Baarn Brunssum Vaals Nederlandse films in het buitenland Filmfestival Cannes 1962 van het gemeentebestuur erop gewezen, dat handhaving van het uitzonderlijk hoge tarief van 35 procent een ongerechtvaardigdebelasting van de plaatselijke bio scoop bedrijven zou betekenen. In de vergadering van de Raad van de gemeente Baam. die op 6 februari is gehouden, is een voorstel van het Col lege van Burgemeester en Wethouders aangenomen tot wijziging van de verordening inzake de heffing van ver- makel ijkheidsbelasting. Het voorstel behelsde een verla ging van het tarief voor bioscoopvoorstellingen van twin tig tot vijftien procent. Het uitzonderingstarief voor voor stellingen met films als bedoeld in artikel 1, lid 2, onder 2e van de Bioscoopwet, dat tien procent bedroeg, is on veranderd gebleven. Het Raadsbesluit zal, wanneer de koninklijke goedkeu ring daarop zal zijn verkregen, terugwerkende kracht tot 1 januari 1962 hebben. De plaatselijke bioscoopexploitant te Baarn heeft des tijds in een in samenwerking met het Bondsbureau opge steld rapport aan de Gemeenteraad een uitvoerig pleidooi gehouden voor verlaging van het tarief op de vermake- lijkheidsbelasting welk pleidooi met het bovenvermelde Raadsbesluit is gehonoreerd. De Raad van de gemeente Brunssum heeft in een on langs gehouden vergadering zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van het College van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting. Volgens dit besluit zal het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoor stellingen worden verlaagd van vijfentwintig tot twintig procent. Het uitzonderingspercentage van tien procent, dat van toepassing is op voorstellingen met films als bedoeld in artikel 1. lid 2, onder 2e van de Bioscoopwet is gehand haafd. De Raad van de gemeente Vaals heeft onlangs even- eeens een voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de ver makelijkheidsbelasting in deze gemeente goedgekeurd. Het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoor stellingen zal met het van kracht worden van deze wijzi ging worden verlaagd van vijfentwintig tot twintig pro cent. Voorstellingen met films als bedoeld in artikel 2. lid 2. onder 2e van de Bioscoopwet zullen onveranderd belast worden met een tarief van vijftien procent. ..Prijs de zee" van Herman van der Horst is door de Amerikaanse filmimporteurs tegen het einde van het vorig jaar uitverkoren als de beste buitenlandse korte film van 1961. Mogelijk zal deze onderscheiding bijdragen tot het verkrijgen van een belangrijk roulement in de Amerikaan se bioscopen. In aansluiting op hetgeen in deze rubriek in onze vorige editie werd gepubliceerd, kunnen wij thans vermelden, dat ook de Nederlandse speelfilm ..Dorp aan de rivier" met succes in Londen zijn Engelse première heeft beleefd. De film wordt in Engeland uitgebracht onder de titel ..Doctor in the village", Tijdens het festival voor medische films, dat onlangs in Brussel is gehouden, werd een Nederlandse film uit 102 inzendingen bekroond met de T.P.Verhaegen-me- daille. Het betrof de film „De vibrerende laryngitis", vervaardigd door de Stichting Wetenschappelijke Film te Utrecht. Ter gelegenheid van een in Berlijn gehouden landbouw- tentoonstelling, welke manifestatie wordt aangeduid met .,De groene week" werd ook een filmfestival georgani seerd op landbouwgebied. Er waren vijf categorieën, waarvoor in totaal 95 films uit 25 landen werden ingezon den. In de groep algemene propagandafilms won Joop Geesink's Dollywood met zijn film „Holland invites the world", die in opdracht van het Nederlands Zuivelbureau werd vervaardigd, de eerste prijs, bestaande uit een „Gou den Oor". De overige Gouden Oren gingen naar Frank rijk, Japan en Noorwegen. De film „De Lage Landen" van George Sluizer, die zowel binnen als buiten ons land reeds vele lauweren heeft geoogst, is thans in Duitsland begunstigd met het predicaat „waardevol" van de Filmbewertungsstelle Wies- baden. Zoals bekend is dit een semi-overheidsinstelling, die de bevoegdheid heeft om aan de naar haar mening daar voor in aanmerking komende films die in West-Duitsland worden uitgebracht, een cultureel predicaat te verlenen. De Filmbewertungsstelle kent twee onderscheidingen, na melijk „bijzonder waardevol" en „waardevol". Aan deze predicaten wordt in de Westduitse bioscoop wereld veel waarde toegekend, omdat voorstellingen waar in films die dit predicaat hebben verworven worden ver toond, in aanmerking komen voor een dikwijls zeer sterk gereduceerd vermakelijkheidsbelastingtarief. De keerzijde van dit systeem is. dat de bioscoopondernemers slechts belangstelling hebben voor de vertoning van korte films, die van bovenbedoeld predicaat zijn voorzien en dat het bijzonder moeilijk is andere korte films in de bioscopen onder te brengen. „De Lage Landen" wordt in Duitsland uitgebracht on der de titel „Land aus Menschenhand". Het verdient aanbeveling, dat bedrijfsleden. die voornemens zijn het Internationale Filmfestival bij te wonen, dat van 7 tot 21 mei 1962 te Cannes wordt gehouden, zich zo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 3 april voorzien van een ..demande d'accréditation". die hun het bijwonen van het festi val zal vergemakkelijken. Het organiserende festivalcomité heeft laten we ten, dat het er niet voor kan instaan, dat aan be drijfsleden, die zich als zodanig te Cannes presen teren, toegang zal kunnen worden verschaft tot de manifestaties of anderszins faciliteiten kunnen wor den verleend, tenzij zij hun komst tijdig van te vo ren hebben gemeld door middel van een „demande d'accréditation", waarbij tevens een pasfoto van 4x4 centimeter moet worden ingeleverd. Formulieren zijn verkrijgbaar op het Bonds bureau. 229

Film | 1962 | | pagina 7