Nieuwe theaters verbouwingen Vraag en aanbod De nieuwe bondsreglementering City-select Delft Behoefte Geautomatiseerde cabine Genodigden Passage-Theater Heerlen vervolg „De visualisering heeft door het elektronisch tijdperk een geweldige skoop gekregen. De alleenheer schappij van de bioscoop als prak tisch enig entertainingsmedium is daardoor sterk gaan tanen. Ge vaarlijker nog: wat de film aan tech nische verbeteringen heeft gewon nen wordt teniet gedaan door de vervlakking van de elektronische projectie welke afbreuk doet aan de oorspronkelijke creatie en ten aan zien van de film en de filmbelevenis nivellerend werkt. Het is echter van grote betekenis dat ondanks de con currentieslag het bedrijf zijn weg vindt. Het bioscoopbedrijf onderkent alle aspecten van het medium film en tracht haar bedrijfsorganisatie daaraan aan te passen. Dit vindt zijn weerklank in het theater. En in haar nieuwste vorm in een theater als dit." Deze woorden sprak op woensdag middag 20 maart j.l. de heer J. G. J. Bosman toen hij in Delft het nieuwe mini-theater City-Select" opende. Het kleinere, intieme theater, aldus de heer Bosman, gaat steeds meer in een behoefte voorzien. Op het ogenblik kent het Nederlandse bioscooptheaterpark 27 theaters van het genre als City-Select. Zij vor men in totaal ongeveer 6 procent van het totale aantal. Deze kleinere theaters trekken ongeveer 7 procent van het aantal bezoekers per jaar. De ontvangsten vertonen ongeveer een zelfde verhouding. „Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat theaters als City-Se lect in een sterke behoefte voor zien", aldus de heer Bosman, die de gebroeders Van Bommel prees om hun gelukkige ondernemingszin en hun breed begrip voor hetgeen op dit terrein te doen is. Dit theater beantwoordt aan de hoogste eisen van de jongste filmontwikkeling. In De zaal van het nieuwe Delftse mini-theater „City-Select" wordt van de intieme foyer gescheiden door een originele wand van opengewerkte betonnen blokken. een stad als Delft, met ongeveer 9000 studenten, zal de belangstel ling zeker aan een initiatief als dit appeleren", aldus de heer Bosman. Nadat de heer J. van Bommel, mede namens zijn beide broers er in zijn dankwoord op wees dat de woor den van de heer Bosman over de exploitatie hen uit het hart was ge grepen, stelde de bondsvoorzitter door een druk op de knop de vol ledig geautomatiseerde cabine in werking. Het was een gelukkige keuze van de heren van Bommel om het thea ter te openen met de korte film van Herman van der Horst, „Toccata". Hierdoor bleef het accent die mid dag gevestigd op het nieuwe thea ter, dat zonder twijfel tot een der mooiste der kleinen gerekend kan worden. Een eigen-tijds theater voor een eigen-tijds, verwend publiek, dat hadden de gebroeders Van Bommel voor ogen, toen zij vorig jaar ir. T. W. C. Hekker opdracht gaven in de zeer ruime foyer van hun City Thea ter aan de Voldersgracht een klein, intiem theater te bouwen. Ir. Hekker, wiens vader in 1948 het City Theater bouwde, ontwierp een ultramodern theatertje. De bouw werd uitgevoerd door J. Th. van Mierlo N.V. Dat de gebroeders Van Bommel ge heel met hun tijd meegaan, bewijst de uitrusting van de cabine die ge heel werd geautomatiseerd. Op de Victoria 18 vol-automatische solo projector van Cinemeccanica kun nen uiteraard alle 35 mm films worden gedraaid. De bouw van het nieuwe minitheater werd aangegre pen om ook de hal van het bestaan de City Theater te moderniseren en aan te passen aan het tweeling- theater. Onder de genodigden op de ope ningsmiddag bevonden zich de Delftse hoofdcommissaris van poli tie, die de burgemeester verving, mr. D. Bijdendijk, oud-voorzitter van de centrale Commissie van de Film keuring; de heer R. A. H. Herzet, di recteur van Columbia N.V., de ver huurder van de openingsfilm „A man for all seasons"; de heer P. J. N. R. Ooms, directeur van Warner Bros.- Seven Arts N.V. en lid van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, alsmede vele afge vaardigden uit het film- en bioscoop bedrijf en het zakelijke en culturele leven van Delft. „De opvatting, dat het in het bio scoopbedrijf in zijn algemeenheid niet zo goed zou gaan, is onjuist. Er verdwijnen jaarlijks verschillende bioscopen en daar wordt dan ruime aandacht aan geschonken er worden ieder jaar echter ook weer nieuwe theaters geopend, zo als deze moderne en intieme cine ma. Deze sanering gebeurt overal en is geen indicatie voor een ma laise", aldus sprak op donderdag 4 januari j.l. drs, J. A. M. Bouts, hoofdbestuurslid van de Nederland sche Bioscoop-Bond bij de opening van Heerlens vijfde bioscoop, het Passage Theater in het nieuwe win kel centrum van deze 77.000 inwo ners tellende gemeente, de over dekte Plaarpassage. Enige werklieden leggen de laatste hand aan het interieur van het nieuwe Passage Theater in Heerlen. Het nieuwe theater, dat plaats biedt door de Heerlense architect John aan 378 bezoekers, werd gebouwd M. Stuyts. De heer Bouts feliciteerde de heer E. Hirschberg, die met het Passage Theater zijn 32ste bioscoop in zijn vijftigjarige loopbaan opende. De heer Bouts herinnerde eraan dat het filmmedium sterk onderhevig is aan de wet van vraag en aanbod en dat het publiek „de film krijgt die het verdient". Drs. F. Gijzeis, burgemeester van Heerlen, die hierna het theater offi cieel opende, wees op de terug gang van het aantal Heerlense bio scoopbezoekers. De opbrengsten daarentegen stegen. Burgemeester Gijzeis zei verheugd te zijn dat de heer Hirschberg met de opening van dit nieuwe theater de mijn streek een hart onder de riem heeft willen steken. Hierna woonden de talrijke geno digden de Heerlense première van Ake Falck's „Mijn Prinses" („Prin sessan") bij, die hiermede zijn tij dens de Internationale Filmweek Arnhem 1967 begonnen succesvolle roulatie voortzetten. De bespreking van de bij de leden ingediende Hoofdbestuursvoorstel- len ving aan met een oriënterende vergadering van het Dagelijks Be stuur van de Afdelingsraad, teza men met de leden van het Hoofdbe stuur, die tevens zitting hebben in de Afdelingsraad en de leden exploitanten van de Studiecommis sie Organisatiestructuur. In die ver gadering lichtte onder andere de heer J. Nijland de stukken met ken nis van zaken toe. Vervolgens werden de hiervoor ge memoreerde vergaderingen van de Afdelingsraad en de ledenvergade ringen der afdelingen van bioscoop exploitanten gehouden, alsmede de ledenvergaderingen van de bedrijfs afdelingen, welke alle werden bij gewoond door de waarnemend Voorzitter, de heer J. G. J. Bosman, die een toelichting gaf op de ont werpen, vragen beantwoordde en zijn voorlopige visie gaf op intussen reeds kenbaar gemaakte wensen of ingediende amendementen. De bezwaren, die resulteerden in een aantal amendementen, sugges ties of aanbevelingen tot wijziging, afkomstig van plaatselijke of pro vinciale afdelingen van exploitan ten, de Afdelingsraad, de Bedrijfs afdeling Filmverhuurders en de Be drijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten, waren in hoofd zaak van formele of technische aard. De verschillende amendementen en aanbevelingen, die aan het Hoofd bestuur werden gedaan tot wijziging of aanpassing van de redactie der ingediende ontwerpen zijn inmiddels in het Hoofdbestuur behandeld, zo dat verwacht mag worden, dat de amendementen met toelichtingen en pre-adviezen de leden binnen niet al te lange tijd zullen bereiken, te zamen met de redactionele wijziging, die het Hoofdbestuur op eigen ini tiatief, dan wel op advies van ver schillende afdelingen voorstelt. 186 187

Film | 1968 | | pagina 14