De wereldpremière van de Surinamefilm van Her man van der Horst, „Faja Lobbi", die op Donder dag 23 Juni in het Métropole-Tuschinsky Theater te 's-Gravenhage heeft plaatsgevonden, is door de aanwezig heid van Hare Majesteit de Koningin en talrijke hoog waardigheidsbekleders een gebeurtenis geworden, waar aan het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf een bijzon dere waarde mag toekennen. Immers, het is eens te meer gebleken, dat ook ons land in staat is films te vervaar digen van zodanig hoge artistieke en technische kwalitei ten, dat de eerste vertoning daarvan mag worden be schouwd als een gebeurtenis van nationale betekenis. Verheugend is dit verschijnsel in de eerste plaats als symptoom van de in technisch en artistiek opzicht steeds toenemende waarde van de Nederlandse filmproductie, die een sterke stimulans heeft gevonden in het door overheid en bedrijfsleven gezamenlijk in het leven geroepen Pro- duktiefonds voor de Nederlandse Film. Het is wel over duidelijk gebleken, dat in een klein land als het onze een goede voedingsbodem kan worden geschapen voor het cultuurverschijnsel film, wanneer alle daarbij betrokkenen tot een hechte vorm van samenwerking weten te komen. Het voor onze verhoudingen grote aantal films, dat op stapel staat en waarover grote verwachtingen bestaan, onderstreept dit nog eens. Maar ook voor de kunstenaar Herman van der Horst en zijn collega's houdt de Koninklijke belangstelling voor de wereldpremière van „Faja Lobbi" een waardevolle erkenning in van het hoge peil, waarop zij hun arbeid ten dienste van het filmleven van ons land verrichten. Nederland telt op het ogenblik een aantal zeer capabele filmers, die hun vak beheersen en bij herhaling tot prestaties komen, die glansrijk een vergelijking met het werk van vooraanstaande buitenlandse vakgenoten kunnen doorstaan. Tegen deze achtergrond nu krijgt het succes van de Nederlandse manifestaties op het filmfestival te Berlijn, die zich rond de vertoning van „Faja Lobbi" hebben af gespeeld, een nieuw accent. De weloverwogen en oor spronkelijke opzet van het public relations-werk rond de vertoning van „Faja Lobbi" in Berlijn heeft in de inter nationale filmwereld indruk gemaakt, hetgeen de good will van ons land vooral als jeugdig filmland zon der enige twijfel in sterke mate heeft vergroot. Ook de weerslag daarvan op de openbare mening in ons land is als men tenminste op de publiciteit in de dag- en weekbladpers mag afgaan duidelijk merkbaar. Tenslotte mogen wij ons allen gelukkig prijzen met de glorievolle bekroning van het jongste werk van Van der Horst met de Gouden Beer voor de beste documentaire, de hoogste onderscheiding van het Berlijnse Filmfestival. Tweemaal achtereenvolgens de erepalm weg te dragen uit een wedkamp, waaraan heel de vrije filmwereld deel neemt het vorige jaar werd immers „Prijs de Zee" in Berlijn met goud bekroond is een zeldzame prestatie. Het getuigt van onbetwist meesterschap van internationaal formaat. Het succes hiervan straalt af op het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf, dat een intense belangstelling voor de nationale ontwikkeling aan de dag legt. De Koninklijke belangstelling voor de wereldpremière van „Faja Lobbi" in 's-Gravenhage en de geslaagde mani festaties rond de vertoning van deze film in Berlijn heb ben waardevolle vruchten afgeworpen. In de eerste plaats voor de zozeer gewenste groeiende waardering van de film als cultuurverschijnsel in ons land. In de tweede plaats voor de goodwill van het Nederlandse film- en bio scoopbedrijf. Maar vooral ook om de verheugende en waardevolle ervaringen, die ze hebben opgeleverd. Bovenal vervult het ons met trots, dat de film zulk een geslaagd vlagvertoon van ons land heeft mogelijk ge maakt, een vlagvertoon, dat tot heel ver over onze gren zen reikt. Geslaagd vlagvertoon

Film | 1960 | | pagina 3