Cinestud 1960 Studiereis naar de Verenigde Staten Jurering Algemene Opmerkingen Filmprijs Ook werden nog een aantal korte reclamefilms, welke voor televisie-uitzending bestemd zijn, vertoond. Hierna werd de beslissing van de Jury voor de Film prijzen 1959 bekend gemaakt. De Jury was samengesteld uit: M. Aronson, Ned. Ver. v. 'Erkende Adverteniebureaux; H. W. Hagenberg, Ned. Ver. v. Bioscoopreclame-Exploi tanten F. Joustra, Bond van Adverteerders L. W. R. Meyer, Ned. Bioscoop-Bond, Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten; J. Nijland Jr., Ned. Bioscoop-Bond; Mevr. T. J. R. Wijdeveld-Polée, voorzitter. Genootschap voor Reclame. Het Jury-rapport luidt als volgt: De Jury heeft op Vrijdag 27 Mei zitting gehouden en tien, door vier producenten ingezonden, reclamefilms be oordeeld, volgens de haar voorgeschreven richtlijnen. De heer Meyer was op het laatste moment verhinderd de zitting bij te wonen. De elementen, waarop de films werden gewaardeerd, waren 1. overbrenging van de verkoopboodschap; 2. gebruik van de film als medium; 3. goede smaak. Nadat de Jury de films aan een voorselectie had onder worpen, bleven er vijf films over, die opnieuw werden beoordeeld. De juryleden gaven ieder voor zich voor elk van deze vijf films een cijfer van 1 tot en met 10, op grond van de bovengenoemde elementen. Evenals het vorig jaar was de Jury van oordeel, dat de Nederlandse reclamefilm te veel de plat getreden paden bewandelt, waardoor op een weliswaar redelijk niveau een te grote gelijkvormigheid optreedt. Mede in ver band met het geringe aantal inzendingen meende de Jury dan ook slechts één reclamefilm voor een bekroning in aanmerking te moeten laten komen. „Italiano", geproduceerd door Joop Geesink's Starfilm N.V. in opdracht van Tonnema N.V. te Sneek. Deze door populaire beroepsartisten zeer goed gespeelde film bracht tegen een origineel decor op levendige en frisse wijze de reclameboodschap verantwoord over. De prijs van de Nederlandsche Vereeniging van Bio scoopreclame-Exploitanten, te weten een week gratis ver toning in een middelgroot theater, werd derhalve even eens toegekend aan bovengenoemde film. Na de koffietafel werden een groot aantal buitenlandse reclamefilms vertoond, waaronder alle films, die op het Reclamefestival, dat in 1959 in Cannes is gehouden, wa ren bekroond. Het is niet te doen om een opsomming, laat staan een beoordeling van al deze films, te geven. Wij volstaan daarom met te vermelden, dat er zeer bijzondere films bij waren, die wat reclame en vormgeving betreft bijzonder goed geslaagd v/aren. In zijn slotwoord heeft de Voorzitter van het Genoot schap de Filmdag met een kort woord gesloten, waarbij hij zijn voldoening over het welslagen van deze dag heeft uitgesproken. Naar aanleiding van de „Convention and Trade Show of the Theatre Owners of America", die dit jaar van 14 tot en met 16 September in Los Angeles wordt gehouden, organiseert Touramerica in samenwerking met Wm. H. Muller en Co. N.V. te Den Haag voor wat ons land be treft een studiereis voor het film- en bioscoopbedrijf naar de Verenigde Staten. De reis vindt plaats van 13 tot en met 28 September. Deelnemers aan de reis kunnen tegen gereduceerd in schrijvingsgeld de bijeenkomsten van de Convention bij wonen. Tevens kunnen zij zich op de Trade Show laten voorlichten over de nieuwste artikelen en producten, die meer dan honderd fabrikanten aldaar exposeren. De Con vention zal worden besloten met een officieel diner, waar talrijke prominente filmsterren, regisseurs en producenten zullen aanzitten. Voorts zijn er rondleidingen in de belangrijkste film studio's in Hollywood, Disneyland, Pacific Drive-In Thea- tres Corp. in Los Angeles, United California Theatres in San Francisco en in New York in de Radio City Music Hall, Loew's State Theatre, National Screen Service Corp., het Preview Theatre van Twentieth Century Fox en in het gebouw van een televisiemaatschappij. In New York zal een forumbijeenkomst met vooraanstaande deskundigen uit de Amerikaanse filmwereld worden georganiseerd. De voorbereidingen voor Cinestud 1960, het inter nationaal festival van studentenfilms, dat te Amsterdam zal worden gehouden ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de Algemene Studenten Vereniging- Amsterdam, zijn in volle gang. Er is een erecomité ge vormd voor dit festival, dat onder bescherming staat van Z.K.H, de Prins der Nederlanden. In het erecomité heb ben zitting genomen mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, prof. dr. J. Kok, rector magnificus van de Universiteit van Amsterdam, prof. dr. A. J. F. Köbben, voorzitter van Civitas Academica Amstelodamensis, prof. dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van de Raad van Beheer van het Nederlands Film Instituut, prof. mr. G. J. Wiarda, lid van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. B. Bij dendij k, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, de heer J. G. J. Bosman, directeur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en de cineast Bert Haanstra. De jury bestaat uit prominente Nederlandse filmcritici onder voorzitterschap van de heer A. van Domburg. Leden van de jury zijn mej. G. Alingh Brugmans, dr. H. S. Visser, P. van der Valk, C. Boost, H. Wielek, B. J. Bertina, E. Brumstede, A. Koolhaas, H. G. Hoekstra. J. C. A. Fortuyn, J. Huising, A. C. P. Seiffert en P. van der Ham. Er zijn inmiddels twintig inschrijvingen van films binnengekomen, waarvan zeven uit Amerika, vijf uit Engeland, vier uit Nederland en vier uit Duitsland. De duur van de films varieert van drie tot 104 minuten. Een groot aantal universiteiten en filmscholen hebben de toezegging gedaan films te zullen inzenden. De Stichting Cinestud 1960 heeft financiële bijdragen ontvangen van de zijde van de Caritas Pool, het Prins Bsrnhard Fonds, de Nederlandsche Bioscoop-Bond en uit universitaire kringen. Cinestud 1960 zal van 30 september tot en met 8 okto ber plaalGvinden in Kriterion te Amsterdam. 23

Film | 1960 | | pagina 23