BfliillR^ Inleiding De bouw De hal De heep A. G. Janssen, architect te Eygelshoven. otcp de bouw van het City Theater te Nieuwenhagen De zaal met loge Het toneel Natuurlijk is het voor een jonge architect, eenmaal in het bezit van zijn architectendiploma, een grote vreugde in zijn eerste opdracht vorm te kunnen geven aan zijn opgedane kennis en zich verder te kunnen ontwikkelen in het uitwerken van diverse kleinere en grote objecten, maar het is toch wel een bijzonder genoegen een opdracht te krijgen voor het maken van plannen van een bioscoop, hetgeen uiteraard zeer sporadisch voorkomt. In Mei 1956 ontving ik een dergelijke opdracht van de heer J. P. H. Bertram te Nieuwenhagen. Het betrof hier de herbouw van de bestaande bioscoop welke door voort durende mijnverzakkingen geheel verwoest was en on mogelijk hersteld kon worden. Om deze redenen ontving de heer Bertram dan ook in het voorjaar van 1956 in een tijd dat de bouwstop voor bioscopen nog volledig van kracht was eindelijk een vergunning voor de bouw van een nieuwe bioscoop. Door de Overheid werd als voorwaarde tot het verkrij gen van deze vergunning gesteld, dat, behoudens de schoorstenen, geen baksteen verwerkt mocht worden, ter voorkoming van onttrekking van materiaal en werkkrach ten uit de woningbouwsector. Hiermede werd terdege rekening gehouden zodat geen noemenswaardige moeilijkheden voorkwamen. De vergun ning werd nu in een recordtijd verleend, mede dank zij de voorbeeldige medewerking van de Gemeente Nieuwen- hagen in het bijzonder de doortastende bemiddeling van de Burgemeester en de steun en adviezen van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. Alvorens tot een ontwerp over te gaan, hebben wij vele kostbare gegevens opgedaan door een studie van onder scheiden nieuw gebouwde bioscopen in Nederland en West-Duitsland en besprekingen met eigenaars en bou- 12 De voorgevel van het nieuwe City Theater te Nieuwenhagen toont aan, dat men ook met moderne bouwmethoden een goed effect kan be reiken. De ruime overdekte entree en de reclamekosten trekken als het ware vanzelf de aandacht. In het bijzonder des avonds vormt de ver lichte hal daarbij nog een extra uitnodigend element. wers. In Duitsland werden wij bijgestaan door Ir. Sentser. eigenaar en bouwer van verschillende bioscopen. Door deze voorbereiding kon een programma van eisen opge steld worden, welke beslist noodzakelijk werden geacht om een modern en een aan alle eisen beantwoordend ge heel te krijgen. De bouw is geheel opgetrokken in een gewapend beton- skelet waarvan de vakken werden opgevuld met betonele menten voor buitenmuren en Zweedse Ytongstenen voor binnenmuren. De kapconstructie is van staal met bimsbetonplaten en ruberoid. De voorbouw is voorzien van een platdak van gewapend beton. De voorgevel de zijgevels zijn nage noeg ingebouwd is uitgevoerd in een sierbetonbekleding en terranova pleisterwerk. De ruime hal van 6 x 17 m, welke van buiten af be reikbaar is via een overdekte voorruimte van 3 x 10 m en hiervan gescheiden door een glazen deurenwand met twee kassa's, is uitsluitend bedoeld als ruimte voor het wachtende publiek. Dit werd mogelijk gemaakt door een zodanige plaatsing van de nooduitgangen, dat het uit gaande publiek via deze uitgangen en ruime tegelpaden een directe verbinding heeft met de openbare weg. In de hal is een ruime garderobe en een verkoopruimte aange bracht, terwijl de wanden grotendeels afwisselend voor zien zijn van vitrines voor het aankondigen van films, alsmede voor de plaatselijke middenstand, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Door de harmoniërende kleuren van wanden en plafond en de zeer moderne verlichting wordt het wachten aan genaam gemaakt. Aansluitend aan de hal werden zeer ruime hygiënische dames- en herentoiletten geprojecteerd. In het programma van eisen werd door de heer Bertram als voornaamste conditie gesteld, dat geen enkele trap of trede geprojecteerd mocht worden. Aan deze zeer belang rijke eis hebben wij nagenoeg geheel kunnen voldoen. De vloer van de zaal, welke aan twee zijden bereikbaar is vanuit de hal, loopt van de hal naar het toneel af met een verval van 8 cm per m. Deze maat werd niet alleen ver kregen door de alom bekende richtlijnen, doch hoofdzake lijk gebaseerd op de praktijk, hierin bijzonder voorgelicht door de heer Sentser, daar experimenteren hiermede on mogelijk is. De vloer van de loge, welke vanuit het midden van de hal bereikbaar is, ligt op het laagste punt 50 cm boven de zaalvloer en daartoe moesten, aangezien geen andere economische oplossing mogelijk bleek, vier treden aan gebracht worden, de enige treden in deze bioscoop zonder trappen. In de practijk blijkt, dat het ontbreken van trap pen in een theater grote voordelen kan bieden. Bijzondere aandacht werd op instigatie van de heren Bertram besteed aan de zitplaatsen. In de practijk stelt men zich helaas te vaak op het standpunt, dat zoveel mo gelijk zitplaatsen dienen te worden geprojecteerd, waarbij men er niet van terugschrikt om hiertoe zelfs rijafstanden te maken van 70 cm. De heren Bertram wilden de bezoe kers het grootst mogelijke comfort bieden en een behaag lijke sfeer scheppen, hierdoor het publiek uitnodigend tot een regelmatig bezoek. De sfeer dient, naar mijn mening, niet alleen te worden geschapen door speciale behandeling van wanden, plafond. verlichting en meubilair, maar evenzeer door de rijafstan den der zitplaatsen, waardoor de bezoekers een vrij uit zicht kan worden gegarandeerd. Om de zetels niet overbodig breed te maken, maar ook niet te smal. werd voor de zaal een afstand genomen van 85 cm en voor de loge van 95 tot 110 cm, hetgeen in de practijk goed blijkt te voldoen. De stoelen zijn in boogvorm opgesteld. De wanden van zaal en loge zijn bekleed met acella- materiaal in afwisselend geplooide vlakken van lichtblauw en grijs. De ondergedeelten der wanden zijn voorzien van een notenhouten lambrizering. Het zwevende plafond, opgehangen aan spanten, is ge heel uitgevoerd in insulite. Het middenvak van dit plafond is in ruitvorm ontworpen en omgeven door een verlaagde omlopende strook van twee meter breedte en een over- gangsstrook naar de wanden, bestaande uit zogenaamde „balkjes", waarin indirecte verlichting is aangebracht. Boven de loge bevindt zich een nog lager hangend pla fond. Het geheel is in verschillende zeer zachte kleuren uit gevoerd. De wanden zijn verder versierd door prachtige licht- ornamenten, gemaakt naar een ontwerp van de heren Bertram. Het toneel vormt met zijn opening van 6^ x 14 m, evenals de loge. een geheel met de zaal. die 17j/£ x 22 m In de zaal komen be halve naar de loge geen treden voor. De vloer van de zaal loopt naar het toneel af met een verval van acht centimeter per meter. Er is voor ge zorgd, dat de afstand tussen de stoelrijcn voldoende groot is om de bezoekers een comfortabele zitplaats te kunnen aanbieden. THEATER BOUW IN KLEINE GEMEENTEN MMMM -,:"

Film | 1960 | | pagina 13