 | | pagina 5