Een belangrijke gebeurtenis Minister opent nieuw Bio-Herstellingsoord De opening Arnhem, de stad, waar zich al vele manifestaties van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf hebben afge speeld, heeft op Donderdag 23 Juni opnieuw in het teken van de Nederlandsche Bioscoop-Bond gestaan. Maar deze keer zullen de Arnhemmers er nauwelijks iets van hebben gemerkt, omdat het zich geheel afspeelde in de besloten heid van de bosrijke omgeving van de Wekeromseweg. Daar vond namelijk de officiële opening plaats van het nieuwe Bio-Herstellingsoord voor Minder-Valide Kinde ren, dat de Stichting Bio-Vacantieoord aldaar heeft doen verrijzen. De opening werd verricht door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, die door zijn aanwezigheid de nationale be tekenis van deze plechtigheid onderstreepte. Er heerste op het terrein van het Bio-Herstellingsoord een grote drukte, die men op die plaats eigenlijk niet ver wachtte en die er dan ook wel op duidde, dat er iets bijzonders aan de hand was. Vele honderden gasten wandelden over het terrein, waaronder behalve de Mi nister van Sociale Zaken en zijn echtgenote zich ook be vonden de loco-burgemeester van Arnhem, de heer J. Bronkhorst, Wethouder J. M. A. van Buggenum, de heer J. Wondergem, hoofd van het bureau Gelderland van het Ministerie van Maatschappelijk Werk als vertegen woordiger van de Minister, de heer J. C. Schuller, hoofd van het bureau Film van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als vertegenwoordiger van de Staatssecretaris, mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, het Bestuur van de Stichting Bio-Vacantieoord, leden van het Hoofdbestuur en de Directeur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en voorts zeer veel prominente figuren uit medische en andere maatschappelijke kringen. Vanzelfsprekend was ook de film- en bioscoopwereld op ruime schaal vertegenwoor digd. Vol bewondering was men voor de wijze, waarop de architect, dr. J. J. P. Oud uit Wassenaar, zijn opdracht had vervuld. Hij heeft een Herstellingsoord ontworpen, waaraan het ,,inrichting"-idee volkomen vreemd is. De kinderen worden ondergebracht in paviljoens, die zoveel mogelijk zijn aangepast aan een normaal gezinsleven, waardoor men aan elk kind de grootst mogelijke zorg en persoonlijke aandacht kan besteden. Zo worden bijvoor beeld de maaltijden niet in het Hoofdgebouw doch in de paviljoens genuttigd. Met behulp van electrisch ver warmde wagentjes worden de maaltijden vervoerd. De architect is erin geslaagd om door de toepassing van lichte materialen en het scheppen van grote ruimte een rustgevende sfeer in het leven te roepen, waarin de patientjes zich volkomen thuis kunnen voelen. Met name komt dit tot uiting in de opzet en de inrichting van de paviljoens, waarvan er thans zes gereed zijn. 'Elk paviljoen biedt plaats aan twaalf kinderen zes jongens en zes meisjes en twee leidsters. Het dagverblijf van de pavil joens bestaat uit een zithoek, een werkhoek en een eet- hoek. Veel zorg is er besteed aan de inrichting van de waszaaltjes en de slaapzalen. Sterk trekt ook het sportgebouw de aandacht. Men treft er een zwembassin aan van vijftien bij acht meter. Het water wordt constant op een temperatuur van omstreeks dertig graden gehouden ter voorkoming van verstijving van de spieren. Het plafond is op vernuftige wijze benut voor het aanbrengen van een installatie voor het afzuigen van condenswater. Het plafond van grenenhouten latten zorgt bovendien voor een prettige acoustiek. Behalve een massagekamer en een vlinderbad telt het sportgebouw nog een gymnastiekzaal, die op eenvoudige wijze kan worden veranderd in een recreatiezaal, waarin tevens (na tuurlijk, zou men zeggen) films kunnen worden vertoond. In het hoofdgebouw zijn de huishoudelijke en medische diensten ondergebracht. Het interieur vormt een voorbeel dig staaltje van goede binnenhuisarchitectuur. Maar ook het uiterlijk van het hoofdgebouw is opvallend dankzij een gevelmozaïek, dat Karel Appel heeft ontworpen, die daarmee zijn belofte aan de architect, dat hij graag iets voor de kinderen wilde doen, heeft ingelost. Het mozaïek werk wordt thans bij De Porceleyne Fles te Delft ver vaardigd. Op de openingsdag is van vele kanten in officiële toespraken en in gesprekken van enthousiaste bezoekers de loftrompet over het nieuwe Bio-Herstellingsoord ge stoken. Het is dan ook een zeer fraaie schepping gewor den. Maar het belangrijkste is, dat het werk tot in de kleinste details is aangepast aan de patientjes, die er ge ruime tijd zullen moeten doorbrengen om tot herstel van krachten te komen. Voor hen is het allemaal opgezet en daarom is het verheugend om te kunnen constateren, dat het zo goed is opgezet. De eigenlijke opening vond plaats in het sportgebouw van het Bio-Herstellingsoord. In de gymnastiekzaal en op het aangrenzende terras hadden enkele honderden belangstellenden een plaats gevonden, toen omstreeks drie uur de secretaris van het Stichtingsbestuur, de heer R. Uges, de bijeenkomst met enkele woorden opende en het woord gaf aan de architect, dr. J. J. P. Oud. Deze had maar weinig te zeggen: Tot nu toe zijn wij hier de baas geweest, maar nu geven wij gaarne de verantwoorde lijkheid voor dit project uit handen, aldus dr. Oud. Hij wilde niet nalaten dank te betuigen voor de medewerking, die de bouwers van alle kanten hebben verkregen. In het bijzonder geldt dit het Stichtingsbestuur, dat met veel liefde en toewijding zijn aandeel in de totstandkoming van dit project heeft gehad. Vervolgens droeg dr. Oud het gebouwencomplex aan het bestuur over. De heer Joh. Miedema, Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en van de Stichting Bio-Vacantieoord, ver klaarde, dat de 23ste Juni 1960 een hoogtijdag is voor de Stichting en voor allen, die bij het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf betrokken zijn, een dag, waarop een lang gekoesterd ideaal in vervulling gaat. De Voorzitter herinnerde eraan, dat de Stichting in 1927 op initiatief van enkele vooraanstaande leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond werd opgericht. Na een schuchter begin werd met de aankoop van het tot vacantiekolonie ver bouwde „Russenduin" te Bergen aan Zee een aanvang ge maakt met de uitzending van arme, misdeelde kinderen van alle gezindten. Aan niet minder dan 16.000 kinderen zijn in het huis te Bergen aan Zee gedurende 620.000 ver- pleegdagen nieuwe krachten en levensvreugde geschonken.

Film | 1960 | | pagina 7