Examens bioscoop-operateurs Tussentijdse examens met gebruikmaking van de daar aanwezige apparatuur en studiofaciliteiten. Voor deze voorbereiding hopen we hetzij van de N.T.S. en in ieder geval in overleg met de N.T.S. de docenten aan te trekken. Dit alles betekent een zekere mate van ombuiging van het beleid van de school. Een ombuiging in de richting van de praktijk en de vraag. Die ombuiging zal niet gemakkelijk zijn te bewerkstelligen. De mentaliteit van de leerlingen is op het ogenblik ingesteld op het zoveel mogelijk uit de vrije hand maken van wat we dan maar gemakshalve kunstfilms zullen noemen; met slechts een vage belangstelling voor andersoortige films. Inderdaad zijn we een kunstschool, van augustus af vallend onder kunstonderwijs, en als zodanig dienen we de ontwikkeling van talenten te begeleiden. Maar we zijn ook een vakschool nu we een opleiding van vier jaar hebben en het zou te dol zijn als de gediplomeerden die na vier jaar de school ver laten van dat ogenblik af, althans wat het gangbare werk in de praktijk betreft, niet met enige beroepszekerheid aan de gang zouden kunnen gaan. In de loop der jaren heeft zich op onze school een soort geest genesteld, als zou dat stukje van de wereld, dat niet tot de filmwereld in engere zin behoort, onvoldoende inte ressant zijn om aanspraak te maken op de belangstelling. Willen we de ogen van onze leerlingen openen voor wat de omringende wereld te bieden heeft, juist om via het medium film in de aandacht gebracht te worden, dan is dat natuurlijk niet alleen een zaak van een leerprogramma, maar vooral ook van de mensen die dat programma waar gaan maken. Van ons dus. En het is speciaal op dit gebied dat ik Uw aller medewerking vraag. U kunt er stuk voor stuk toe bijdragen om de wereld van onze leerlingen groter te maken en het terrein van hun belangstellingen uit te breiden. Niet alléén vanwege de praktische gegevens van ons film- klimaat in Nederland voor wat het speelfilm en vrije film betreft, maar vooral omdat het invullen van de vraag naar visualiseeerders een in ieder opzicht goed en nuttig werk is, dat de zin van onze school voor een belangrijk deel zal dienen uit te maken. Naar wij vernemen zullen de jaarlijkse operateursexamens in 1968 voor wat het schriftelijk gedeelte betreft, plaats vinden op 11 en 12 juni, waarna op 20 en 21 augustus het mondelinge examen volgt. De examens ter verkrijging van het Practijk Certificaat, die zoals bekend uitsluitend mondeling worden afgenomen, vinden eveneens op laatst genoemde data plaats. De inschrijving voor de examens zal in het begin van de maand mei worden opgesteld. Alle bioscoopondernemingen ontvangen daarover schriftelijk be richt van het Instituut voor Opleiding van Technische Bioscooppersoneel. Van deze gelegenheid maken wij gebruik om nogmaals de aandacht te vestigen op de mogelijkheid van het afleggen van tussentijdse examens ter verkrijging van het Practijk Certificaat. Het Instituut heeft destijds de plaatsen Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen, En schede, Maastricht en Groningen aangewezen als centra waar deze tussentijdse examens naar behoefte konden wor den afgenomen. Operateurs die zich bekwamen voor dit examen en die bijvoorbeeld niet op tijd met hun studie gereed kunnen zijn om aan het jaarlijkse examen in augustus deel te nemen, behoeven door dit systeem niet een vol jaar te wachten, doch kunnen in de loop van het jaar een tus sentijds examen in een van bovengenoemde centrale steden aanvragen. De kosten van zulk een tussentijds examen bedragen 12,50. Een opname uit „M ixummerdaydream" van 1 lat tuin Hoving, gemaakt in samenwerking met het Nederlands Danstheater en Henk Smit. 189

Film | 1968 | | pagina 16