Venray Vlieland Vught Waalwijk Westerschouwen Zaltbommel Vertegenwoordiging van het Hoofdbestuur Burgemeester en Wethouders heeft de Raad van Veendam op 29 november besloten voor artikel 1-films een speciaal tarief van tien procent in te voeren. Op 27 november heeft de Raad van de gemeente Venray overeenkomstig een voorstel van het college van Burge meester en Wethouders besloten tot een verlaging van het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstel lingen van vijfentwintig tot vijftien procent. Over voorstel lingen met artikel 1-films werd in Venray geen belasting gehevendeze vrijstelling is in de nieuwe verordening gehandhaafd. Een vergaande verlaging van de vermakelijkheidsbelas ting op bioscoopvoorstellingen is tot stand gekomen in de gemeente Vlieland. In deze gemeente werd over gewone filmvoorstellingen een belasting van twintig procent gehe ven; voor artikel 1-films gold een vrijstelling. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft een voorstel bij de Raad ingediend om in de periode van 15 september tot 15 mei algehele vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting te geven. In de overige maanden zal het oude tarief worden gehandhaafd, zij het dat het aantal uitzonderingen is ver groot: behalve artikel 1-films zullen namelijk tussen 15 mei en 15 september ook Nederlandse films en jeugdfilms worden vrijgesteld van vermakelijkheidsbelasting. De Raad van de gemeente Vlieland heeft het voorstel in zijn ver gadering van 27 november aangenomen. Ook in de gemeente Vught is een verlaging van de ver makelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen tot stand gekomen. De Raad betuigde zijn instemming met het voorstel van het college van Burgemeester en Wet houders om de beide tarieven met vijf procent te ver lagen. Het algemene tarief is verlaagd van vijfentwintig tot twintig procent, het bijzondere tarief voor vertoningen met artikel 1-films van vijftien tot tien procent. De Raad van de gemeente Waalwijk is zonder hoofde lijke stemming akkoord gegaan met een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellin gen. Het tarief voor gewone voorstellingen is verlaagd van twintig tot vijftien procent. In de Raadsvergadering werd nog de suggestie gedaan om de belasting op voorstellingen met artikel 1-films geheel te laten vervallen. Het tarief voor deze films be draagt thans tien procent. De burgemeester achtte dit echter niet mogelijk in verband met de financiële positie van de gemeente; hij zegde evenwel toe de vrijstelling van artikel 1-films te gelegener tijd nader te bezien. De Raad van de gemeente Westerschouwen heeft in zijn vergadering van 28 december op voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders besloten tot een wijziging van de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting. Ingevolge dit besluit zal de vermakelijkheidsbelasting, die tot nu toe twintig procent voor alle voorstellingen bedroeg, worden afgeschaft voor voorstellingen met films als bedoeld in artikel 1, lid 2, sub 2 van de Bioscoopwet en met Nederlandse films. Voor de overige voorstellingen blijft een tarief van twintig procent gelden. In de vergadering van de Raad van de gemeente Zalt bommel, die op 21 december is gehouden, is een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders goed gekeurd ter verlaging van de tarieven van de vermake lijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen. Het alge mene tarief werd verlaagd van vijfentwintig tot twintig procent. Het uitzonderingstarief van twintig procent, dat van toepassing was op voorstellingen met artikel 1-films, werd vastgesteld op tien procent. Bovendien is het lagere tarief ook van toepassing verklaard op voorstellingen met documentaires, Nederlandse films en kinderfilms. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, heeft op dinsdag 11 december twee nieuwe bioscopen van de Maatschappij Tuschinski Grand en Studio 62, die het resultaat waren van een verbouwing van het Capitol Theater officieel geopend. Namens het Hoofdbestuur heeft de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema, bij deze gelegenheid eveneens het woord gevoerd. Op woensdag 12 december vond ter gelegenheid van de opening een galapremière plaats van de film Westside Story, bij welke gelegenheid verscheidene leden van het Hoofdbestuur aan wezig waren. Op 14 december had te Den Burg de officiële opening plaats van de nieuwe bioscoop City Theater, welke plech tigheid werd verricht door de burgemeester, de heer C. de Koning. Het Hoofdbestuur was bij deze plechtig heid vertegenwoordigd door de heer S. Spanjaart. De nieuwe Nederlandse film van Rudolf Meyer „De Overval", die is geregisseerd door de Engelsman Paul Rotha, beleefde zijn zeer succesvolle première op donder dag 20 december in het Tuschinski Theater te Amsterdam. De voorstelling werd onder meer bijgewoond door de minister-president, prof. dr J. E. de Quay en zijn echt genote. Van het Hoofdbestuur waren aanwezig de heren Joh. Miedema, C. S. Roem, G. J. H. Dujardin en de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman. Eveneens op 20 december heropende de heer J. J. Luyckx te Zundert zijn Luxor Theater, dat een grondige verbouwing had ondergaan. Namens het Hoofdbestuur werd de openingsplechtigheid bijgewoond door de heer J. E. F. de Nijs te Breda. Het Comité de 1'Industrie Cinématographique Euro- péenne (Cl.CE.), waarin de filmindustrie uit de zes lan den van de Europese Economische Gemeenschap is ver enigd, en de Union Européenne du Spectacle Cinémato graphique (U.E.S.C), de organisatie van de bioscoop exploitanten, hebben op 9, 10 en 11 januari te Parijs ver gaderd over de vraagstukken van de filmpolitiek in de Ë.'E.G.-landen. De Nederlandsche Bioscoop-Bond was op deze bijeenkomsten vertegenwoordigd door de heren Joh. Miedema, Bondsvoorzitter, C. S. Roem, Voorzitter van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten en J. G. J. Bosman, Bondsdirecteur. Het is wel erg gemakkelijk om de staat te vragen steun te verlenen aan het bioscoopbedrijf, maar het is veel moeilijker om hem een halt toe te roepen, zodra de staat eenmaal zijn hand in de zaken van het bedrijfsleven heeft gestoken. John D a v i s, President Rank Organisation. 405

Film | 1962 | | pagina 14