Koningin bij filmpremière Vertegenwoordiging van het Hoofdbestuur Koninklijke onderscheiding „Faja Lobbi", Symphonie van de Tropen, de lange documentaire in kleuren, die Herman van der Horst in Suriname heeft gemaakt, heeft op Donderdag 23 Juni in het Metropole-Tuschinski Theater te Den Haag in aan wezigheid van Hare Majesteit de Koningin op glorieuze wijze zijn wereldpremière gehad. Omstreeks half negen arriveerde de Koningin bij het theater, waar zij werd ontvangen door drs. H. A. Korthals, Vice-Minister-Presi- dent en Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Klaas- sesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland en mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, Burgemeester van 's-Gravenhage. Een Surinaams meisje, Rinia Wong- fongsan, in de nationale klederdracht van een Koto Missie, bood de Koningin een bouquet Faja Lobbi's aan. In de hal werden vervolgens aan de Koningin voor gesteld de heer Joh. Miedema, Voorzitter van de Neder landsche Bioscoop-Bond, en de heren R. H. Dijkstra en M. Gerschtanowitz, leden van de Raad van Beheer van de Maatschappij Tuschinski N.V. In de pauze, na de voor stelling van de documentaire Prijs de Zee, werden Herman van der Horst en zijn echtgenote, mevrouw M. W. van der Horst-Admiraal aan de Koningin voorgesteld. Vervolgens hield de Vice-Minister-President, drs. H. A. Korthals, ter inleiding van „Faja Lobbi" een korte toe spraak. De bewindsman merkte op, dat deze film zijn ont staan dankt aan de behoefte aan voorlichting. Daarom heeft het voormalige Ministerie van Zaken Overzee aan de Rijksvoorlichtingsdienst verzocht een film te doen ver vaardigen, die de Nederlander en de buitenlander bekend zou maken met de voornaamste kenmerken van het Suri naamse land en zijn bevolking. Het stond tevoren vast, dat alleen een onzer bekwaamste filmers na een grondige studie een poging zou kunnen wagen om het wezenlijke van het Surinaamse land en zijn cultuur te onderkennen en voor het voetlicht te bren gen, mits hij dat in volle vrijheid zou kunnen doen. De ernst en de nauwgezetheid, waarmede de heer Van der Horst de tijdrovende voorstudie ter hand nam, dwongen reeds respect af en wekten goede verwachtingen. Niet minder grondig was de voorbereiding van zijn expeditie naar de binnenlanden van Suriname, aldus de Minister. Minister Korthals wees vervolgens op de grote moeilijk heden, die de reis door stroomversnellingen en oerwoud voor het echtpaar Van der Horst opleverde. De kennis making met bepaalde aspecten van het Surinaamse land werd hierdoor in niet geringe mate verinnigd. Juist daar door zijn de prachtige natuur van Suriname en de ver bondenheid van de Surinaamse mens met de natuur zeer sterk in deze film naar voren gekomen. En dat alles ge zien door het oog van de kunstenaar, die dan ook schitte rende beelden heeft gemaakt van het leven, zoals dat zich in Suriname nog afspeelt terzijde van de door de moderne techniek beheerste streken. Nadat de heer Van der Horst in Suriname was aange komen bleek al spoedig, dat de mogelijkheden en de moeilijkheden groter waren dan aanvankelijk was voor zien en begroot, zo zei de minister. Dat de film toch ge heel volgens de visie van de kunstenaar tot stand kon komen is voor een niet gering deel te danken aan de spontane hulp, die de heer Van der Horst ontving van het Produktiefonds voor Nederlandse films de instelling, waarin overheid en Nederlandsche Bioscoop-Bond samen werken. De Minister wilde graag op deze plaats van zijn erkentelijkheid voor die hulp getuigen. De medewerking van het bedrijfsleven bleef hiertoe niet beperkt. De Maatschappij Tuschinski heeft aangeboden de film in roulatie te brengen. Eveneens werd het Metro pole-Tuschinski Theater belangeloos ter beschikking ge steld voor deze liefdadigheidsvoorstelling. De Minister zei daarvoor, mede namens de Stichting tot instandhouding van crèches in Suriname, hartelijk dank. Minister Korthals zei, het verheugend te achten te kunnen constateren, dat het Nederlandse bioscoopwezen een niveau heeft bereikt, waardoor het mogelijk is om films, zoals deze avond werden vertoond, in de normale programma's van de grootste theaters te kunnen opnemen. Verheugend is het ook, dat de Raad voor de Kunst deze film heeft voorgedragen als de Nederlandse inzending op het Festival te Berlijn. De bewindsman was zeer erkente lijk voor de spontane hulp, die de Nederlandsche Bio scoop-Bond en een groot aantal industrieën bieden om deze manifestatie in den vreemde tot een succes te maken. „Ik hoop, dat de film „Faja Lobbi" ook op u een deel van de liefde en het respect voor de Surinaamse samenleving mag overdragen, die de heer Van der Horst bezielden toen hij zijn kunstwerk schiep. En moge voorts de boodschap worden verstaan, die deze film mede in houdt, namelijk die betreffende het actuele probleem van het harmonisch samenleven van verschillende rassen in één staatkundige gemeenschap", zo besloot de Vice-Mi nister-President zijn toespraak. Op Donderdag 12 Mei heeft de Maatschappij tot Ex ploitatie van Bioscooptheaters Du Midi N.V. te 's-Gra venhage in een speciale avondvoorstelling het nieuwe Du Midi Theater, dat in de Haagse wijk Bezuidenhout is gevestigd, officieel in gebruik genomen. De openings plechtigheid werd bijgewoond door de heer D. J. van Leen, lid van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. Ook de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman, was bij deze plechtigheid aanwezig. De heer J. Nijland Jr. vertegenwoordigde het Hoofd bestuur bij de officiële ingebruikneming van het her bouwde City Theater te Middelburg, welke plechtigheid plaatsvond op Vrijdag 27 Mei. De Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman, was bij deze gebeurtenis eveneens aanwezig. Het City Theater wordt geëxploiteerd door mevrouw W. S. C. Wöhler-Bruns. De heer J. van der Horst, Secretaris van de Afdeling Amsterdam van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en ex ploitant van het Van Swinden Theater aldaar, is op 28 Juni onderscheiden met de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van der Horst is onlangs met pensioen gegaan als procuratie houder van de Westlandsche Hypotheek Bank. Voorts is hij nog in vele andere maatschappelijke functies werk zaam geweest. Aan de vele gelukwensen, die de heer Van der Horst ter gelegenheid van deze Koninklijke onderscheiding zijn te beurt gevallen, voegen wij gaarne de onze toe.

Film | 1960 | | pagina 6