Belasting op vermakelijkheden Castricum Etten en Lear Harlingen Film voor stellingen in Borcnlo sedert Hemelvaartsdag gestaakt De Raad van de gemeente Castricum heeft in zijn ver gadering van 6 Mei 1960 ingevolge een verzoek van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond op voorstel van het College van Burgemeester en Wethou ders besloten tot verlaging van het tarief van de ver- makelijkheidsbelasting op bioscoop-voorstellingen. Voor gewone voorstellingen zal in het vervolg het tarief 25 procent van de onzuivere opbrengst bedragen. Dit tarief bedroeg 35 procent. Voor voorstellingen, waarin voornamelijk films als be doeld in artikel 1, lid 2, sub 2, van de Bioscoopwet wor den vertoond, wordt het tarief verlaagd van twintig pro cent tot vijftien procent. Voor voorstellingen, waarin voornamelijk Nederlandse films worden vertoond wordt het tarief verlaagd van twintig procent tot tien procent. De gewijzigde verordening treedt in werking met in gang van de dag, volgende op die, waarop de Koninklijke goedkeuring bij Burgemeester en Wethouders bekend is geworden. De Raad van de gemeente Etten en Leur heeft op voor stel van het College van Burgemeester en Wethouders in zijn op 26 Februari j.1. gehouden vergadering besloten het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen te verlagen van 25 tot 20 Evenals voorheen zal laatstgenoemd percentage ook gelden voor Nederlandse speelfilms en films als bedoeld in artikel 1, lid 2, sub 2, der Bioscoopwet. De gewijzigde verordening zal in werking treden op de eerste dag der maand volgende op die, waarin dit raads besluit de Koninklijke goedkeuring heeft verworven. De Raad van de gemeente Harlingen heeft op voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders in zijn op 23 Februari gehouden vergadering besloten tot wijzi ging van het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen. Er zijn twee tarieven ingesteld: tien procent van de entreegelden, die moeten worden be taald voor voorstellingen van uitsluitend Nederlandse films en twintig procent van de entreegelden voor voor stellingen van andere films. Tot op het ogenblik van de inwerkingtreding van de nieuwe verordening gold in Harlingen een tarief van 25 procent, terwijl voor Neder landse speelfilms en films als bedoeld in artikel 1, lid 2, sub 2, der Bioscoopwet het tarief tien procent bedroeg. Vervallen is het tarief van 45 procent van de entree gelden, die moeten worden betaald voor het bijwonen van filmvoorstellingen, indien daarbij geen Nederlands jour naal wordt vertoond. In de praktijk heeft deze laatste wijziging geen betekenis, daar bij filmvertoningen steeds een Nederlands journaal wordt vertoond en het de laatste jaren dan ook niet meer is voorgekomen, dat het tarief van 45 procent in rekening werd gebracht. Gedeputeerde Staten van Friesland hadden het ge meentebestuur voorgesteld om de tarieven in het geheel niet te verlagen om de inkomsten inzake de vermake lijkheden niet te zeer te verlagen. Op deze suggestie wensten Burgemeester en Wethouders echter niet in te gaan, omdat de door het College voorgestelde regeling gelijk is aan die in de gemeente Leeuwarden en het uit een oogpunt van concurrentie niet wenselijk is, dat de heffing in de gemeente Harlingen hoger is dan die in een grote stad, die op cultureel gebied toch al een voor sprong heeft. De gewijzigde verordening heeft op 1 april de Konink lijke goedkeuring verkregen en is in werking getreden op 24 april. De exploitant van het City Theater te Borculo, de heer L. J. M. Peters, heeft besloten het geven van filmvoor stellingen te staken in verband met de verhoging van de vermakelijkheidsbelasting in Borculo, die op die dag is ingegaan. Het tarief van de vermakelijkheidsbelasting is met eenvierde verhoogd van 20 tot 25 procent. De heer Peters had het gemeentebestuur van Borculo geruime tijd van tevoren in kennis gesteld van de noodzakelijkheid om de voorstellingen te staken, indien de aangekondigde verhoging doorgang zou vinden. De heer Peters heeft het gemeentebestuur medege deeld, van mening te zijn, dat de verhoging van de ver makelijkheidsbelasting een ernstige miskenning inhoudt van de positie van een bioscoop in een kleine gemeente en bovendien van de moeilijkheden, waarmee het film en bioscoopbedrijf thans nationaal en internationaal te kampen heeft. Het is in dit verband tekenend, dat in de Verenigde Staten en Engeland de vermakelijkheidsbelas ting is afgeschaft en dat overal in Europa drastische verlagingen worden doorgevoerd, teneinde voor dit be drijf een rechtvaardiger concurrentiepositie ten opzichte van televisie en andere media te scheppen. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond heeft het gemeentebestuur van Borculo onverwijld in een telegram mededeling gedaan van zijn ontsteltenis, dat op dit ogenblik, nu in het bijzonder bioscopen in de kleinere gemeenten met grote moeilijkheden te kampen hebben, de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoor stellingen in Borculo is verhoogd. Het Hoofdbestuur verklaart in zijn telegram, zich volledig op het standpunt van de heer Peters te stellen en in te stemmen met het staken van de voorstellingen in Borculo. 1 1 ■:v;:::.;*>*:>":".".',V-':V.'+":'; ?m *.-.- V -.—

Film | 1960 | | pagina 12