Franse filmproduktie vertoont daling Spaanse filmproduktie aanzienlijk gegroeid Topjaar voor Zwitserse filmindustrie Eerste steen gelegd voor Italiaans studiocomplex Europese Raad voor culturele samenwerking Films in Duitsland Buitenlandse filmfestivals Het Ministerie van Handel spreekt ten slotte de verwachting uit, dat het jaar 1962 voor de filmindustrie en het bio scoopbedrijf veelbelovend zal zijn, aange zien meer hoofdfilms beschikbaar zullen zijn en vele van deze naar alle waarschijn lijkheid langer zullen worden vertoond te gen hogere prijzen. Het groter aantal te produceren films in dit jaar vergroot te vens de kans op hogere inkomsten uit het buitenland. Filmproducenten zullen in het komende jaar uit het buitenland een be drag van 200 miljoen dollar kunnen ver wachten, hetgeen meer dan' de helft van de ontvangsten van de filmproduktiemaat- schappijen uitmaakt. In 1961 heeft Frankrijk 104 speelfilms geproduceerd, waarvan 70 zuiver Franse films waren en 34 voor een deel door buitenlandse filmmaatschappijen werden gefinancierd. Van deze 34 coprodukties waren er 28 van Frans-Italiaanse oor sprong. In 1960 werden in Frankrijk met inbegrip van de coprodukties 124 films vervaardigd. Hoewel dus het aantal geproduceerde films aanzienlijk is verminderd, beschouwt men in Frankrijk deze achteruitgang be paald niet als ongunstig. Tot de speel- filmproduktie van 1960 behoorde namelijk ook een groot aantal films uit de nadagen van de „nouvelle vague" die niet in ver toning konden gaan, omdat het Franse bioscooppubliek evenmin als het buiten landse voor deze films veel belangstelling aan de dag legde. Enkele tientallen nou velle vague-films zijn zelfs nog nooit ver toond. In Frankrijk gingen in 1961 slechts 362 speelfilms in première, 36 minder dan in 1960. Dit is het gevolg van het feit. dat in 1961 aanzienlijk meer films werden geprolongeerd van een jaar tevoren. De produktie van Spaanse speelfilms steeg in liul tot een ongekend aantal van 91 hoofdfilms, waarvan 17 in copro- duktie zijn vervaardigd. Tot nu toe was het grootste aantal speelfilms per jaar vervaardigd 75, dit aantal werd bereikt in de jaren 1956 en 1958. In 1960 kwamen 73 films klaar. Het is te verwachten, dat in de komende jaren de samenwerking met Argentinië op het gebied van de filmproduktie zeer be langrijk gaat worden. De regeringen van Spanje en Argentinië hebben in het afge lopen jaar een overeenkomst getekend, waarin de coproduktie van films wordt geregeld. Nog voordat deze overeenkomst tot stand kwam, zijn dit jaar zes films door Spanje en Argentinië tezamen gepro duceerd. De produktiekosten per film zijn ook dit jaar weer sterk gestegen. De gemid delde kosten van de 91 films, waarvan 39 kleurenfilms, bedroegen iets meer dan 300.000,In de kringen van de Spaan se producenten venvacht men, dat in het komende jaar zoveel mogelijk op de kos ten bezuinigd zal worden, teneinde finan ciële risicos zoveel mogelijk te vermijden. De sterke stijging van de produktie kan gedeeltelijk worden verklaard uit het feit, dat het aantal filmproducenten in Spanje met zeventien werd uitgebreid. De Zwitserse speelfilmindustrie be schouwde 1960 als een van de beste jaren: in deze periode werden namelijk vijf speelfilms geproduceerd. Nog veel gunstiger echter is de uit komst van het jaar 1961: in dit jaar gin gen negen Zwitserse speelfilms in pre mière, terwijl aan het einde van dit jaar nog vier speelfilms vrijwel voor vertoning gereed waren. Gebleken is echter inmiddels, dat een dergelijke omvangrijke speelfilmproduktie voor een klein land ook schaduwzijden heeft. Naarmate de hoeveelheid inheemse speelfilms groeit, wordt het publiek kri tischer. Was in vroeger jaren de exploita tie van een Zwitserse film bij voorbaat succesvol, thans is dit een enigszins ris kante onderneming geworden. Vijf van de negen speelfilms, die in 1961 in première gingen waren in financieel opzicht een succes. De overige vier brachten de geïn vesteerde bedragen niet op, of leverden zelfs een ernstig verlies op. De Italiaanse premier Fanfani heeft on langs de eerste steen gelegd van een groot filmstudiocomplex in de omgeving van Rome. Dit project, dat een investering eist van meer dan honderd miljoen gulden werd op zeer gunstige voorwaarden voor zestig procent door de regering gefinan cierd. Dit feit en ook de gedeeltelijke ont heffing van belastingen en in- en uitvoer rechten en halvering van de omzetbelas ting en de kosten van electriciteit en transport voor het Italiaanse filmproduk- tiebedrijf moge het vertrouwen van de Italiaanse regering in deze industrie il lustreren. De filmproducent, die deze studio's in gebruik zal nemen, Dino de Laurentiis. is thans bezig met de verfilming van „Bara- bas", gebaseerd op de roman van de Zweedse Nobelprijswinnaar Per Lager- kvist. Het scenario is geschreven door de Engelse dichter Christopher Fry. De hoofdrollen worden gespeeld door Antho- ny Quinn en Silvana Mangano. De regie berust bij de Amerikaan Richard Flei- scher. De kosten van de verfilming van ..Barabas" worden geschat op 10 miljoen dollar. Op het terrein van de nieuwe stu dio's is men thans doende de decors te bouwen voor de volgende film van De Laurentiis namelijk ,.De Bijbel", een film. die een bedrag van 25 miljoen dollar zal vergen. De Ministerraad van de Raad van Europa heeft besloten tot de instelling van de Raad voor culturele samenwer king. Deze Raad heeft als opdracht de Europese Ministerraad uitgewerkte voorstellen met betrekking tot de culturele politiek van de Raad van Europa voor te leggen. Op 1 januari van dit jaar heeft de Raad zijn werkzaamheden aangevangen. Drie permanente commissies voor hoger onderwijs, voor algemeen en tech nisch onderwijs en voor onderwijs buiten schoolverband zullen de Raad in de uitvoering van zijn taak bijstaan. De Raad is bevoegd werkgroepen te vormen voor andere gebieden van culture le werkzaamheid, zoals culturele uitwisse ling, schone kunsten, film en televisie. De Raad is in het bijzonder belast met de uitwerking, de coördinatie en de uit voering van een nieuw cultureel program ma van de Raad van Europa, dat onder meer voorziet in het vergemakkelijken van de uitwisseling van personen en het ver keer van cultuurgoederen tussen de ver schillende landen. Voorts heeft de Raad tot taak om de ver schillende Europese landen nader tot elkaar te brengen door elk der landen bekend te maken met de ideeën en de opvattingen, die in de andere Europese landen leven. Deze voorlichtende taak is niet tot Europa beperkt, ook niet-Europese landen worden in deze voorlichting betrokken. De Raad zal moeten onderzoeken op welke gebie den de Europese samenwerking moet wor den gestimuleerd. Het ligt in de bedoeling om binnen het kader van dit culturele programma op gezette tijden de Europese landen te con fronteren met de meest belangwekkende nationale prestaties. Van 1 januari tot 31 december 1961 werden in West-Duitsland 465 hoofdfilms in première gebracht. Daarvan was het Duitse aandeel 79 films, waarvan vijftien coprodukties. Uit Oost-Duitsland werden vijf films ingevoerd, uit Oostenrijk zeven tien, uit Amerika 139, uit Engeland vijf tig, uit Frankrijk 37, uit Italië zeventien en 45 Frans-Italiaanse coprodukties. Hieronder geven wij een overzicht van de tot dusverre bekende en door de FIAPF goedgekeurde internationale Filmfestivals: Oberhausen 26 febr. tot 3 maart 1962 MardelPlata21 maart tot 31 maart 1962 Cartagena 6 april tot 15 april 1962 Cannes 7 mei tot 21 mei 1962 San Sebastian 9 juni tot 18 juni 1962 Berlijn 22 juni tot 3 juli 1962 Vancouver 11 juli tot 24 juli 1962 Locarno 18 juli tot 29 juli 1962 Montreal 10 aug. tot 16 aug. 1962 Trento 30 aug. tot 6 sept. 1962 Bergamo 9 sept. tot 16 sept. 1962 Cork 16 sept. tot 23 sept. 1962 Mannheim 15 okt. tot 20 okt. 1962 Beyrouth 18 okt. tot 26 okt. 1-962 Voorts zal in de periode van 12 tot 28 april de bekende Internationale Film- markt, de MIFED, dit jaar voor de vijfde maal te Milaan plaatsvinden. Het Tsjechische filmfestival in Karlovy Vaiy wordt voor de dertiende achtereen volgende maal gehouden en vindt dit jaar vroeger plaats dan gewoonlijk namelijk van 9 tot 24 juni 1962. 241

Film | 1962 | | pagina 18