IBelasting op vermakelijkheden Roos met bioscoopbon als propaganda voor Lustrum Enkhuizen Heer (L.) Neede Velsen De viering van het 66ste Lustrum van de Universiteit van Amsterdam heeft sterk de aandacht getrokken van de Amsterdamse bevolking. Daartoe heeft zonder twijfel bij gedragen het optreden van Don Vasco, een „Mexicaanse edelman", die in de dagen aan het Lustrum voorafgaande op allerlei wijzen de aandacht op de lustrumfestiviteiten vestigde. Een van de best geslaagde onderdelen van deze propa- ganda-activiteit was de uitreiking van vijfhonderd rozen aan daartoe door Don Vasco uitverkoren dames, die hij aantrof op terrasjes of in Amsterdamse restaurants en café's. Voor de dames, die aldus door Don Vasco werden vereerd, bleek er bovendien nog een bijzondere verrassing in petto te zijn. Aan alle uitgereikte rozen bevond zich namelijk een envelopje, dat in vele gevallen een bioscoop bon bevatte voor een gratis bezoek aan een bioscoop theater. Het Bestuur van de Afdeling Amsterdam van de Nederlandsche Bioscoop-Bond had speciaal voor dit doel een groot aantal bioscoopbonnen beschikbaar gesteld. Overigens heeft het hoofdstedelijk bioscoopbedrijf nog op een andere wijze een bijdrage geleverd tot het wel slagen van de lustrumviering. Aan de bioscoopexploitan ten in Amsterdam was namelijk geadviseerd om kosteloos een propagandaplaat in de filmvoorstellingen te vertonen, waarmede de Amsterdammers, die men graag in de lus trumviering wilde betrekken, werden opgewekt om aan de festiviteiten deel te nemen. Het lijdt geen twijfel, dat de steun, die de Amsterdamse bioscoopexploitanten aan de voorbereiding van de lus trumviering hebben gegeven, een doelmatige propaganda voor de festiviteiten heeft betekend. Anderzijds heeft de charmante wijze, waarop de bioscoopbon nog eens onder de aandacht van het publiek is gebracht, bijgedragen tot een vergroting van de populariteit van deze moderne vorm van geschenk. Het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Enkhuizen heeft de gemeenteraad voorgesteld het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen te verlagen van 25 tot 20 procent. Het voorstel is gedaan naar aanleiding van een verzoek van de directie van de plaatselijke bioscoop, welk verzoek door de Nederlandsche Bioscoop-Bond werd ondersteund. De vrijstelling van de heffing van vermakelijkheids belasting, die in Enkhuizen bestaat voor films als bedoeld in artikel 1, lid 2, onder 2e van de Bioscoopwet, blijft in het voorstel van Burgemeester en Wethouders gehand haafd. De Baad van Enkhuizen heeft het voorstel aangeno men in zijn vergadering van 12 juni. De nieuwe verorde ning zal op 1 juli in werking treden. Bij Koninklijk Besluit van 4 mei 1962 is goedkeuring ge hecht aan de gewijzigde verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting in de gemeente Heer (Limburg), welke verordening thans op 1 juni in werking is ge treden. Op grond van de nieuwe bepalingen is het nor male tarief voor de heffing van vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen verlaagd, namelijk van vijf entwintig tot vijftien procent. Het uitzonderingstarief van vijftien procent, dat van toepassing was op bioscoopvoor stellingen, waarbij enkel films worden vertoond ten aan zien waarvan burgemeester en wethouders op een daartoe door de belastingplichtige gedaan verzoek hebben ver klaard, dat deze van culturele en sociaal-paedagogische strekking zijn, is eveneens verlaagd, namelijk tot tien pro cent. De gewijzigde verordening op de heffing van verma kelijkheidsbelasting was op 27 februari 1962 in de open bare vergadering van de Raad van de gemeente Heer op voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Het college van Burgemeester en Wethouders van Neede heeft de gemeenteraad voorgesteld de heffing van ver makelijkheidsbelasting op voorstellingen met films als bedoeld in artikel 1, lid 2, onder 2e van de Bioscoopwet af te schaffen. De heffing op deze films bedraagt thans tien procent en levert de gemeente jaarlijks ongeveer vijf honderd gulden op. In de toelichting op hun voorstel verklaren Burgemees ter en Wethouders, dat het een plaatselijk belang is, dat de enige goed geoutilleerde bioscoop, die in Neede geves tigd is, in exploitatie blijft. Door de gewijzigde omstan digheden, die het bioscoopbezoek beïnvloeden, is de ex ploitatie moeilijk geworden. Eén van de middelen om een verdere teruggang tegen te gaan is het brengen van goede filmprogramma's. Voor de plaatselijke overheid ligt er naar de mening van B. en W. een taak dit streven te sti muleren. Het gewone tarief van de vermakelijkheidsbelasting. dat in Neede twintig procent bedraagt, zal worden ge handhaafd. Op dinsdag 12 juni is het voorstel van Burgemeester en Wethouders door de Raad aangenomen. Het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Velsen heeft aan de Raad voorgesteld een wijziging aan te brengen in de verordening op de hef fing van vermakelijkheidsbelasting. Deze wijziging zal ook betrekking hebben op het tarief voor de heffing van vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen. Voor vertoning van films, die naar het oordeel van het college van Burgemeester en Wethouders een kunstzinnige strek king hebben, zal het tarief namelijk worden verlaagd van twintig tot tien procent. 301

Film | 1962 | | pagina 10