Wijziging Naam- en A<!i-< s3ij*< Opgave no. 6 Figuur 4. De opbouw van de Mechau projector is geheel verschillend van de conventionele 35 mm projectoren. Bij 34 en 43 ziet men de horizontaal liggende filmtrommels; 25 duidt het huis aan, ivaarin zich onder andere het roterende spiegel- mechaniek bevindt. Bij het inleggen van de film kan de kap 19 worden weggeklapt, waardoor de gekromde filmbaan vrij komt. Ring 28 dient voor scherp stelling; knop 24 voor kaderinstelling en in het huis 33 zit de verstelbare projectiespiegel, die in figuur 1 met de letter n werd aangeduid. De geluidsaftastinrichting is niet in de figuur opgenomen, doch kan zijdelings worden aangebouwd, waardoor alleen de weg tussen filmbaan en „onder-trommel" groter wordt. Een aanzienlijk deel van het lichtverlies wordt aldus doende tevens opgeheven. Figuur 3 toont schematisch de werking van het Jackson systeem. Bij a bevinden zich twee beeldhelften voor het venster, zodat op het scherm de kaderstreep zou worden afgebeeld. Men ziet, dat in de stralenbundel bij het punt x een scheiding van de beelden plaats vindt. Dit punt be vindt zich bij normale projectie op een afstand van onge veer 50 cm van het objectief. Het uitgangspunt was nu om in punt x een element te plaatsen, dat de beide beeld gedeelten zodanig zou samenvoegen, dat op het schema steeds een heel beeld ontstaat. Dit werd wederom ver wezenlijkt met een roterend spiegelsysteem, waarvan het principe-schema is gegeven in de figuren 3 c tot en met f. Ook hier zijn acht spiegels beweegbaar op een rondsel gemonteerd, wordt de beweging van de afzonderlijke spie gels door tandwieloverbrenging gedirigeerd en is de be weging zodanig, dat de verplaatsing van de film optisch wordt gecompenseerd. Een bijzonderheid is, dat de onder linge afstand tussen de spiegels zodanig is gekozen, dat de kaderlijnen tussen de beelden niet geprojecteerd kunnen worden. Deze vallen namelijk, zoals uit de figuren blijkt, steeds tussen twee spiegels in. Overigens is de werking in principe te vergelijken met het Mechau systeem in zo verre dat hier een ononderbroken lichtstroom wordt ge vormd doordat wanneer zich geen heel beeld voor het venster bevindt twee opeenvolgende spiegels gelijktijdig in bedrijf zijn. Het lichtrendement is daardoor gunstig. De spiegels worden bovendien niet rechtstreeks aan de hete lichtbundel blootgesteld, hetgeen tot geringere slijtage leidt. Wij zien dus, dat de mogelijkheden voor projectie zon der intermitterend filmtransport bestaan en het wachten is slechts op de fabrikant, die deze mogelijkheid op com merciële basis in practijk gaat brengen. (Lit.: Internatio nal Projectionist Dec. '59 en Mei '60; Dr. Joachim; Die Kinematographische Projektion. Pag. 2: Hoofdbestuur Toevoegen in de plaats van de heer L. Groen: „C. S. Roem, 's-Gravenhage - 1962". Toevoegen in de plaats van de heer J. P. M. A. Smulders: „W. J. F. van Ewijk, Bussum - 1961". Pag. 7: Raad van Beroep Ie Kamer M. Desmet, Eindhoven B. W. G. van Royen, Amsterdam J. L. Paerl, Amsterdam 'E. J. Verschueren, Hil versum 2e Kamer W. F. Dubbeldeman, Amsterdam A. F. Wolff, Utrecht H. S. Boekman, Amster dam L. W. R. Meyer, Amster dam leden exploitanten leden filmverhuurders leden exploitanten leden filmverhuurders Commissie van Geschillen Gewijzigde samenstelling: C. van Willigen, Wassenaar, Voorzitter J. de Wilde, Amsterdam. Plv.v.. Voorzitter Ie Kamer W. J. F. van Ewijk, Bussum lid-filmverhuurder J. van der Horst, Amsterdam lid-exploitant 2e Kamer J. Nijland Jr., Utrecht lid-exploitant K. F. J. Wijsmuller, Amsterdam lid-filmverhuurder 3e Kamer J. P. M. A. Smulders, Amsterdam lid-filmverhuurder H. Zondervan, Leeuwarden lid-exploitant 28

Film | 1960 | | pagina 27