Filmreiniging, regenerering en conservering In het Duitse vaktijdschrift „Kino-technik", troffen wij onlangs een artikel aan inzake bovengenoemd onderwerp. In het ka der van onze herhaalde publicaties op het gebied van de filmbehandeling lijkt het ons juist om in deze rubriek ook aan dit gespecialiseerde onderdeel van de filmbehandeling enige aandacht te schenken. In de Duitse publikatie wordt in de eerste plaats onderscheid gemaakt tussen filmreiniging met de hand en machinale filmreiniging, waarbij de eerste methode vervolgens wordt onderverdeeld in het zogenoemde droge poetsen en in het vochtige poetsen. De eerste methode wordt als ondeugdelijk van de hand ge wezen, waarmede wij ons over het algemeen kunnen ver enigen. Vastgesteld wordt namelijk dat door de wrijving die bij het schoonmaken door middel van een geschikt poetskussen ontstaat, de film sterk elektrostatisch wordt opgeladen, zodat direct weer stofdeeltjes uit de omgevende lucht worden aangetrokken. Men loopt hierdoor de kans dat bekrassing van de emulsielaag wordt veroorzaakt, het geen uiteraard niet de bedoeling is. Ook vervuiling van het poetskussen zelf, die zeer snel optreedt, werkt bescha digingen in de hand. Wanneer men de vochtige methode toepast, is dit bezwaar niet, of althans in mindere mate, aanwezig. Men laat hierbij de film door een met een oplosmiddel bevochtigde zeem lederen doek lopen, die tussen twee poetskussens wordt geplaatst. De statische oplading van het materiaal is daarbij te verwaarlozen en kan bovendien nog worden verminderd door aan het schoonmaakmiddel anti-statische preparaten toe te voegen. Ook dit systeem heeft echter zijn bezwaren. Bij de gebruikelijke vloeistoffen die het vuil dat zich op de film bevindt, moeten oplossen respectievelijk verwij deren, treedt gewoonlijk een hinderlijke reuk op, aangezien het hier doorgaans gaat om snel verdampende vloeistoffen. Bovendien duurt de bewerking wat langer, omdat men de vloeistof gelegenheid moet geven om te verdampen. Indien tetrachloorkoolstof, trichloorethyleen of soortgelijke vloei stoffen gebruikt worden, moet een goede afzuiginrichting aanwezig zijn, aangezien deze stoffen zeer schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid. Tetrachloorkoolstof treedt gemakkelijk door de huid in het lichaam en kan een soort bloedvergiftiging veroorzaken. Daar komt nog bij, dat deze vloeistof een sterk narcotische werking heeft, sterker zelfs dan chloroform, zodat voorzichtigheid bij het gebruik ge boden is. Om deze redenen zijn sedert enige tijd op de Duitse markt nieuwe produkten in gebruik gekomen, die men aanduidt met de namen „Produkt 113" en „Freon TF", welke uitstekende reinigende eigenschappen hebben, doch daar naast vrijwel onschadelijk zijn voor de gezondheid. Ook de verdampingssnelheid is bij deze preparaten zo hoog mogelijk opgevoerd. Het reinigen van filmmateriaal met de hand is op deze wijze bijvoorbeeld in filmverhuurkantoren of ook in cabines van bioscopen volgens de vochtige methode een realiseerbare aangelegenheid geworden, en het droge poetsen zou ge voegelijk achterwege kunnen blijven. Beter is natuurlijk de machinale reiniging, die echter vrijwel uitsluitend in het laboratoriumvlak mogelijk is. Er bestaan op het ogenblik talrijke reinigingsapparaten, die qua onder houd en bediening uiterst eenvoudig zijn gehouden, doch veelal te kostbaar zijn om algemeen ingang te kunnen vinden. Een van de bekendste ontwikkelingen van de laatste tijd is die waarbij onder andere films worden ge reinigd door middel van ultrasonore trillingen, al dan niet gecombineerd met een vorm van poetsinrichting. En met behulp van dergelijke apparaten kan men tot een zeer snelle werkwijze geraken. De machinale schoonmaakinrichtingen, waarvan er bij deze publikatie een is afgebeeld, zijn als regel voorzien van deugdelijke afzuiginrichtingen, zodat hier zonder bezwaar de eerder genoemde tamelijk gevaarlijke schoonmaakmid delen gebezigd kunnen worden. 360

Film | 1965 | | pagina 14