Vereniging producenten van korte films In België kritiek op filmaffiches Festival van San Francisco Festival van Cork spraak kunnen maken op een procentueel deel van de bioscooprecettes. Met betrekking tot de vermakelijkheids- belasting stelde de vergadering vast, dat er een absolute noodzaak bestaat om in het kader van de Europese Economische Gemeenschap de bioscopen op één lijn te stellen, daarbij uitgaande van de tarie ven in het land, dat de gunstigste regeling heeft. De vergadering besloot voorts er bij de nationale en internationale organisaties op filmgebied op aan te dringen om gezamen lijk te zoeken naar doeltreffende middelen ter verhoging van de waardering voor de filmvertoning en een uitgebreide cam pagne ten gunste van de film in het alge meen te bevorderen. Ook drong de vergadering aan op een versnelling van de roulatie en de inter nationale uitwisseling van films, die zijn toegelaten voor vertoning voor personen van alle leeftijden door de opheffing van nog bestaande invoerbeperkingen en op een algemene afschaffing van vermakelijk- heidsbelasting met betrekking tot deze films. De U.I.E.C. heeft tenslotte ook haar wensen kenbaar gemaakt met betrekking tot de verhouding tussen bioscoopbedrijf en televisie. In een resolutie daaromtrent wordt gezegd, dat de U.I.E.C. de televisie het recht betwist films te vertonen, die bestemd zijn voor bioscoopvoorstellingen. De U.I.E.C. herinnert er in de resolutie aan, dal de televisie een onrechtmatige concurrentie uitoefent dankzij de voor rechten, die de staat hem heeft verleend en machtigt haar leden maatregelen te ne men tot herstel van een rechtvaardige ver houding. De resolutie besluit met een ver zoek aan de Conseil International du Cinéma et de la Télévision (Internationale Raad voor Bioscoop en Televisie) en aan het Bureau International du Cinéma om geen enkele overeenkomst met de televisie te sluiten, wanneer daartegenover niet als tegenwicht erkenning kan worden verkre gen van het alleenvertoningsrecht voor het bioscoopbedrijf van alle films, die voor vertoning in bioscoopvoorstellingen zijn vervaardigd. Sedert enige tijd zijn op internationaal niveau besprekingen gaande om in het raam van de Internationale Producenten organisatie (F.I.A.P.F.) te komen tot een afzonderlijke groepering van de vervaar digers van korte films. Tijdens een in Zürich gehouden confe rentie zijn de vertegenwoordigers van de korte film uit een groot aantal Europese landen het eens geworden over de vol gende constructie: 1. De organisaties op het gebied van de korte film, wier belangen niet worden behartigd door een reeds aangesloten organisatie, kunnen lid worden. 2. Er wordt binnen het raam van de Federatie een speciale afdeling gesticht, die zich zal bezig houden met de pro blematiek van deze sector van het produktiebedrijf. In deze afdeling zul len de landelijke organisaties, die zich uitsluitend of mede met de korte film bezig houden, zijn vertegenwoordigd. 3. De Afdeling zal een vertegenwoordiging van twee personen in het Bestuur van de Federatie krijgen. 4. De administratie van de Afdeling zal door het secretariaat van de F.I.A.P.F. worden gevoerd. In de ledenvergadering van de F.I.A.P.F,. die in het komende najaar te Londen zal plaats vinden, komt de beslissing over deze aangelegenheid aan de orde. De Raad .van Beheer van de Vereniging der Kinemabestuurders van België heeft onlangs als zijn mening te kennen ge geven, dat de bioscoopaffiches door gaans op een zodanig banale wijze zijn gemaakt, dat zij alle publiciteitskracht missen, die er normaal van moet uitgaan. Naar aanleiding hiervan heeft de Raad van Beheer de filmverhuurders verzocht hun bijzondere aandacht aan dit probleem - te wijden en voortaan bij het laten ont werpen van de affiches culturele en kunst zinnige overwegingen een grotere rol te laten spelen en de affiches meer te laten beantwoorden aan de moderne normen van de publiciteit in het algemeen. Het bestuur van de Belgische organi satie van bioscoopexploitanten heeft in de verklaring, waaraan deze uitlatingen zijn ontleend, nog eens met klem de on gezonde, suggestieve en losbandige publi citeit veroordeeld, die enkel ten doel heeft de sensuele nieuwsgierigheid en de on zedelijkheid te prikkelen. In de verkla ring wordt voorts de bereidheid van het bestuur uitgesproken om samen te wer ken met elke vereniging of groepering, die naar middelen zoekt om dergelijke publiciteit, die slechts de waarde van de filmvoorstelling kan neerhalen, uit te schakelen. Van 31 oktober tot 13 november zal in San Francisco het zesde jaarlijkse Inter nationale Filmfestival worden gehouden. Elk land kan met één speelfilm aan dit festival deelnemen. Naast de officiële in zendingen kan het festivalbestuur voorts nog ten hoogste acht speelfilms voor deel neming aan het festival uitnodigen. Alle speelfilms, die voor het festival worden aangemeld, moeten zijn vervaardigd in de taal van het land van oorsprong en moeten zijn voorzien van Engelse voettitels. De films mogen nog niet in Noord-Amerika in vertoning zijn gebracht. Behalve speelfilms kunnen ook korte films in verschillende categorieën voor het festival worden aangemeld. Het festivalbestuur stelt verschillende prijzen beschikbaar. „Golden Gate Awards" zullen worden uitgereikt voor de beste film, voor de beste regisseur, voor de beste hoofdrolspeelster en de beste ver- tolkster van een ondersteunende rol, voor de beste hoofdrolspeler en de beste ver tolker van een ondersteunende rol, voor het beste scenario, voor de beste lange do cumentaire en voor de beste muzikale om lijsting. Op het gebied van de korte films zijn Golden Gate Awards beschikbaar voor een tekenfilm, een kunstzinnige film, een experimentele film, een korte documen taire en een korte speelfilm. Officiële aanmeldingen voor het festi val van San Francisco moeten voor 1 sep tember in het bezit zijn van het festival bestuur, vergezeld van een aantal foto's uit de betrokken film. Voor de zevende keer wordt in Cork (Ierland) een Internationaal Filmfestival gehouden, namelijk van 16 tot en met 23 september. Dit jaar krijgt het festival van Cork een bijzondere betekenis, doordat de Raad van Europa Cork heeft aangewezen als de plaats waar in 1962 de Filmprijs van de Raad van Europa zal worden uit gereikt. Aan het festival van Cork kan worden deelgenomen met speelfilms en met korte films. Elk land mag één film voor deel neming aanmelden. In bijzondere gevallen kan het festivalbestuur zelf films voor deelneming uitnodigen. Alle films moeten na 1 januari 1962 zijn uitgebracht; zij mogen nog niet in Ierland in vertoning zijn gekomen. De films dienen te wor den ingezonden in oorspronkelijke versie en moeten zo nodig voorzien zijn van Engelse voettitels. Er zijn prijzen be schikbaar voor de beste vertolking van een mannelijke en een vrouwelijke hoofd rol, voor de beste regie en voor de beste muzikale omlijsting. De films moeten voor 15 juli bij het be stuur zijn gemeld. 311

Film | 1962 | | pagina 20