Kriterion, 's-Gravenhage scher van te maken dan bij de andere zalen, waar de vier muren er al waren en de mogelijkheden dus veel geringer. Het Kriterion Theater te Rotterdam heeft meer stoelen 320 dan de andere bioscopen. De zaal is trapeze- vorming. De vloer loopt vrij sterk op. waardoor de onder- kant van ïïêt doek lager kon worden aangebracht; het plafond kon in deze opzet meer plastiek krijgen. Het pro jectiescherm is opvouwbaar en de hele voorwand kan wor den weggeschoven. "Er blijtt dan een groot raam over, waardoor de Bezoeker een prachtig uitzicht heeft over de binnenstad van Rotterdam. Door in het plafond een dub- bel-focusverlichting aan te brengen kan worden voorko men, dat er in het glas reflexen ontstaan, wanneer de voorwand is weggeschoven. Opzij van de zaal zijn nissen voor in- en uitgangen. De Rotterdamse kunstenaar Gus Romijn heeft daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. Hij heeft namelijk plastieken van ijzer ontworpen, die door de boven ooghoogte zittende betimmering heen in de zaal en in deze nissen steken. De heer Romijn heeft deze opdracht heel inventief en met fantasie uitgevoerd. De wanden onder de naturelnoten betimmering zijn zwart. De nissen in deze wanden zijn donkerpaars. De vloer is geheel bekleed met een blauwgroen tapijt, waarop geheel oranjerode stoelen staan. Het plafond is geel. Tn de foyer, die men vanuit de lift betreedt, zijn de zelfde kleuren aangebracht als in de zaal maar op andere plaatsen. De ruimte in de foyer was groot genoeg om er Iwee grote trappen in te zetten, via welke de bezoekers de bioscoopzaal kunnen bereiken. Tussen de foyer en de gangen van het Groothandelsgebouw is een optische schei ding aangebracht. De opdracht voor het vierde theater, het Kriterion Theater in 's-Gravenhage. betrof een verbouwing; de noodzakelijk geworden opknapbeurt werd tevens aange grepen om enkele bezwaren tegen de bestaande situatie op te lossen. Het geheel is binnen één week uitgevoerd; zondagnacht na afloop van de laatste voorstelling werd het werk aangevangen en de daaropvolgende vrijdagavond was de openingsvoorstelling. In die tussentijd was er ge sloopt, waren kozijnen verzet, werd een lichtsluis gemet seld, de ventilatie verzet, gestucadoord. De stoelerPwefden verplaatst, er kwam een nieuw tapijt, de vloer werd gere pareerd, wanden en plafond werden geschilderd, nieuwe verlichting en betimmering werden aangebracht. Voorts werd nieuwe apparatuur in de cabine geplaatst met nieuwe stuurleidingen naar de voorkant van de zaal. De kleur van de wanden is groen in diverse nuances en de vloer donker blauwgroen. De betimmeringen zijn van teakhout. Decoratieve versieringen zijn hier niet toegepast. De enige afleiding is de verdeling van de rechthoekige lichtornamenten op de betimmering. Door deze verande ringen is de zaal breder gaan lijken en ruimer geworden aan de entree. Alle theaters hebben een zuiver horizontale projectie en zijn geschikt voor normaal, wide-screen en cinemascope. J. Jansen, Architect. De betimmering in de zaal van het Bymi Theater te 's-Graven hage is van Wéngé- hout. Ook hier heeft de heer Van Doorn fraaie mozaiekjes aangebracht, die zijn gemaakt op Romein se dakpannen. Het gordijn, vormt een be langrijk decoratief onderdeel van het in terieur. 268

Film | 1962 | | pagina 13