Italië U.S.A. Overheid beperkt onverantwoorde uitbreiding van het bioscooppark Fiera Internationale di Milano International Center of Photography houdt congres in Florence IVentieth Century-Fox treedt uit Motion Picture» Association of America In de Italiaanse film- en bioscoopwereld heerst reeds geruime tijd een zekere ongerustheid over de omvang van het bioscooppark: vrij algemeen wordt aangenomen, dat Italië in verhouding tot zijn bevolkingsaantal het grootste aantal bioscopen telt. Enige jaren geleden werden er ge middeld per jaar duizend nieuwe bioscoopvergunningen door de overheid afgegeven. Eind 1957 bedroeg het aantal bioscopen al 17.103, waarvan 11.148 permanente theaters en 5.955 parochiale bioscopen. Het is dan ook begrijpelijk, dat de exploitanten, die georganiseerd zijn in deAssociazione Italiana dello Spettacolo (A.G.I.S.)bij voortduring po gingen in het werk stelden om te komen tot een beperking van deze ongelimiteerde toeneming van het bioscooppark. Die pogingen bleven niet zonder succes: vanaf 1958 ging de overheid vrij strenge vestigingseisen hanteren ten aan zien van de afgifte van bioscoopvergunningen. Nieuwe vergunningen werden slechts verstrekt in gemeenten met meer dan 10.000 inwoners, waar het bioscoopbezoek in 1957 met tenminste gemiddeld vijf procent was toege nomen. Deze regeling stuitte echter op kritiek. Naar aanleiding daarvan heeft de Italiaanse Minister voor Vreemdelingen verkeer en Vermakelijkheden een meer gedetailleerde re geling doen ontwerpen. Deze richtlijnen zijn vervat in een besluit van de Minister van 12 Mei, dat is gepubliceerd in de ,,Gazzetta Ufficiale", de Italiaanse Staatscourant, van 19 Mei. De belangrijkste bepalingen uit dat besluit geven wij hier weer. De afgifte van vergunningen voor de stichting van bio scopen is voor het jaar 1960 afhankelijk gesteld van de toeneming van het gemiddelde bioscoopbezoek in elke gemeente afzonderlijk, waarvan het inwonertal de tien duizend overschrijdt. Wijken of woonsteden, die tenminste twee kilometer verwijderd liggen van de dichtstbijzijnde bioscoop in het grootste bewoonde centrum zullen daarbij afzonderlijk worden beschouwd. De toeneming van het gemiddeld bioscoopbezoek zal worden vastgesteld door vergelijking van het aantal bil jetten, dat in elk der tweejaarlijkse periodes 1956/1957 en 1958/1959 werd verkocht in de in bedrijf zijnde bio scopen. Voor de afgifte van een vergunning is het nood zakelijk, dat de toeneming van het bezoek tenminste tien procent bedraagt van dat in de periode 1958/1959. De toeneming van het bezoek in de bioscopen, die sedert 1 Januari 1958 werden geopend, zal daarbij buiten be schouwing blijven. Van de beschikbare vergunningen zal tweederde kunnen worden gebruikt voor commerciële bio- schopen en eenderde voor parochiebioscopen. Voor de afgifte van vergunningen in gemeenten tot tienduizend inwoners is het noodzakelijk, dat het aantal vertoningsdagen in de bestaande bioscopen gedurende de periode 1958/1959 met 25 procent is toegenomen in ver gelijking met de periode 1956/1957, waarbij de verto ningsdagen in de bioscopen, die vanaf 1 Januari 1958 voor het publiek werden geopend, niet in aanmerking zullen worden genomen. Van de normen voor de afgifte van bioscoopvergun ningen kan worden afgeweken in die gemeenten, waar slechts één commerciële bioscoop bestaat, die niet aan gepast blijkt te zijn aan de ontwikkeling van de cinemato grafische techniek, of waar de bezoekers niet met het nodige decorum kunnen worden ontvangen, of waar men in gebreke blijft bij de verbetering van programma's. De eerste Internationale Markt van de Filmende Documentair e, die in April in Milaan heeft plaatsgevonden in het kader van de 38ste Milanese Handelsbeurs, heeft een succes geboekt, dat alle verwach tingen heeft overtroffen. Algemeen heerste in de Italiaanse filmwereld de verwachting, dat deze nieuwe instelling zeker een aanloopperiode van enkele jaren nodig zou hebben. De resultaten van deze eerste filmmarkt hebben echter bewezen, dat aan een dergelijk instituut grote be hoefte bestond, zodat van de aanvang af de Internationale Markt van de Film en de Documentaire een succes kon worden. De aanmeldingen voor dit eerste filmtreffen bereikten het aantal van 170, waarvan 68 uit Italië en 102 uit 28 andere landen. Het aanbod betrof 411 films, namelijk 206 speelfilms en 205 documentaires. De acht showrooms waren in totaal 460 uren in gebruik. Het aantal tot stand gekomen contracten was zeer bevredigend. Zij betroffen voornamelijk produkten uit Frankrijk, Italië, de Sowjet- Unie en Duitsland; naast de Italianen legden vooral de Zwitsers, de Engelsen, de Spanjaarden, de Canadezen, de Tsjechen, de Scandinaviërs, de Polen en de vertegenwoor digers van het Nabije Oosten een grote kooplust aan de dag. De positieve resultaten van de eerste internationale filmmarkt hebben het bestuur van de Milanese Handels beurs ertoe bewogen om reeds eind September/begin October van dit jaar voor de tweede maal een internatio nale filmmarkt te organiseren. Het International Center of Photography, dat gevestigd is te Parijs, organiseert van 27 September tot en met 1 October een internationaal congres te Florence. Het Centrum stelt zich ten doel de toepassingswijzen van de fotografie op de verschillende levensgebieden te inventa riseren, te bestuderen en daarover te publiceren. Het gaat daarbij uitsluitend om de documentaire betekenis van de fotografie; de artistieke aspecten laat men buiten be schouwing. Onderwerp van het aanstaande congres zal zijn het begrip van het fotografische beeld als taal en als docu ment. De vergadering zal verdeeld worden in vier secties technische media voor de vastlegging van beelden, tech niek en verantwoordelijkheid van de auteur, het bewaren van beeld en het gebruik van beeld. Eenieder, die belang stelt in het gebruik van fotogra fisch beeld, kan aan het congres deelnemen. Het Inter national Center of Photography, 116 bis, Champs Elysées, Paris 8ème, zal de betrokkenen gaarne nader inlichtingen over het te houden congres verstrekken. De Amerikaanse filmonderneming Twentieth Century- Fox heeft bij monde van zijn president, Spyros P. Skou- ras, aangekondigd, dat de maatschappij uit de Motion 19

Film | 1960 | | pagina 19