De Zaterdag voor Pinksteren is voor vele steden en dorpen in ons land een bijzondere dag speciaal voor de jeugd. Dat is namelijk de dag van de Luilakviering: reeds voor dag en dauw verschijnt de jeugd op straat om op alle mogelijke manieren lawaai te produceren, dat ten doel heeft de langslapers, de Luilakken", te wekken, Vanouds is „Luilak" daarbij de strijdkreet. De laatste jaren echter is dit feest in tal van plaatsen ontaard in baldadigheid, die de vorm van straatschenderij aanneemt. Vandaar, dat men op middelen zon om de jeugd op de een of andere manier al vroeg in de ochtend op te vangen door het organiseren van bijzondere feeste lijkheden om aldus de Luilakviering enigszins te kunnen kanaliseren. In Amsterdam is men vorig jaar op het idee gekomen om de jeugd in de vroege ochtenduren gratis bioscoop voorstellingen aan te bieden. Zoiets vraagt natuurlijk nog al wat voorbereidend werk, maar de gemeentelijke auto riteiten verkregen onmiddellijk de medewerking van de Afdeling Amsterdam van de Nederlandsche Bioscoop- Bond, die theaters beschikbaar stelde en van de Bedrijfs afdeling Filmverhuurders, waarvan de leden voor de nodige films zorgden. Dit vergemakkelijkte de uitwerking van de plannen in aanzienlijke mate. Ruim twintigduizend Amsterdamse kinderen woonden vorig jaar de voorstellingen bij en het succes was groot. De bij de politie binnengekomen meldingen van baldadig- heden waren in aantal slechts de helft van 1958 en boven dien van minder ernstige aard. Het spreekt dus wel van zelf, dat men ook dit jaar graag op dezelfde wijze te werk wilde gaan. Maar ook de ervaringen in de bioscopen waren gunstig, hetgeen ertoe leidde, dat meer theaters in totaal 39 beschikbaar werden gesteld. Op ongeveer veertig verzamelplaatsen kwamen de jonge Amsterdammers op Zaterdag 4 Juni bijeen om vandaar uit onder aanvoering van een twintigtal drumbands naar de Rechtsboven: Ook bij het Alhambra Theater was het in de vroege ochtenduren een drukte van belang. Rechtsbeneden: Het vuurtje stoken bleef echter toch een gelief koosde bezigheid. bioscopen te trekken. Tussen vijf en zeven uur de meest kritieke uren van de Luilakviering waren ze daarmee van de straat. De opzet bleek opnieuw geslaagd te zijn; al bleven baldadigheden niet geheel uit, ernstige vormen namen ze niet aan. 21 Lnilakviering in de Am§terdam§e bioscopen

Film | 1960 | | pagina 21