Y de, onder ogen ziet. Er bestaat naar ik geloof geen verschil van mening over de noodzaak van de door het film- en bioscoop bedrijf ontwikkelde culturele en sociale activiteit. Tot deze activiteit reken ik maatregelen ter stimulering van de film- produktie, filmvakopleiding, instandhouding van het Neder landse journaal, van een Nederlandse filmstudio en voorzie ningen op sociaal terrein. Hiervan kan thans weinig terecht komen. Aan de kant van het bioscoopbedrijf ziet de situatie er al even somber uit. Hier zien wij de ene bioscoop na de andere sluiten. Hier komt dan nog een sociaal probleem bij. Het ver- dwijnen van een bioscoop in een wijk vergroot het nozem probleem. Dit is heus geen gewaagde veronderstelling. Mijn kernvracg is: Waar blijft de redding van dit bedrijf, dat cultureel en sociaal zo enorm belangrijk is? Is het nu werkelijk redelijk, dat een film enige malen zijn produktiekosten aan omzetbelasting moet opbrengen? Ik denk b.v. aan de film „Alleman" en dat is niet het enige voorbeeld, dat kan worden genoemd. Op 22 december antwoordde de Staatssecretaris Van de Laar de heer Baeten en mevr. Van Someren-Downer (V.V.D.) Staatssecretaris Van de Laar De geachte afgevaardigde de heer Baeten heeft nog eens het probleem aangesneden van de vermakelijkheidsbelasting. Hij vraagt mij deze kwestie te maken tot een punt van kabinets beraad. Ik geloof, dat het gestelde in de brief van 16 december juist blijft, namelijk dat dit het terrein is van de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën. Maar de heer Baeten klaagt erover, dat hij van het kastje naar de muur gestuurd wordt. Nu geloof ik, dat alvorens deze kwestie in derdaad formeel tot een punt van kabinetsraad te maken, er enkele randopmerkingen geplaatst moeten worden bij zijn beschouwingen. Ik bestrijd namelijk, dat deze vermakelijkheids belasting volkomen anachronistisch is. Want het argument, dat de overheid dan met de ene hand geeft, wat zij met de andere hand weer terugneemt, gaat hier niet op. Als het zou opgaan, zou het voor tal van terreinen van subsidiebeleid gelden. Ook gesubsidieerde instellingen kunnen eventueel be lasting betalen. Uitzonderingen op de belasting moeten uit anderen hoofde geschieden dan uit hoofde van het verkrijgen van overheidsgelden of uit hoofde van een cultuurpolitiek. Er moeten in een bepaalde tak dringende andere redenen aanvezig zijn. Dan is het natuurlijk ook de vraag wat even tueel in de plaats daarvan moet komen. Ten derde is er het belangrijke punt van de gemeentelijke belastingheffing en de geachte afgevaardigde weet zeker zo goed als ik dat er grote problemen zouden ontstaan, wanneer dit gebied wordt in gekrompen, juist in het huidige tijdvak. De heer Baeten (K.V.P.) Het compensatieprobleem. Staatssecretaris Van de Laar Het compensatieprobleem is een zeer moeilijke zaak. Ik kom daarop straks terug bij de kwestie van de bioscopen. Het is een zeer gecompliceerde zaak gebleken een voorstel tot compensatie te vinden. Alvorens de toezegging te doen, dat ik de kwestie officieel in het kabinet aanhangig zal maken, zou ik graag een andere gelegenheid vinden, misschien in de commissie, ter bespreking van de problemen, die er allemaal aan vastzitten, want het is niet zo gemakkelijk als het op het eerste gezicht lijkt. Mevr. Van Someren-Downer (V.V.D.) Excellentie, dat weten wij wel, maar hoe zit het met de toezegging van de Minister-President, ruim een jaar geleden gedaan? Het is toch weinig bevredigend, dat wij nog altijd niet verder zijn. Ik begrijp wel, dat het ingewikkeld is. Staatssecretaris Van de Laar Ik zei zoeven, dat ik er dadelijk op zou terugkomen, maar ik wil wel direct een antwoord geven. Deze toezegging van de Minister-President, gedaan in tegenwoordigheid van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de Kamer, is in studie geweest. De voorstudie is afgesloten en die voorstudie heeft mij juist tot de overtuiging gebracht, dat het inderdaad een zeer gecompliceerde zaak is. De geachte afgevaardigde zei wel bij wijze van grap: Het is toch niet zo moeilijk als het 353

Film | 1965 | | pagina 7