Nieuwe theaters Cinema Parisien Eindhoven Grote stuurman Monument Filmpje uit 1937 Met de feestelijke première van de familiefilm ,,Bertrand in ontroe rend goed" werd op 7 december j.l. de heropening van het fraai ver bouwde Cinema Parisien te Eind hoven, gevierd. Cinema Parisien werd in 1917 ge bouwd en op 17 aprii van dat jaar geopend door de onlangs op 81-jarige leeftijd overleden film- pionier en ere-lid van de Neder- landsche Bioscoop-Bond, Mathijs Desmet. De heer Desmet wilde dat het vijf tig-jarig bestaan van het Eindhoven- se bioscooptheater zou worden ge vierd met een algehele verbouwing waaruit een volkomen nieuw theater te voorschijn zou komen. De nagedachtenis van deze grote filmpionier werd door alle sprekers op de openingsavond geëerd. Dit gebeurde in de eerste plaats door de heer D. Monnickendam, artistiek leider van Cinema Parisien en het Chicago Theater. De heer Monnickendam noemde de heer Desmet de grote stuurman van de Eindhovense Bioscoopcombinatie. Hij las de brief voor die de heer Desmet had opgesteld om bij de heropening van het theater waar hij een halve eeuw geleden zijn car rière begon voor te laten lezen. In deze brief zei de heer Desmet on der meer: Ik ben er trots op deze mijlpaal te hebben kunnen be reiken. Ik heb mijn succes groten deels aan u, Eindhovenaren, te dan ken, omdat u de Cinima Parisien al die lange reeks van jaren met uw bezoek heeft gesteund. Ik dank de autoriteiten voor hun welwillende medewerking die zij de Cinema Parisien, zowel als mijn an dere theaters altijd hebben gege ven. Ook dank ik de Eindhovense pers, die altijd begrip voor onze De wanden van het geheel gemoderniseerde Cinema Parisien in Eindhoven werden uitgevoerd in een gedurfde dambordcreatie van Artisonehout. De stoeien werden uitgevoerd in grijs en zachtrood, daar door één geheel vormend met de rood zwarte vloerbedekking^ moeilijke taak heeft gehad. Mijn vrienden in het filmbedrijf dank ik voor het vriendschappelijke con tact, dat zij in de afgelopen jaren met mij hebben gehad. Daaruit is een onverbrekelijke band gegroeid. De jaren die ik in het hoofdbestuur van de bioscoopbond heb meege maakt, waren voor mij onvergete lijk, en voor het erelidmaatschap van de bioscoopbond mij toegekend ben ik nog steeds heel dankbaar. Dan heb ik grote waardering voor mijn medewerkers, waarbij er velen zijn met meer dan veertig dienst jaren. Ook zij hebben zeer zeker bijgedragen tot het succes dat ik heb mogen boeken. Ik dank u allen voor de blijken van belangstelling die ik van u reeds in deze dagen heb mogen ontvangen. Ik hoop dat het nieuwe Cinema Parisien Thea ter met waardering door de Eind hovenaren zal worden ontvangen". Ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, die het theater heropen de, noemde de heer Desmet de pionier van het Eindhovense bio- scoopleven en de man die zowel voor het culturele als voor het amu- senmentsleven in Eindhoven, ber gen werk had verzet. Mr. M. J. Passtoors, president-com missaris van de Eindhovense Bio scoop Maatschappij, de exploitant van het theater, noemde het ver nieuwde theater een monument voor de stichter. De heer Passtoors bracht een laatste verzoek van de overledene aan de burgemeester over en overhandigde deze een cheque van 5000 gulden, bestemd voor liefdadige en godsdienstige instellingen van Eindhoven. Dit als voortzetting van een gebruik van de heer Desmet bij feestelijke gebeur tenissen in zijn bedrijf. De heer W. Hemelraad, lid van het Hoofdbestuur van de Nederland- sche Biocoop-Bond, prees wijlen de heer Desmet als een groot vooruit ziend vakman en een inspirerend werker, die een zeer bijzondere plaats in zijn bedrijf als in het bio scoopbedrijf in het algemeen had ingenomen en die op grond van zijn uitzonderlijke verdiensten het ere lidmaatschap van de bond was toe gekend. De bekende confrencier, Alex de Haas, oud-medewerker van de Eind hovense theaters, leidde daarna een filmpje uit 1937 in waarop o.a. wij len dr. Anton Philips, de heer Ma thijs Desmet en de heer Monnic kendam het woord voerden. 184

Film | 1968 | | pagina 12