Korte films in de prijzen PRODUKTIE RUBRIEK In de bioscopen Jaarlijks worden door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk vele korte en lange Ne derlandse films voor deelname aan internationale filmfestivals ingezon den. Mocht een van deze films op een der gelijk festival in de prijzen vallen dan wordt in sommige gevallen de regis seur van de bekroonde film in de ge legenheid gesteld zijn prijs persoon lijk in ontvangst te nemen. In het afgelopen jaar gebeurde dit o.a. met John Fernhout die de Gou den Palm waarmee zijn „Sky over Holland" in Cannes werd bekroond persoonlijk in ontvangst kon ne men. In de overige gevallen wordt de prijs in ontvangst genomen door de Nederlandse ambassadeur of diens ge machtigde. De prijs belandt dan na enige tijd bij het ministerie van CRM, die hem aangetekend met éen briefje aan de bekroonde cineast opstuurt. Het is een gelukkig idee van de af deling Film van dit ministerie geweest om aan het einde van 1967 toen verscheidene prijzen voor verzending gereed lagen van deze „zakelijke Hugo Claus regisseerde de nieuwste Nederlands-Belgische co-produktie ,,De Vijanden'. Bovenstaande foto met (v.l.n.r.) Ida Bons, Del Negro en Robbe de Hert, is een opname hieruit. Portret van Frans Hals gewoonte" af te stappen. Tijdens de laatste bijeenkomst van het Contactcentrum Film in het Am sterdams Stedelijk Museum van het afgelopen jaar werden de prijzen nu door het hoofd van de afdeling Film van CRM, de heer G. J. van der Molen, persoonlijk uitgereikt. Hattuin Hoving kreeg de Gouden Dolfijn en de Prijs van de Federa- zione Italiana dei Cineclub wegens „de poëtische sfeer, die de regisseur van de film „Zeilen" rondom een eenvoudig aspect heeft weten te cre ëren". Deze onderscheidingen waren hem voor zijn film „Zeilen" toege kend op het Internationaal Festival voor Films over Watersport dat in ok tober j.1. in La Spezia (Italië) werd gehouden. Op het Festival Internacional de Cine Cultural dat van 29 september tot 3 oktober j.1. in La Felguera (Spanje) was gehouden werden twee Neder landse films onderscheiden. Frans Weisz kreeg de Gran Premio „Panera de Oro oorkonde alsmede de Prijs van de persvereniging van Ol- viedo voor zijn Boekenweekfilm „Een zondag op het eiland van de Grande Jatte" (Zeven schrijvers op zoek naar een lezer). „De gewonde" van Theo van Haren Noman kreeg op dit festival de Placa de Plata met oorkonde. Uit handen van de heer Van der Molen kreeg Frans Weisz ook „The special prize for the successful pre- sentation of an abstract idea" die „Een zondagtijdens het Mel- bourne Film Festival (van 2-17 juni 1967) had veroverd. Adriaan Ditvoorst die helaas niet zelf aanwezig kon zijn kreeg op hetzelfde festival het „Diplom of Merit" voor „Ik kom wat later naar Madra". Ruud Herblot was aanwezig om de Prijs van het Centro Provinciale Sus- sidi Audiovisivi te Rome (met oor konde) in ontvangst te nemen voor „Elementen trotseren elementen" die hij samen met Joop Burcksen maakte. De prijs werd toegekend tijdens de Rassegna Internazionale De5 Film Didattico Culturale, in Rome van 27 mei tot 11 juni 1967 gehouden. Voor vertoningen in Nederland wer den verkocht de fiims „Een dag Zui derzee" van Jan Wiegel, „de Hoge Veluwe" van Nico Crama: tevens „Met Man en Machi", vervaardigd voor het Ministerie van Defensie door N.V. Profilti. Voor soortgelijke ver toningen in Frankrijk werd verkocht „Ik kom wat later naar Madra" van Adriaan Ditvoorst. „Sky over Hol land" van John Fernhout werd ver kocht voor bioscooproulement in Groot-Brittannië, Zweden, België en Tsjecho-Slowakije. In de zogenaamde „non-theatrical" sector werden kopieën verkocht van de films „Delta Fase I" van Bert Haan stra voor Frankrijk; „Portret van Frans Hals" van Frans Dupont voor Canada en Frankrijk, „Maasvaart" van Jan Wiegel voor Frankrijk; „De Werkelijkheid van Karel Appel" van Jan Vrijman voor Canada en Frank rijk; „Rembrandt, schilder van de mens" van Bert Haanstra voor Canada en „Glas" van Bert Haanstra voor Oostenrijk. 183

Film | 1968 | | pagina 11